Ezért nem baj, ha nem szűröd le teljesen a tésztát

Vannak feladatok a konyhában, amelyeket szigorúan, pontosan és százszázalékosan kell elvégezni. Nos, a tésztaszűrés (közhiedelemmel ellentétben) abszolút nem ilyen. Nézzük, miért!

Volt egy idő, amikor még mindenki úgy hihette, jól főzi a tésztát. Nem kellett aggódni amiatt, hogy teszünk-e valamit a főzővízbe, és ha igen, mit, ahogy az sem számított, milyen állagot kap a végeredmény. A boldog tudatlanság állapota. Aztán szépen-lassan elárasztották a konyhákat a különböző blogok egymásnak ellentmondó tanácsai, olyannyira, hogy manapság a szegény háziasszony/ember, azt sem tudja, melyik végét fogja meg a fakanálnak. Mindamellett persze, hogy az igazán jó tésztának igenis vannak konyhai követelményei és ismérvei, jobb, ha nem aggódjuk túl az egész folyamatot. Például a szűrés részét.

Ezért nem baj, ha nem szűröd le teljesen a tésztát

A víz, mint a konyha közellensége

Viszonylag nagy igazságtalanság, hogy gyakran „ellenségként” tekintünk a vízre – lévén, hogy oly’ sok minden teljesen lehetetlen lenne nélküle a gasztronómiában, csakúgy, mint az életben. És persze, a víz akadályozza a barnulást, a karamellizációt, meggátolja a ropogós állag kialakulását…azonban jobb, ha nem felejtjük el, milyen áldásos a jelenléte más esetekben.

A tésztaszűrés épp ilyen: nem kell az utolsó cseppig megszabadulnunk az összes nedvességtől, hiszen az átlag szószos tészták esetében a pirítás és karamellizálás amúgy sem cél.

És persze azért is, mert a fazékban maradó fürdővíz nem ám holmi szegényes, kiöntenivaló felesleg: haszna, értéke, ereje van!

A tésztafőzővíz előnyei

Tekintve, hogy valahol 7 és 12 perc közötti idő alatt folyamatosan lisztből készült élelmiszert főzünk benne, a tésztafőzővíz nagy mennyiségű keményítőt tartalmaz. És miért jó ez nekünk? Nos, ha fejben átlapozzuk egy alapvető főzelék elkészítésének módját, talán eszünkbe ötlik a rántás készítése, a keményítős sűrítés, amely azt a végső és utánozhatatlan, kanálról lustán csorgó állagot adja.

Ugyanezt a hatást érhetjük el némi főzővíz felhasználásával is: a szószhoz adagolva minimálisan sűríthetünk rajta. Persze a mágia itt még nem áll meg: a keményítős víz abszurd módon egyszerre javítja a mártás állagát – két teljesen ellentétes irányban! Ugyanis a sűrűbb végső állag mellett enyhén fel is lazítja tésztánk feltétét, így annak eloszlása a spaghettiszálakon/pennecsöveken egyenletesebb lesz.

Pár észben tartandó dolog

Az egyik legfontosabb dolog a tésztafőzés kapcsán a sorrend: előbb mindig készüljünk el a szósszal és csak utána essünk neki a tetszőleges tésztaféle kifőzésének. Így, a szűrés után rögvest egyesíthetjük a két elemet.

Figyeljünk továbbá az állagra is: főzzük inkább sűrűbbre a szószt, így esetleg tudunk még rajta utólag lazítani a főzővízzel. Az ellenkező irányba természetesen már nem tudunk majd haladni, maximum elforralással.

Mivel egy valamirevaló tészta főzővize olyan sós, mint a tenger (legalábbis az olaszok szerint), ne legyünk túlzottan agresszívak a szósz ízesítésével. Hozzáadni könnyű, elvenni belőle lehetetlen.

Ha közvetlenül a fazékból szűrjük le a tésztát, a fedő segítségével, hagyjunk valamennyi vizet a tésztával, és ehhez adjuk hozzá a mártást. Amennyiben pedig szűrőt alkalmazunk, előre vegyünk ki egy bögrében némi vizet, vagy hagyjuk a szűrőből távozó utolsó cseppeket egy lábosban landolni. Mindegy milyen módon, de legyünk egy kicsit „lusták”, vessük be a főzővíz csodás tulajdonságait!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos konyhai tippekkel gazdagodhatsz:

Címlapról ajánljuk

További cikkek