Egyél úgy, ahogy a görögök!

Európán belül Görögországban a legmagasabb az átlag életkor. Vajon mi a titkuk? A  jó minőségű, friss alapanyagok? A hosszan elnyúló étkezések? Megmutatjuk, tartsatok velünk!

A múlt héten már tettünk egy rövid látogatást a görög konyhában – most visszatérünk, és pontosabban megnézzük, hogyan étkeznek a görögök, mit kóstoljunk meg, ha ott vagyunk, és mivel készüljünk, ha otthon akarjuk a barátainkat meglepni egy igazi görög vacsorával!

Együtt a legjobb! Akárcsak az ókorban, a görögöknél az étkezés még most is fontos társadalmi eseménynek minősül. Nemcsak ünnepkor, hanem egy átlagos estén is akkor boldog mindenki, ha a család és a barátok összegyűlnek, hogy együtt zárják a napot egy éjszakába nyúló, beszélgetésekkel tarkított vacsorával.

A reggeliből általában nem csinálnak nagy ügyet. Akárcsak a többi mediterrán országban, itt is kávéból és valamilyen péksüteményből áll. Különbség azonban, hogy a görögök sós péksütiket is szívesen fogyasztanak ilyenkor. A különböző, friss zöldségekkel és sajtokkal töltött pitéket minden pékségben találunk – érdemes minden nap másikat megkóstolni!

Ebédre valami könnyedet fogyasztanak – ilyenkor nincs órákon át tartó étkezés. Egyrészt, mert a nagy melegben nem lehet nehéz ételeket fogyasztani, másrészt, mert a szieszta sem esik jól túltelített hassal. A szieszta ugyanis szent és sérthetetlen – az élet megáll délután kettő és öt között. A vacsora későn kezdődik, este nyolc előtt semmiképp, de nyáron, ha nagyon meleg van, gyakran kitolódhat pár órával. Ilyenkor a család és a barátok összegyűlnek, otthon vagy egy közeli étteremben. A görög éttermeknek több típusa van – tavernába menjünk, ha hús- és halételekre vágyunk, uzeriba, ha halakra és halas fogásokra, és esztiatoriba, ha klasszikus étterembe kívánkozunk, és ha főként az előételek és falatkák izgatják a fantáziánkat. A görög vacsora egyik legizgalmasabb része a falatka.

Akárcsak a spanyol tapas, a görög meze is szinte bármiből készülhet, lényeg, hogy friss és ízletes legyen, és elég lassan lehessen fogyasztani egy jóízű beszélgetéshez. Ilyenkor kerülnek az asztalra a különböző sajtok, kitűnő olívaolajban marinált zöldségek, magvak, zöldségkrémek, friss saláták, lencse- és babköretek, kagylók, halfalatkák. Az egytálételek általában felváltva tartalmaznak zöldséget, húst és szószt. Ezeket nemritkán már reggel elkészítik, megsütik, amíg nem tombol a hőség, vacsoraidőben csak újramelegítik. A húsok és a halak kedvelt elkészítési módja a roston és nyárson sütés – leginkább bárányt, juhot, szárnyast és marhát fogyasztanak, a sertés a nagy meleg – na meg, az 500 évig tartó török elnyomás miatt egyáltalán nem jellemző.

A görög étkezésekkor a hangsúly mindig a kiváló alapanyagokon, friss fűszereken, egyszerű elkészítési módokon és a lassú, élvezetteljes elfogyasztáson van. Bár Görögországban főleg a perzsa és török idők emlékeként készítenek édességeket, nem jellemző, hogy minden étkezést ezzel zárjanak. A híres jeges kávé, a frappé azonban mindennapos vendég – ha nem is vacsora után, de két étkezés között gyakran fogyasztják.

Vacsorához általában bor dukál. A görög borok a magyar utazó számára először édeskésnek tűnhetnek, de meg lehet tanulni, hogyan fogyasszuk! Az igazi görög étkezéshez ugyanakkor az ánizsos, fehér színű ital, az ouzo is hozzátartozik. Ha ott járunk, el ne felejtsük kipróbálni!

A rovat korábbi cikkeit itt találjátok >>

Gyors vacsora a bruscetta titkai >>

Kedvencünk, a görög konyha >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Ha pénzt spórolnátok a bolti kencéken, készítsétek el McMenemy Márk...

Idén ősszel is igen enyhe az idő, így nyugodtan tervezhetünk nagy sétákat és kirándulásokat a szabadba. A természetjáráshoz pedig szendvics is dukál, hiszen egy mindenféle földi jóval megpakolt szendó remek ebéd lehet egy kirándulós napon. Fontos azonban, hogy laktató és tápláló is legyen - szerencsére Márk pont egy ilyen receptet hozott nektek!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

Séftippek a legtökéletesebb házi káposztás czvekedlihez Jahni Lászlótól, a Kistücsök...

A fejekben az él, hogy a levesekhez, tésztaételekhez nagy macera házi tésztát készíteni, ma már ezért automatikusan a gyári száraz tészta után nyúlunk. A legendás balatoni étterem, a Kistücsök séfje ezzel szemben arra biztat minden főzni szeretőt, hogy bátran álljunk neki frissen kigyúrni a tésztát, mert egy kis gyakorlással gyorsan megvan, az élmény pedig magáért beszél majd.

Nosalty

További cikkek

Aranyat ér ez a növény – Talán ott van a...

Sok országban dísznövényként funkcionál a kakastaréj, másnéven a celosia, ugyanis azt már kevesebben tudják, hogy értékes zöldségnövény is egyben. Az első fagyokig ízletes hajtásokat hoz, amit érdemes pörköltbe, levesekbe belefőzni.