Miért csíp az erős paprika?

Miért csíp a chili, és miért nem egyformán csípnek a különböző fajták? Ha érdekel, olvass tovább!

A címben feltett kérdésre a helyes válasz: egy alkaloid miatt, amely kapszaicin néven vált ismertté 1876-ban. Ez a színtelen, szagtalan vegyület a paprika fehér ereiben és magjaiban bújik el, és amikor a szájba jut, tulajdonképpen fájdalmat okoz a csípőssége, hiszen a fájdalom- és hőérzékelő idevégződéseket ingerli. Hőre vagy hidegre sem változik a szerkezete, és fontos tudni, hogy nem oldódik vízben sem, ezért nem tanácsos vízzel enyhíteni a fájdalmat, az inkább szétteríti a szájban a kapszaicint. Alkoholban viszont oldható, ezért elő a sörrel vagy borral, az megfelelően lemossa a gyomorba.

A szervezet persze azonnal reagál a fájdalomra és a bántó anyagra: hadba küldi a saját "tűzoltóit", vagyis gyorsítja a vérkeringést és az anyagcserét, valamint kinyitja a vízcsapokat: elkezdünk izzadni, folyik az orrunk, legtöbb esetben könnyezünk is. A fájdalom ugyanakkor azzal is jár, hogy közben és utána a testünket elárasztja az endorfin, az ún. boldogsághormon. Ez az, amitől emberek szeretik a csípőset, sőt, vágynak rá.Vagyis, mint oly sok másban, a szervezetünk ebben is tanítható. Szoktathatjuk a csípősséghez az agyunkat úgy, hogy fokozatosan fogyasztunk egyre több csípős ételt, de sokan próbálkoznak az egyre csípősebb paprikákhoz való szoktatással is. Hiszen, mint tudjuk és tapasztaljuk, a chilipaprikák nem egyformán csípnek. A chilik csípőssége a Scoville skálán mérhető, amelyet Wilbur Scoville alkotott meg 1912-ben, és valójában a kapszaicin koncentrációját méri az egyes paprikafajtákban, vagy az azokból készült csípős szószokban. Több száz féle chilivariáns létezik, természetesen úgy, hogy ebbe a nemzetségbe (Capsicum) tartoznak az egyáltalán nem csípős fajták is, pl. a mi TV-paprikánk, a kápia vagy a kaliforniai paprika is. Ezekben 0 a kapszaicin koncentrációja, azaz a Scoville skálán legalul helyezkednek el. A jalapeno 2000-5000 között, a cayenne bors (ami valójában szintén egyfajta paprika) már 30 000 - 50 000, a habanero chili pedig 100 000 és 500 000 Scoville egység között van. (A tól-ig értékek az egyes fajták kora és alfaja szerint változnak.) Nagyjából ez az a határ, ahol még óriás kínok nélkül élhető túl a chiliélmény, bár van, aki már a jalapenonál feladja. A méltán híres-hírhedt Naga chili viszont már több, mint 1 000 000 Scoville-egységnyi kapszaicint tartalmaz, és gyakorlatilag elviselhetetlen a fájdalom, mégis akadnak, akik ennek a fogyasztására vetemednek.

A kapszaicint használják egyébként a paprikasprayben is, ennek kapszaicin koncentrációja még nagyobb, mint a naga chilié, szembe, arcra fújva pont megfelel a célnak: szinte megbénítja áldozatát. De a kapszaicint más célra, a gyógyászatban is használják, meglepő módon fájdalomcsillapításra kenőcsökben, hiszen érzéstelenít. Ezen kívül fájdalomcsillapítóként is kísérleteznek vele, pont az endorfinfelszabadító hatása miatt.Főzzünk a chilikkel, de most nem mondom, hogy "bátran". Fokozatosan kísérletezzünk, és jó tudni, hogy ha az ereket, magokat eltávolítjuk, jelentősen csökkenteni tudjuk a chili erősségét!

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Tejfölös csirkereceptek

Csirkemell vagy csirkecomb egy-egy finom egytálételben, ráadásul tejföllel gazdagon elegyítve? Ugye hogy máris vágytok egy isteni, tejfölös csirkereceptre?

Nosalty

További cikkek