Ezért jó, ha jobban megnézed, milyen húsvéti sonkát veszel!

Ha húsvét, akkor sonka! Vehetünk nyers, füstölt vagy pácolt sonkát, azonban jó ha, tudjuk, hogy a boltokban vásárolt gyorspácolt sonkának akár a negyede is víz lehet.

Nyakunkon a húsvét, ebből az alkalomból rendezett sajtótájékoztatót az Állattenyésztési, Takarmányozási és Húsipari Kutatóintézet április 5-én. Dr. Zsarnóczay Gabriella előadásából kiderült, hogy igazából nincs is olyan, hogy húsvéti sonka:

  • a vevők többféle eljárással készülő termék közül válogathatnak, amiket az ünnep tesz csak húsvétivá.
  • A húsvéti sonka eredetileg a decemberben levágott sertés combjából készül, ami húsvétra érik be.
  • Mi manapság a boltokban parasztsonkák, nyers sonkák, hőkezelt sonkák, és formában vagy bélben hőkezelt sonkák közül válogathatunk.

A pácolással kapcsolatban azonban fontos különbséget tenni a hagyományos és a gyorspácolás között. Utóbbi lényege, hogy a sonkát nem a páclébe merítve érlelik, hanem magába a húsba fecskendezik bele a nitritet, konyhasót és más anyagokat is tartalmazó páclét, így hetekről mindössze pár napra rövidítve le az érlelési folyamatot. A gyorspácolás során a húsba juttatott páclé azonban a sonka tömegének negyedét is kiteheti.

A gyorspácolással készülő sonkát kívülről nem sok minden különbözteti meg a hagyományos pácolásútól, megszelve azonban jól látszódnak a páclét a húsba injektáló tűk nyomai, a páclé pedig kiválik a csomagolás belső felületén. Azonban nincs miért aggódni, már a boltban elejét vehetjük annak, hogy rosszabb minőségű sonkát vegyünk, a csomagoláson ugyanis fel kell tüntetni, hogy a húskészítmény hagyományos vagy gyorspácolással készült-e.

Ezeket olvastad már?

A legjobb azonban az, ha időt szánunk rá, és házilag készítjük el a sonkát, mert amellett, hogy így sokkal finomabb, azt is garantáltan tudjuk, mi kerül az ünnepi asztalra.

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek