Ki mondta, hogy a gin unalmas?

Ízek, aromák, fűszerek – a gin sokkal több annál, mint amit elsőre gondolnánk. A tiszta szeszek szakszerű kóstolása mellett a profi gin-tonik készítését is megtanultuk.

Ízlelgetjük az első gint, és próbáljuk kitalálni, milyen fűszerek lehetnek benne

Amikor megnyitott a The Gin Shop Budapest, felmerült bennem a kérdés: tényleg szükség van egy olyan vendéglátóegységre, amely kifejezetten a ginekre specializálódott? Ugyanakkor a hely megálmodóját, Nagy Zoltánt ismerve, kevés az esély rá, hogy melléfogjon. Többek között az ő nevéhez fűződik a neves brit szaklap, a Drink International által a világ 43. legjobb bárjának megválasztott Boutiq'Bar is. Régóta terveztem, hogy megnézem magamnak a Gin Shopot, ezért is örültem a felkérésnek, amikor meghívtak az első alkalommal megrendezett ginkurzusukra.

Ádám gin-tonikot kever nekünk

A Boutiq’-ból jól ismert szakértelem itt is megmutatkozik. Két olyan bártender, név szerint Dunajcsik Dóra és Szűcs Ádám fogadott minket, akiknek nemcsak a munkájuk a jobbnál jobb gin-tonikok keverése, hanem a szenvedélyük is. A gin történetén át, a szakszerű égetett szeszek kóstolásán keresztül a kiválogatott hat gin eredetét és a koktélokhoz használt tonikokat is megismertették velünk.

Egy kis gintörténet

A gin megszületése Franciscus De La Boe Sylvius orvos és tudós nevéhez fűződik, aki gyomor- és vesebetegségek gyógyító ellenszerei után kutatott, és így fedezte fel a boróka vizelethajó hatását. Mivel a boróka meglehetősen fanyar ízű, ezért gabonaszesszel keverte a bogyó esszenciáját. Így született meg a gin 1650-ben, vagyis a genevernek elnevezett gyógyító ital, mai nevén a gin.

A gin Nagy-Britanniából indult el hódító útjára, és III. (Orániai) Vilmos idején vált igazán népszerűvé a szigetországban, hiszen az uralkodó rendeletben ösztönözte a farmereket az ital készítésére.

A gin hamar népi itallá vált. Népszerűsége érthető, hiszen a sör drága volt, a nyers tej veszélyes, a víz pedig szennyezett. A lepárló cég privilégiumának eltörlése után a gin végképp mindenki számára elérhetővé vált. Nem volt többé szigorú ellenőrzés, gyakorlatilag bárki készíthette és árusíthatta. Ezt a korszakot nevezzük „gin craze”-nek, azaz „ginőrületnek”.

Egy sokatmondó korabeli kép a „gin craze” időszakról

1736-ban azonban életbe léptették a gintörvényt, amely kemény adókkal sújtotta a gin kereskedelmét és megtiltotta a kis mennyiségben történő vásárlást. Mindez lázadásokat váltott ki az ország egész területén, az illegális lepárlók pedig gombamód elszaporodtak. Az 1750-es törvény sikeresebb volt, a gin előállítását és terjesztését csak a lepárlók és a kiskereskedők számára engedélyezte.

A folyamatos lepárlás Robert Stein örökségével köszöntött be, az új eljárással azonos mennyiségű cefréből több és jobb minőségű, tisztább párlatot nyertek ki. Nagyban hozzájárult a szűrési technológiák fejlődése a gazdagabb aromájú, tiszta ízű, szárazabb gin megszületéséhez.

A fűszereket filterekben áztatják be

Ezt követően kezdett a gin az elit réteg italává válni. A körbe tartozók megkövetelték a jó minőséget. A gin megteremtette az imázsának megfelelő értékesítési helyet, a mesésen túldíszített Gin Palace-okat. Ezeken a helyeken a ginek és a gin alapú italok variációit a szórakozási lehetőségek fajtái szabták meg. Táncoló medvék, tűznyelők, pikáns musicalek – varázslatos helyek voltak ezek.

The Gin Shop Budapest

Táncoló medvékkel ugyan nem találkozunk a The Gin Shop Budapestben, viszont a sikkes és elit hangulat itt is adott. A jó ízléssel kiválogatott berendezési tárgyak és bútorok olyan atmoszférát teremtenek a Ráday utcában, hogy amint beléptünk, mi is rögvest angol úriembernek éreztük magunkat.

Néhány üveg a Gin Shopban kapható 47-féle gin közül

A választékra nem lehet panaszunk, hiszen az összes magyarországi forgalomban kapható, szám szerint 47-féle gin megtalálható itt, a közismert márkáktól egészen a különleges és nem utolsósorban drága palackokig. Ugyanez a helyzet a tonikokkal is, bár ezen a területen van még mit fejlődnie kis hazánknak, mert a magyar piacon (így a Gin Shopban is) mindössze négy és fél fajta tonikot tudunk beszerezni. Ezek a következők: Kinley, Schweppes, Fever-Tree és a Fentimans. (A feledik pedig a Schweppes diétás változata.) Ezeket érdemes egyszer mindenkinek végigkóstolni, hiszen túl nagy anyagi befektetéssel nem jár, viszont megtapasztalhatjuk, hogy tonik és tonik között elég nagy különbség van.

A Magyarországon kapható teljes tonikválaszték

Én személy szerint nem vagyok nagy tonikrajongó, önmagában ritkán iszom, de mint a kurzuson kiderült, ez azért van, mert még kevés fajtával találkoztam. Az én egyértelmű kedvencem a Fantimans volt, ami kevésbé keserű, ugyanakkor mégis kirobbanóan frissítő. Nem volt kérdés, hogy én miből kérem majd a saját gin-tonikomat.

A ginkurzuson az érdeklődők, és így mi is, hatféle tiszta szeszt kóstoltunk meg. A bártenderek igyekeztek úgy megalkotni ezt a válogatást, hogy minél több, különböző fajtával tudjunk megismerkedni.

A ginek már készen állnak a kóstolásra

Hayman's Old Tom

Az első koktélreceptek megalkotásához Old Tom típusú édes gineket alkalmaztak. A fekete macska az üveg címkéjén az Old Tom védjegye, az alfamacska-hím jelképe. Ezeket a macskákat festették a pubok falára Londonban, és a száján lévő lyukakba kellett bedobni a pennyt egy shot ginért.

Broker's

Klasszikus old school gin, mely erőteljes, borókás ízvilágú és közel 200 éves recept alapján készül, kilencféle fűszerrel: boróka, koriandermag, fahéj, cassiakéreg, édesgyökér, narancshéj, citromhéj, angelikagyökér, szerecsendió. Az üveg egyértelműen üzeni, hogy úriemberek számára készült, hiszen egy pin csíkos (hajszálvékony csíkozású) öltönyt és keménykalapot viselő, feltehetőleg bróker férfit ábrázol. Egy igen megosztó gin: valaki vagy szeretni vagy pedig utálni fogja. Sok elismeréssel büszkélkedhet az ital, többek között 2010-ben a Best Gin címet is elnyerte.

Tanqueray Rangpur

A rangpur egy különleges citrusfajta, ez adja meg a gin különleges karakterét és lime-mal ízesítik. Kívülről hasonló a lime-hoz, belül viszont narancssárga. Íze a mandarin és narancs között van. A rangpurfa mellesleg Indiában őshonos, és akár 40 évig is terem.

A gin kurzus „résztvevői"

Bombay Sapherine East

12-féle fűszer hozzáadásával készül: koriander, édesgyökér, angelikagyökér, cassiakéreg, citromhéj, mandula, jáva bors, orris, greens of paradise, vietnami feketebors, citromfű. A citromfű erősíti a citromhéj, a vietnami bors pedig a boróka ízjegyeit.

Beefeater 24

A kézzel válogatott fűszerek és a citrusjegyek mellett a kínai zöld tea és a japán sencha tea dominál. A fűszereket 24 órán át áztatják semleges gabonaszeszben, majd desztillálják. Erről az eljárásról és London 24 órán át tartó nyüzsgéséről kapta nevét a Beefeater 24, ezzel megcélozva a fiatalabb közönséget is.

No. 3 London Dry Gin

A klasszikus London Dry Gin újraértelmezése a hármas számmisztika jegyében: az összetevők gondos válogatása, a fáradságos termelési folyamat és az egyedi palackozás. A 3-as számot nagyon komolyan kell venni. Háromszoros lepárlás. Három gyümölcs: narancs, citrom, grépfrút. Három fűszer: levendula, koriander, bors. Több mint 300 éve.

A ginkészítéshez leggyakrabban használt fűszerek

A legjobb gin-tonik

A klasszikus gin-tonik receptje: jég, gin, citrom, tonik. Ha nem vagyunk kiváltképp kísérletező szelleműek, akkor bátran kérhetjük ezt a receptúrát is egy különlegesebb ginből és az ízlésünknek megfelelő tonikból. A bátrabbaknak és az új ízélmények szerelmeseinek azonban erősen ajánlott a sokszínű és igazán különleges gin-tonikvariációk egyike (vagy akár több is). Ennek az italnak komoly története, kultúrája van, és a belőle készített gin-tonik is bőven túlmutat azon a long drinken, amit ezen a néven ismertünk eddig.Levendula, zeller, citrus, rózsabors vagy éppen uborka, csak néhány, a nem éppen szokványos összetevők közül.

Dóra csapkodja a bazsalikomot az egyik legizgalmasabb koktélhoz

Kóstolhatunk paradicsomos-bazsalikomosat, ami elsőre furcsának tűnik, de a tonik frissességével el sem tudjuk képzelni, mennyire fantasztikus. Mindaddig, amíg ki nem próbáltuk! Fahéjmániás vagyok, így amikor megtudtam, hogy ilyen verzió is kapható, akkor egyértelmű volt, hogy meg kell kóstolnom. Ebben sem kellett csalódnom, lágy fahéjíz, gyömbéres aroma, citrusos üdeség. Ebben a kánikulában most újra szívesen eliszogatnám.

A gyömbéres-fahéjas gin-tonik pontos receptjét itt tudod elmenteni >>

Aki szeretne megismerkedni ezzel a valóban sokszínű itallal és megkóstolni a legjobbakat, annak bátran ajánlom, hogy látogasson el a Gin Shop Budapestbe! Nem kell megijedni, hiszen annak ellenére, hogy a kiváló minőségű prémium gineket szakavatott kezek szervírozzák, mindezt elfogadható és megfizethető áron teszik. A legtöbb gin-tonikvariáció 1500–2000 forintos árfekvésben kapható, ami megegyezik a felkapottabb bisztrók és pubok áraival. Aki pedig még a barátok előtt is szeretne felvágni vagy pusztán rajong ezért az italért, az bátran jelentkezzen be a hamarosan induló ginkurzusok egyikére. A tanfolyamról hamarosan bővebb információ is elérhető a The Gin Shop Budapest honlapján!

The Gin Shop Budapest >>

The Gin Shop Budapest a Facebookon >>

A rovat korábbi cikkeit itt olvashatod >>

Címlapról ajánljuk

Bárányhúsos receptek húsvétra

Karakteres, nem mindenki által kedvelt ízük és enyhén borsos áruk miatt az utóbbi időben sokat veszítettek népszerűségükből a bárányhúsos ételek. Azonban, ha mégis adnánk nekik egy esélyt, tegyük az alábbi receptekkel.

Nosalty

További cikkek