A legjobb dolog, ami a birssel történhet

{ KÉP = 64371, 2, ajanlo/legjobb-dolog-ami-birssel-tortenhet }Birsalmasajt. Héjjal vagy héj nélkül készítsük? Ízesítsük? Mennyi cukrot adjunk hozzá? Honnan tudjuk, hogy kész? Hogyan tároljuk, hogy sokáig elálljon? Most minderre választ adunk! {T}

Birsalmasajt. Héjjal vagy héj nélkül készítsük? Ízesítsük? Mennyi cukrot adjunk hozzá? Honnan tudjuk, hogy kész? Hogyan tároljuk, hogy sokáig elálljon? Most minderre választ adunk!

Ezeket olvastad már?

Egy valamirevaló konyhában nem múlhat el ősz birsalmasajt nélkül. Itt az idő, hogy te is nekiállj, ha idén még nem készítettél volna ebből a fenséges őszi nasiből. És még ötleteket is adunk további felhasználáshoz.

Tudtad?

A birsalma és birskörte egy és ugyanaz a gyümölcs, csupán formájukban különböznek egymástól.

Örök dilemmák

Itt is igaz a mondás: ahány ház, annyi szokás. Persze mindenki a saját elkészítési módjára esküszik. Szentírás itt sincs, érdemes minél többféle verziót kitpóbálni, majd megállapodni a nekünk leginkább tetsző változatnál. S hogy mi alapján válogassunk? Íme a vitás pontok:

  • Héjjal vagy héj nélkül? A birs héja, illetve magháza tartalmazza a legtöbb (kocsonyásodásért felelős) pektint, ezért nem érdemes meghámozni, de a barna pöttyöket vágjuk ki a héjból. Héj nélkül sem lehetetlen a birsalmasajt készítése, csak tovább fog tartani, míg besűrűsödik.

Tipp

Ha biztosra szeretnél menni, főzd meg külön a magházat kevés vízben, és ezzel a főzőlével együtt pürésítsd a megpuhult birseket (héjastul), így garantáltan besűrűsödik.

  • Ízesítsük? Citromlevet már csak a barnulás ellen is érdemes hozzáadni, nem beszélve arról, hogy kellemes ízt kölcsönöz a végeredménynek. Ha ennél többre vágyunk, adjunk a főzővízhez további ízesítőket: a fahéj és a szegfűszeg is jól áll a birsnek. Az i-re a pontot pedig a sajthoz kevert (előtte szárazon megpirított) dió teszi fel, semmi kétség.
  • Cukrot, de mennyit? A legvitatottabb pont, vannak akik a birspüré nettó súlyával megegyező mennyiségre eszküsznek, mások a gyümölcsvelő nettó súlyának 60-80%-ára csökkentik a hozzáadott cukrot. Abszolút ízlés kérdése, a legjobb, ha többször többféle cukormennyiséggel próbálkozunk, így megtalálhatjuk a szánk ízének leginkább megfelelő arányt.
  • Mikor kész? Csepp-próbával könnyen megtudhatjuk, hogy kellően besűrűsödött-e a pürénk: ha nem folyik szét a tányérra cseppentve, akkor lezárhatjuk alatta a lángot, és a formába önthetjük.
  • Hogyan tároljuk? Sütőpapírba csomagolva, hűvösebb helyen (pl. kamrapolc) tartva sokáig eláll az alaposan kiszárított birsalmasajt.

Tudtad?

Bármilyen meglepő, a birsalmasajt nem hungarikum, Spanyolországban membrillo néven fut, és érett sajtok társaságában fogyasztják. Érdemes kipróbálni!

Ha unod a birssajtot magában, kattints a képre további felhasználási ötletekért

{ GALÉRIA = title:Birsalmasajtos%20finoms%C3%A1gok, 0,1,2,3,4,5 }

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

5 kockás abroszos óbudai vendéglő, ahol a Krúdy-nosztalgia ma is...

A Krúdy-év emlékezetes volt. 2013-ban reflektorfénybe került Óbuda vendéglátása, az ihletadó pedig az író születésének 135. és halálának 80. évfordulója volt. Ekkor még több legendás hely működött a Krúdy-negyedben: egy évre rá zárt be a Lajos utcai Régi Sipos Halászkert, aztán a Mókus Söröző, majd a Fő téri Új Sipos is. A kultikus vendéglői negyed fénye mára kissé elhalványult, pedig most is van hová mennünk, ha egy kis vendéglői nosztalgiára vágyunk. 5 jó helyet ajánlunk Óbuda szívében!

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?