Strandolás = fülfájás? 6 tipp a gondtalan lubickolásért

Nincs nyár strandolás, pancsolás, lubickolás nélkül - ám annak érdekében, hogy a nyaralás valóban gondtalan legyen, érdemes megfogadni néhány tanácsot!

Bár sokan gondolják, hogy nyáron nem kell tartani a fülgyulladástól, ez sajnos tévhit. Legyen szó édes-, sós-, vagy akár klóros vízről, ha hosszabb ideig a hallójáratban marad, feláztathatja a bőr felszínét, ezáltal szabad utat engedhet a gombáknak, baktériumoknak. Mivel nyáron több időt töltünk vízben, nagyobb az esélye a gyulladás kialakulásának.

Dr. Viszoki Mónika, a Rózsakert Medical Center fül-orr-gégész szakorvosa segítségével összegyűjtöttük azokat a szabályokat, amelyeket be kell tartanunk ahhoz, hogy az úszást, strandolást, lubickolást „megússzuk” fülproblémák nélkül.

dr. Viszoki Mónika, a Rózsakert Medical Center fül-orr-gégész szakorvosa

A hallójárat-gyulladás tünetei

A hallójárat-gyulladás felnőttek és gyermekek esetében egyaránt előfordulhat, az alábbi tünetek is kísérhetik:

  • viszketés
  • váladékképződés
  • a hallójárat beszűkülése
  • éles, lüktető fájdalom
  • fülzúgás
  • halláscsökkenés.

Olvastad már?:

Tudj meg mindent a refluxról!

Hogyan előzhetjük meg a hallójárat-gyulladást?

A gyulladás megelőzésének alapja a fül szárazon tartása.

  1. Fürdés, úszás után próbáljuk meg minél szárazabbra törölni fülünket. A törölköző csücske vagy a kezünkkel összesodort vattapamacs remek eszköz erre. Fülpiszkálót ne használjunk e célból, hiszen könnyen megsérthetjük hallójáratunkat, és a hallójáratban képződő fülzsírt is benyomhatjuk a hallójárat belsőbb részeibe.
  2. Bár hajszárítás közben sokan a nedves fülre is irányítják a készüléket, ezt a megoldást inkább kerülők el: kiszáríthatja a bőrt, valamint túlhevíthet a dobhártyát.
  3. A hallójárat kitörlése után használhatunk infralámpát is, ez kisgyermekeknél praktikus, hiszen esetükben nehezebb észrevenni, ha víz maradt a fülben.
  4. Az ideális, fülünk méretéhez illeszkedő füldugó megakadályozza, hogy víz jusson a hallójáratba, így ez is jó megoldás lehet.
  5. Az úszósapka – amennyiben valóban jól fed – ugyancsak segítséget nyújthat.
  6. 1-2 csepp paraffin vagy babaolaj – fontos, hogy „fülbarát” anyagot válasszunk – úszás előtt a fülbe cseppentve védőréteget képez, ezáltal gátolja a bőr felázását, a baktériumok elszaporodását.

Fontos, hogy a fül problémáit ne vegyük félvállról! Ha nem múló fájdalmat, feszülő érzést vagy esetleg váladékozást tapasztalunk, minél előbb keressük fel fül-orr-gégész szakorvosunkat.

Címlapról ajánljuk

További cikkek