Egészséges, vagy csak hiszed, hogy az?

Sok ételről tudjuk, hogy rendszeres fogyasztásuk nem tesz jót az egészségünknek, de mi a helyzet az egészségesnek kikiáltott termékekkel?

Gyümölcs vagy zöldség is van benne, alacsony a kalória-, zsír- és cukortartalma, esetleg ellenőrzött biológiai gazdálkodásból került az asztalunka. Azt gondoljuk, hogy ez csak jó lehet nekünk! „Jobb" esetben a vásárláskor elolvassuk az élelmiszer címkéjét, és rádöbbenünk, hogy talán mégsem kellene megvennünk. „Rosszabb" esetben rendszeresen fogyasztjuk ezeket, hiszen a köztudat és a reklámok is azt erősítik bennünk, hogy egészséges élelmiszert választunk.

Nézzünk néhány példát a „talán-nem-is-annyira-egészéges" élelmiszerekre!

1. Gyümölcslevek

A tudatos vásárló szépen otthagyja az alacsony gyümölcstartalmú leveket a polcon, és a 100%-os változatot választja. Azonban sajnos még a 100%-os gyümölcslevekben is alig van rost, gyorsan felszívódó szénhidráttartalmuk felszívódását nincs, ami lassítaná. Magas glikémiás-indexűek, hirtelen dobják meg vércukorszintünket, ráadásul hajlamosak vagyunk az egészsége jegyében 2-3 dl-t meginni belőlük egyszerre.

Olvasd el!

Gyümölcslevek és a fogyókúra

2. Barna kenyér

Attól még, hogy nem fehér, hanem barna színű a kenyér vagy péksütemény, nem biztos, hogy teljes kiőrlésű is. A „barnításhoz” gyakran malátát használnak, mindig olvassuk el az összetevőket! A teljes kiőrlésű lisztekből készült kenyerek több korpát tartalmaznak, nagyobb a rosttartalmuk, ezért kedvezőbb élettani hatásúak.

3. Sportital

Ezeket az italokat elsősorban sportolóknak tervezték, sót, cukrot tartalmaznak, amelyek pótlására nagy fizikai igénybevétel során lehet szükséges. Azoknak, akik rendszeresen sportolnak, de nem versenysportolók, általában nincs szükségük ezekre a plusz tápanyagokra, folyadék pótlására pedig megfelelő a víz is.

4. Reggelizőpehely

Gabona, hozzáadott vitaminok és ásványi anyagok, a gyerek is hajlandó megenni (főleg ha csokis, fahéjas, színes, esetleg még egy játék is van a dobozban). De tényleg ez a legjobb választás reggelire? Ha jól megnézzük az összetevőket, akkor azt is láthatjuk, hogy cukor az van benne, általában elég sok, rost alig. Ízesítő- és színezőanyagok mellett módosított keményítőt, pálmaolajat, sót is felfedezhetünk benne. Magas energiatartalmúak, és kevesen állnak meg a csomagoláson feltüntetett adagnagyságnál.

Olvasd el!

A reggeliből ne csináljunk viccet!

5. Müzliszelet

Ezekről a termékekről is általában az a kép él bennünk, hogy egészségesek. De a többségük sok cukrot és kevés rostot tartalmaz, az összetevőkből pedig rengeteg van. Egy kisebb szelet még rendben van néha, de a nagyobbak (90-100 gramm) energiatartalma az 500 kcal-t is megközelítheti (egy átlagos tízórai energiatartalma ~150-200 kcal), főleg, ha csokiba van mártva (és az sem segít rajta, ha az belga csoki).

6. Ízesített joghurt

A joghurtról mindenki tudja, hogy pl. jó kalciumforrás, és probiotikumot tartalmaz. A gyümölcsös joghurtok többségében viszont alig van gyümölcs, a hozzáadott cukor mennyisége pedig egyáltalán nem elhanyagolható. Válasszuk inkább a natúr joghurtot, és készítsük el mi magunk otthon ízesített változatát valódi gyümölccsel!

7. Kész salátaöntet

A saláták nem hiányozhatnak az egészségesen táplálkozók étrendjéből, de nem mindegy, hogy mivel öntjük nyakon őket. A kereskedelmi forgalomban kapható öntetek általában krémesek, finomak – még a gyerekek is hajlandóak így enni a nyers zöldséget – , ezért sokszor a saláta öntetben úszik. Ezeknek a termékeknek magas a kalória- és zsírtartalmuk, jellemzően nem olívaolajat találunk bennük, és a cukor illetve a sómennyiség is jóval több, mintha mi készítenénk otthon.

Egy ízletes, olajos-ecetes, joghurtos, friss fűszeres, alacsony zsír-, só-, cukortartalmú öntet összedobása otthon nem tart semeddig sem. Szánjuk rá az időt, megéri!

8. Bio ételek

Egy újabb hívószó azoknak, akik odafigyelnek egészségükre. Azonban a bio ételek kínálatában sem mindegy, hogy milyen terméket választunk. Attól, hogy a csokikrém vagy a chips bio, még nem lesz egészséges.

9. Zsírszegény termékek

A light joghurtok, csökkentett zsírtartalmú sütik, kekszek szintén azt a képzetet keltik, hogy valami nagyon egészségeset eszünk. A legtöbb esetben a kisebb zsírtartalom – ami miatt már nem is lenne olyan finom a termék – azonban több hozzáadott cukrot jelent.

10. Tejszelet

Ezek a termékek elsősorban a gyerekeknek készülnek, és nem kétséges, hogy minden szülő azt szeretné, hogy a gyermeke egészségesen táplálkozzon. Bár több-kevesebb tejet tényleg tartalmaznak, ezeknek a termékeknek inkább az édességek között van a helyük, ennek megfelelően ritkán adjuk őket gyermekünknek.

A fenti felsorolás természetesen nem azt jelenti, hogy ezek az élelmiszerek alkalmanként nem szerepelhetnek az étrendünkben. A lényeg, hogy ne várjunk tőlük csodát, önmagukban nem tesznek minket egészségessé.

Címlapról ajánljuk

További cikkek