Bolo de mel, a portugál mézes sütemény

E heti gasztrobloggerünk, Bors&Pepper, a napfényes Portugáliába kalauzol benneteket. Legyetek vendégei a csodás bolo del melre!

Színes ízvilág a tenger mentén

Amikor először Portugáliában jártam, semmit nem tudtam a helyikonyháról. Azt gondoltam, biztos sok halat, meg tengeri herkentyűt esznek. Azóta 9 év telt el és én már 4 éve élek e gyönyörű, kis országban, így sikerült elmerülnöm a portugál ételek színes világában. Összességében elmondhatom: a levesek isteniek, nagyon sok csirkét esznek, de a sertést és a marhát sem vetik meg, természetesen gyakran kerül az asztalra bacalhau, azaz a sózott, szárított tőkehal, faszénen sütött carapau (makréla) és sardinha (szardínia), főleg nyáron.Szerencsére nem volt nehéz hozzászokni az itteni ízekhez.

Mézédes élmény

Mivel süteményt hoztam nektek, kedves NoSalty-olvasók, essen hát szó egy kicsit a portugál desszertekről. Két szóban tudnám összefoglalni: édes és tojásos. A minden sarkon megtalálható cukrászdák és kávézók polcai szinte roskadoznak a finomabbnál finomabb, édesebbnél édesebb, krémesebbnél krémesebb sütiktől. Nem a híres pastel de natát vagy más, cukiban kapható édességet hoztam azonban, hanem egy igazi, házias recepttel szeretnék kedveskedni nektek, melyet párom Dél-Portugáliában élő nagymamája készít. A bolo de mel, azaz mézes sütemény egy kuglófhoz hasonló finomság, igazi, szívet melengető, illatos sütemény.

Bolo de mel receptje

Hozzávalók

  • 4 tojás
  • 1 bögre cukor (~230 g, de lehet kevesebbel is készíteni)
  • ½ bögre méz (kb. 4 púpos evőkanál)
  • ½ bögre olaj
  • 1 ½ bögre liszt (~ 220 g)
  • 1 ½ tk. sütőpor
  • fahéj ízlés szerint
  • egy csipet só

Elkészítés

  1. Egy tálban összekeverjük a lisztet, a fahéjat, a sütőport és a sót.
  2. Egy másik edényben a tojásokat gépi mixerrel habosra verjük.
  3. Hozzáadjuk a cukrot és tovább verjük a habot.
  4. Beleöntjük az olajat és a mézet, majdfolytatjuk a keverést.
  5. Amikor már sima a massza, hozzáadjuk a lisztes keveréket és pár fordulatot keverünk rajta géppel, amíg egynemű tésztát nem kapunk.
  6. A sütőt 180 fokra előmelegítjük.
  7. Egy vekniformát (vagy kuglófformát) kikenünk, kilisztezünk és beleöntjük a masszát.
  8. 60-80 perc alatt megsütjük (igen, ennyi idő kell neki). Tűpróba szükséges!
  9. Megvárjuk, míg kihűl és ekkor fordítjuk ki a formából.

Bors&Pepper receptjei a NoSaltyn >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?