Karácsonyi klasszikusok egészségtudatosan

A Karácsonyhoz mindannyiunknál megszokott ízek és illatok tartoznak. Hogyan alakítsuk át kedvenceinket, hogy az ízélmény se sérüljön, de az egészségünkre is figyeljünk?

Halételek, sült húsok, hidegtálak, és sütik - a karácsonyi menü alapkövei. Szerencsénkre mindegyik ételfajta elkészíthető egészségbarát módon is, erre gyűjtöttem most nektek össze néhány tippet.

1. Ne csak rántsuk a halat!

A legtöbb családban, ha máskor nem is, Szenteste, Karácsonykor biztosan kerül hal az asztalra. Nyugodt szívvel folytathatjuk ezt a hagyományt, hiszen a halakkal értékes fehérjékhez juttatjuk szervezetünket. A húsoknál rendszerint soványabbak, gazdagok szív- és érvédő, gyulladáscsökkentő hatású többszörösen telítetlen zsírsavakban.

Halételek közül jó választás a hagyományos halászlé vagy a gyorsan elkészíthető grillezett, roston sült hal. Ha mégis rántott halra vágyunk, a több deci olaj helyett süssük meg sütőben, sütőpapíron! Ehhez a szokásos módon panírozzuk be a halszeleteket, majd kenőtoll segítségével kenjük le a panírozott felületet növényi olajjal (a művelethez használhatunk olajsprét is).

2. Sültek ízletesen, zsírszegényen

Ilyenkor nem kell félnünk a szárnyasoktól, nem repül el velük a szerencsénk! Szükségünk is van rá, hogy a zsírszegény csirkemell-pulykamell felé forduljunk. A Karácsonyt körbevevő események, ünnepek - mint pl. disznóvágás, szilveszter -, mind-mind megterhelő sertésételekről szólnak: hurkáról-kolbászról, tepertőről és bőrös malacról. Ha mégis a sertéshúsra esik a választásunk, akkor a soványabb húsrészeket részesítsük előnyben: karajt, combot, szűzpecsenyét. Tartsuk szem előtt, hogy a sültek szaftosságát, ízességét nem csak zsírtartalmuk adhatja, ugyanezt a hatást elérhetjük úgy is, ha fűszeres páclében érleljük, vagy gyümölcsökkel együtt sütjük őket.

Ezt a receptlistát láttad már?:

Top 11 ínycsiklandó zsírszegény ünnepi sült

3. Zöldségek fűszeresen

Sokat teszünk egészségünk érdekében, ha a húsok mellé tálalt köret nagyobb része zöldség. Téli klasszikus a lilakáposzta, amit tovább bolondíthatunk vörösborral, birsalmával, almával, vagy éppen karácsonyi fűszerkeverékkel. De ízletes köretet varázsolhatunk egyszerűen, rövid idő alatt sütőben, sütőpapíron sült zöldségekből is.

4. Nem csak a majonézes saláta lehet ünnepi!

Az utóbbi évtizedek vívmánya, hogy Karácsonykor hidegtál is kerül az asztalra. Ügyeljünk rá, hogy ne csak majonézes, tartármártásos salátákból, hidegkonyhai készítményekből álljon a kínálat, hanem egészüljön ki növényi olajokkal készült (zöld)salátákkal is! A növényi olajok zsírsavösszetétele kedvezőbb, mint a zsíros tejtermékeké (tejfölé, tejszíné) ráadásul koleszterinmentesek.

Ünnepi salátatippekhez fusd át az alábbi válogatást!:

Top 21 citrusos saláta az ünnepi asztalra

5. Spóroljunk a cukorral!

Azt hiszem, ahhoz nem fér kétség, hogy a Karácsony alatti és körüli napokban esszük a legtöbb édességet. Éppen ezért fontos, hogy sütijeinkben, tortáinkban mérsékeljük a hozzáadott cukor mennyiségét. A karácsonyi sütemények egy része természetes ízesítőanyagokkal is édessé tehető. A mákos vagy diós tölteléket kiválóan édesíti például a reszelt alma, a kézzel gyúrt kekszekbe tett aszalt gyümölcsök nemcsak édesítenek, de a sütemény rosttartalmát is növelik.

Ha egy kis figyelmet fordítunk a fenti tippekre az ünnepek alatt, máris jobb lesz a közérzetünk, kevésbé lesz megterhelő az előttünk álló időszak!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?