Nem csak konyhamalac létezik, de konyhahal is - Egy japán faluban együtt élnek a halak és az emberek

Japánban van egy faluközösség, ahol minden háztartásnak saját forrása van, ahonnét a vizet nyerik - a mosogatás közben keletkező maradékokat pedig pontyok majszolják el.

Japánban, a Kiotóhoz közeli Biwa-tó mellett található kis faluban 170 háztartás 750 lakója egészen különleges, szoros kapcsolatot ápol a környező természettel. Az egész falu egy, a környező hegyekből érkező, föld alatti kis patak vizét használja főzéshez, mosáshoz. A helyieknek az is fontos, hogy az a víz, ami távozik az otthonaikból, tiszta legyen.

Pontyok várják türelmesen az ételmaradékokat

A "kabatának" nevezett, különleges vízellátási rendszerben a 10-20 méter mélyről érkező egész évben 13 Celsius fokos forrásvíz először egy, a ház mellett felépített kis épületben kialakított medencébe, a "motoike"-be kerül. A helyiek innen nyernek ivóvizet, itt mossák a rizst, és az innen vesznek vizet a főzéshez is. A víz ezután egy másik medencébe, a "tsuboike"-be kerül, ahol zöldséget tisztítanak és hűtenek benne. Végül a víz átfolyik egy harmadik medencébe, a "hataike"-be, ahol mosogatnak benne.

Kabata

Az ételmaradékokat és a többi apró szerves anyagot az itt élő, konyhamalacként funkcionáló pontyok elfogyasztják, így a víz tisztán kerül a Biwa-tóba.

Zöldségek tisztítása a szabadban

A falusiak gondosan ügyelnek arra, hogy ne kerüljön ki szennyezett víz a természetbe - több háztartás használ egy-egy elfolyócsatornát, és mindenki gondosan figyeli, a szomszédja nem vét-e az etikett ellen. A víz és a természetes környezet védelme érdekében a használt sütőolajból szappant készítenek.

forrás: MAINICHI

Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?

Esküvői torta francia módra - Mi fán terem a croquembouche?

Címlapról ajánljuk

További cikkek