Az igazi angol pite titka

A britek vitáznak azon, hogy ki készítette először a bárányos pitét, az állás Arsenal-Cork City 4:2, olasz honban pedig ugyanez történik a pizzával: Róma-Nápoly 2:3.

Egy New York-ban élő angol ismerősöm arról panaszkodott, hogy az egyetlen dolog, ami a legjobban hiányzik neki külhonban, az a Sheperd’s pie, tehát a birkapásztor pite, melyet, ahogy nevéből is következik, bárányhúsból készítenek. Ott egyszerűen nem lehet sehol fellelni, pedig neki akár az egyszerűbb, marhából készült Cottage pie is megfelelne. Bárány farmok kevésbé fordulnak elő az amerikai ranch-eken, szarvasmarhát tartanak mindenhol, úgyhogy kitalált egy amcsi megfelelőt, a cowboy pie-t. Most már csak a megvalósításban kell jeleskednie.

Ahogy nálunk a halászlét minden Duna melléki településen másféle módon készítik, úgy a pásztor pitének is megvannak a különböző típusai.

Az írek zellerrel sütik és nem tesznek a tetejére parmezánt, mint Gordon Ramsey. A krumplipürét szerecsendióval ízesítik, de a húshoz nem tesznek sem rozmaringot, sem kakukkfüvet. Úgy vallják, hogy ők készítették és találták fel ezt az ételt elsőként. A Sheperd’s pie elnevezés 1885-ben látott napvilágot. Egy korabeli szakácskönyv író, a Wiltshire-i születésű Jane Grigson tollából származik. Ezt a tényt meghazudtolva az írek úgy vélik, ők már a XV. században feltalálták, pedig akkor még az európaiak fel sem fedezték Amerikát, a burgonya őshazáját.

A pásztor pitét eredetileg hétfőnként készítették, hogy a vasárnapi sült maradékát felhasználják. Ez a tradíció a mai napig létezik. Nagyon sok angol ember bálványozza a roppanós tetejű ételkülönlegességet. A sheperd’s pie egyik legismertebb bálványozója a Rolling Stones gitárosa, Keith Richards. Nemrégiben megjelent önéletrajzi írásában, mely Life címmel jelent meg, említést is tesz róla: “It’s now famous, my rule on the road. Nobody touches the shepherd’s pie until I’ve been in there. Don’t bust my crust, baby. It’s written in the contract.” Röviden, csak nehogy valaki be merje törni az ő pitéjének a tetejét! Turnéi során még írásba is foglaltatja a pitével kapcsolatos szabályait, sőt, lehet, hogy külön paragrafus is szól róla. Ez aztán az igazi pite-fetisiszta hozzáállás!

További pie receptekért kattints ide

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?