A „nagy" prézlitrükk

Sárdi Dani gasztrobloggerünk Háztartástan rovatának következő vendége a zsemlemorzsa, ami mindig kell, hogy legyen otthon! Nélküle nem tudunk rántott húst készíteni, se isteni szilvás gombócot. Ugye, hogy kell otthon lennie?

Rossz esetben darálhatjuk le magunk

Nagyon rossz, amikor kiderül, hogy azt hittük, hogy van, de mégsincs. Jobb esetben le kell mennünk a boltba érte, rosszabb esetben nekiállhatunk száraz kenyeret darálni (már amennyiben van száraz kenyerünk vagy zsemlénk és darálónk), legrosszabb esetben le kell mondanunk arról, amit készíteni akartunk. Rántott helyett párizsi módra kell elkészítenünk a bármit, prézlis gombóc helyett meztelen gombócot ehetünk és így tovább.

Tárolás: a zsemlemorzsa könnyen romlik, avasodik, molyosodik, ezért mindenképpen jól záródó üvegben tartsuk!

A nagy" prézlitrükk:Zsiradékban(olaj vagy vaj)pirítsunk annyi morzsát, amennyit felvesz.Minél jobban megpirítjuk(de még nem égetjük meg), annál finomabb lesz.

Dani-tipp: Régimódi sütőforma kikenésekor is nagy jelentősége van a prézlinek. Miután jól kivajaztuk a nagymamánktól örökölt őzgerincet, kochformát, szórjunk bele kevés prézlit és oszlassuk el alaposan (rázogassuk, döntögessük ide-oda, ameddig mindenhova nem jut egy kevés, a felesleget pedig öntsük ki az edényből).

Praktikák

Panírozási fortélyok három lépésben

  1. Panírozás előtt igen nagy rendet kell raknunka konyhában, mert legalább öt edénynek kell elférnie viszonylag egymáshoz közel. Az első, amiben az a dolog van, amit ki akarunk rántani (legyen mondjuk kiklopfolt, besózott hús), a másodikba finomlisztet rakunk, a harmadikba alaposan felvert tojást, a negyedikbe prézlit, az ötödikbe pedig majd a szépen bepanírozott húst.
  2. Nos, akkor fogjunk meg egy darab húst (ez eleve nedves, vagyis a liszt rá fog tapadni. Ha olyasmit rántunk, amire a liszt nem tapadna, akkor azt enyhén nedvesítsük be). Lehet villával is, kézzel is, ez tényleg ízlés kérdése. Aki kézzel csinálja, annak gyorsabban fog menni, de többször akar majd azonnal kezet mosni.
  3. A húst tehát alaposan belisztezzük, majd áttesszük a tojásos tálba és itt alaposan betojásozzuk. Kicsit megemeljük (villások itt előnyben) és hagyjuk, hogy a felesleges tojás lecsepegjen róla, majd mindkét oldalát beprézlizzük. És kész. Ezután már csak forró olajban, zsírban ki kell rántanunk.
Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek