Olajozott finomságok

A zsiradékot nem zárhatjuk ki az étrendünkből, hiszen a vitaminok nagy része ebben oldódik. Ha jól választunk, az egészségmegőrzésen túl az ételeinket is finomabbá teszi!

Szinte nincs is olyan étel, amihez ne kéne zsiradékot használnunk valamilyen formában. Rengeteg lehetőség áll előttünk, hiszen az évtizedeken át használt vaj, zsír, margarin és napraforgóolaj mellett ma már könnyedén hozzájuthatunk számos más zsiradékhoz is, mint például az olíva-, tökmag-, repce-, lenmag-, mák-, szőlő és barackmag- vagy kókuszolaj, kókusz- vagy pálmazsír. Melyiket célszerű használni, ha az egészségmegőrzés mellett az éltelből kihozható maximumot is figyelembe vesszük?

Klasszikusat csak pontosan!

Egy korábbi cikkünkben már foglalkoztunk vele, hogy a hagyományos ételeket nem érdemes megpiszkálni. Hiába hirdetik, hogy egészségesebb, eszünkbe se jusson olívaolajon pörköltet készíteni vagy babgulyást főzni, hiszen a pizzatészta készítéséhez sem használunk mangalicazsírt. Ha kerülni akarjuk a veszélyes transzzsírokat, készítsünk csak havonta egyszer magyaros, pörkölt alapú ételeket, a hétköznapokon pedig váltsuk ki a zsiradékot többszörösen telítetlen, egészséges olajokkal. Süteményt sem muszáj minden nap sütni, de ha nekiállunk, ne sajnáljuk a vajat vagy a zsírt a tésztából és a krémből, hiszen sokkal természetesebbek és jóval kevésbé károsak, mint az olcsóbb, sütéshez használt zsiradékok.

Zöldségbújócska >>

Az olíva titkai

Az elmúlt tíz évben olajfronton a legnagyobb változást az olívaolaj tömeges elterjedése okozta. Ma már a legtöbb háztartásban megtalálható egy palackkal, persze nem mindegy, milyet választunk, és mit főzünk vele. Vásárláskor felejtsük el a nagyáruházak saját márkás termékét, és jobb, ha megbarátkozunk a gondolattal, hogy az igazi extra szűz olívaolaj literje 2000 Ft körül kezdődik. Az extra szűz olívaolajjal óvatosan főzzünk, mert hő hatására változik a zamat- és illatintenzitása, így meglehet, hogy más irányba viszi el a kész étel ízét, mint ahogy terveztük. Ha pedig túl sokáig hevítjük, értékes tápanyagait is elveszíti. Bár az olívaolaj rendkívül magas, közel 200 fokos hőmérsékleten kezd el égni, ha olívaolajban rántanánk, keressünk egy semlegesebb ízű, olcsóbb, szűz olívaolajat. A karakteres extra szüzeket pedig tartsuk meg a saláták, tészták, pestók és szószok fűszerének vagy gyorsan átsülő halak és szárnyasok pár perces párolásához. A friss, harsogó idényzöldségeket ne főzzük szét, majd rántsuk be, mert pár csepp olívaolajjal is isteni, a megszokottnál sokkal egészségesebb főzeléketet készíthetünk!

6 vacsora évkezdéshez >>

Pár kanál egészség

Az igazán fínom, mandulazamatú olívaolaj mellett egyre több olyan alternatív olajféle terjed el, amit legjobb salátára löttyinteni vagy önmagában, pirítóssal fogyasztani. Jó hír, hogy nemcsak finomak és különböző ízűek, hanem mind nagyon egészségesek is! Férfiaknak szinte kötelező lenne napi 1 kanál tökmagolaj, mert nagyon jó hatással van a prosztatára. Feldobható vele az ilyenkor amúgy is aktuális sütőtökkrémleves, de finom krém is készülhet belőle. Kiváló szendvicsalap, nyersen megőrzi magas antioxidáns- és vitamintartalmát is. A mákolaj hasonlóan jótékony hatású, semleges ízű, így akár a mákos tésztánkat is felturbózhatjuk vele. Különösen ajánlott azoknak, akik a csontjaikat szeretnék erősíteni, hiszen a legmagasabb kalciumtartalmú olaj. A szőlőmagolaj rendkívül erős rákmegelőző hatású, magas égéspontja miatt akár vörös húsokat is grillezhetünk vele. A hidegen sajtolt barackmagolaj pedig idegnyugtató és bőrregeneráló hatású.

Így használd az olajat! >>

Alternatív rántott falatok

A bő zsírban sütésről, rántásról mindenki tudja, hogy egészségtelen, ám ettől függetlenül csináljuk. Nem is baj, minek úgy élni, hogy minden jó falatot megtagadunk magunktól? Nem mindegy azonban, hogyan csináljuk. Fasírtot, panírozott húst nyugodtan készíthetünk sütőben is. Elég egy kis olajjal megkenni a tepsit, így amellett, hogy egészségesebb és kevésbé kalóriadús, a pénztárcánkból sem vesz ki fölösleges összegeket. Ha mégis bő zsírban akarunk sütni, próbáljuk ki a repce-, kukoricacsíra- vagy mogyoróolajat. Önmagukban, saláták mellé is fogyaszthatóak, és valamivel egészségesebbek, mint a bő olajban sütésre használt társaik. Ha pedig valamilyen kulináris újdonságra vágyunk, próbáljuk ki egyszer a rántott húst zsírban vagy vajban elkészíteni!

Zsiradékkalauz >>

A rovat korábbi cikkeit itt találod >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek