Újévi boros fogadalmak, amiket te is be akarsz majd tartani

Sok évnyi, már január első hetében szertefoszlott remény és kudarc után idén biztosra mentem, és csak két dolgot fogadtam meg: 2018-ban többet és tudatosabban fogok inni.

Sokunknak nagyszabású és sokszor irreális újévi fogadalmai és tervei vannak. Ilyen például, hogy lefogyunk 20 kilót, minden héten négyszer járunk sportolni, egészségesen étkezünk, több időt töltünk a családdal, kevesebbet a munkahelyen – és még sorolhatnánk, a sor szinte végtelen.

Beavatlak titeket a pontos haditervbe, hogy én 2018-ban hogyan fogom a fogadalmaimat véghez (v)inni. Fogadjunk, hogy ezek közül ti is be tudtok tartani legalább három pontot!

1. Többet kóstolni

A boriskola hasznos, de mindenki egyetért abban, hogy a leghasznosabb mégis csak az, ha az ember sokat kóstol. Az igazi, katarktikus borkóstolós sikerélményt nekem az jelenti, amikor a számban érzem az egyes tételek közötti különbségeket és jól eltalálom az aromajegyeket. Szeretek nálam sokkal tapasztaltabbakkal kóstolni, mert (még) kell a külső kontroll. Egyszerűen biztosra kell mennem, hogy nem csalnak meg a receptoraim, és hogy valóban vajas popcorn vagy ananász íz érzetét kelti a korty, és nem csak az örökké sóvárgó, éhes testem küld táplálkozásra buzdító jeleket.

2. Minőségi pezsgőfogyasztás a hétköznapokon is

Hiszek benne, hogy a pezsgőnek nem csak ünnepek alkalmával, hanem az egyszerű hétköznapokon is ott van a helye az asztalon. Egy kis buborék a jó napokat még jobbá teszi, a rosszakat pedig megszépíti. Champagne-hoz képest Magyarország még gyerekcipőben jár a pezsgőkészítésben, de egyre több az ügyes pezsgőpincészet. Ráadásul a borászatok is sorra érdeklődnek a borkészítéstől eltérő, sok kihívást és még több anyagi ráfordítást igénylő pezsgőkészítés technológia mesterfogásainak elsajátítása iránt. Itthon a tanulási folyamat elején vagyunk, de már most vannak jól sikerült, nemzetközi szinten is elismert tételek, amelyek abszolút alkalmasak a buborékokkal való ismerkedésre. A tervek szerint idén a pezsgőnek több önálló Bornapló bejegyzést is szentelünk.

3. Rendszeresíteni a bortúrákat

A bor jó, a túra jó. Ha együtt van a kettő, még jobb. Főleg azért, mert mindenki maga döntheti el, hogy a szóösszetétel melyik szavára erősít rá jobban. Magyarországon szerencsések vagyunk, mert 22 borrégió közül válogathatunk. Mindegyiknek megvannak a maga szépségei, főként ha nyitott szemmel, füllel és szívvel veszünk részt a kóstolókon. Az én kedvenceim a kis, családi pincék, ahol a gazda maga mesél a boráról, beleszőve családi történeteket, legendákat és a szívét-lelkét is. Így még jobban esik a bor és a hozzá kínált ebéd vagy vacsora, de még a zsíros deszka is.

4. Borvacsora

És ha már bor és étel, akkor a borvacsorákról sem szabad megfeledkeznem 2018-ban. Folyton úgy érzem, hogy a legjobbakról lemaradok, de valószínű ennek az a legfőbb oka, hogy egyre több jó programlehetőség van. Az élményszerűség a fő motivációm: olyan falatokat és kortyokat keresek, amelyeket összekóstolva egy pillanatra megáll az idő és átjár a boldogsággal vegyes elégedettség.

5. Kevésbé ismert pincészetek tételeinek felfedezése

Kis pincék, nagy élmények. Sokszor igazi kincsekre lelhet az ember, ha hagy időt a felfedezésekre, és nem rest tanácsot vagy ajánlást kérni másoktól. Persze ez is csak nyitottság kérdése, de hát micsoda hülyeség lenne, ha pont a borkóstolásban lennék bátortalan!

+ 1. Hidratálni, hidratálni, hidratálni

Minden igyekezetem ellenére a tavalyi évben sajnos nem sikerült annyit innom, mint terveztem. Ez nem csak a borra, hanem a vízre is igaz, így a fejembe vettem, hogy törekszem a napi 3 liter folyadék bevitelére, mert hosszú távon csodás eredményekkel jár. Borozás közben is kiemelt figyelmet fordítok a hidratálásra, mert ha jó a balansz, ennek az odafigyelésnek is köszönhető, ha elkerül a másnap.

És ezt olvastad már az ízHUSZÁR magazinon?

Nem lehet többet alkoholt reklámozni abban az országban, ahol a világon a legtöbbet fogyasztják belőle

Címlapról ajánljuk

Sajttól roskadó húsvéti sós sütik

Megadjuk a módját a húsvéti vendégvárásnak: sajtos sós sütiket sütünk, de nem sima pogácsát vagy sajtos rudat: stanglit dupla sajttal, csigát fokhagymásan-sajtosan, mini kiflit libazsírosan, krumplisan, és persze sajtosan.

Nosalty

További cikkek