3+1 ok, hogy kilószám edd a paradicsomot

Fürtös, koktél, ökörszív, datolya, sárga, fekete vagy piros - ezerféle formában találhatunk ma már paradicsomot a pultokon. Egészségünk érdekében fogyasszuk minden nap!

Itt a nyár második fele és végre van igazi paradicsom! Konyhánkat a paradicsomos ételek uralják, akinek van saját, arra már rászakad a bő termés: befőz, aszal. De mi haszna van a szervezetünknek a sok paradicsomból, a paradicsomos ételekből azon túl, hogy nagyon finomak és élvezzük őket?

1. Tökéletes fogyókúrás alapanyag

Ha fogyni szeretnénk mindenképp növelhetjük a paradicsommal étrendünk változatosságát. Az alacsony energia- és szénhidráttartalmú zöldségek (zöldsaláták, leveleszöldségek, retkek, hagymafélék, cukkini, padlizsán) sorába beállíthatjuk a paradicsomot is. Utóbbin tényen lehet vitatkozni, azaz hogy a paradicsom, zöldség-e vagy gyümölcs, de belső értékeit és élettani hatását tekintve inkább zöldség, nagy előnye, hogy alacsony - természetes - cukortartalma.

Egy átlagos méretű (62 g-os paradicsom) mindössze 11 kcal-t és 2 g szénhidrátot tartalmaz, alacsony energiatartalmát magas, 95%-os víztartalmának is köszönheti. Mivel kevés szénhidráttartalommal bír, ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a nyers paradicsomot lelkiismeret-furdalás nélkül pakolhatjuk a reggeli kenyerünkre, tehetjük salátába, lecsóba. Egyébként szerintem nyáron, főleg kánikulában, amikor amúgy sem kívánunk órák hosszat a konyhában tölteni, egy lecsónál egyszerűbb étel egyszerűen nem létezik. Ráadásul millió változatban variálhatjuk: magyarosan, franciásan (sok cukkinivel, padlizsánnal) köríthetjük gerslivel, barna rizzsel, gazdagíthatjuk tojással.

A paradicsomot koncentráltan tartalmazó élelmiszerek - például a sűrített paradicsom - szénhidráttartalmával energiaszegény vagy cukorbeteg étrendben már számolnunk kell, bár ezekből ritkán szoktunk nagy mennyiséget fogyasztani.

2. A "titkos" összetevő

A paradicsom többféle antioxidánst is tartalmaz, többek között karotinokat, flavonoidokat és C-vitamint, egy darab paradicsom például egy felnőtt napi C-vitamin-szükségletének 11%-át fedezi. A paradicsom legsajátosabb összetevője az ún. likopin, ami a növény piros színét adja.

Bár a növényi összetevőkre általában igaz, hogy ha nyersen fogyasztjuk ezeket, akkor kevésbé sérülnek, a likopinnal kapcsolatban ez pont fordítva igaz. A paradicsom likopinját feldolgozott, darabolt, passzírozott, hőkezelt formában sokkal jobban hasznosítja a szervezetünk - tehát együk a paradicsomot sülve-főve, grillezve, pürésítve is! Süssük rá tésztára, próbáljuk ki a különböző paradicsomleves, gazpacho változatokat, édesen, sósan, csípősen, hidegen, melegen.

Mivel a likopin zsíroldékony, ezért a paradicsomhoz adagolt zsiradék tovább növeli a paradicsom előnyös hatását. A roppant egyszerű (bazsalikom + paradicsom + mozzarella) caprese salátára csepegtetett olívaolaj élettanilag is kedvező hatású. Ezen kívül még jobb, ha a capresehez a paradicsomokat hőkezeljük: grillezzük, átsütjük, különösen gyorsan megy és a végeredmény is tetszetős marad, ha koktélparadicsomot használunk.

3. Jó a szívnek is

A paradicsom szívvédő hatása feltehetőleg a többféle antioxidáns vegyület együttesében rejlik. Az eddigi vizsgálati eredmények azt sugallják, hogy a likopin feltehetőleg csökkenti a szervezet saját koleszterintermelését. Klinikai vizsgálatokban a vér likopintatalma és a szívinfarktusok előfordulása között fordított összefüggést találtak.

A paradicsom szívvédő hatását a mediterrán étrend mentén vizsgálják - vagyis a sok zöldségre, durumbúzából készült gabonatermékekre, száraztésztákra, halakra és növényi olajokban gazdag étrendre kell, hogy gondoljunk és nem a kolbászos-szalonnás lecsóra.

+1. A daganatos betegségek megelőzésében is szerepet játszhat

Egyes kutatások nagyon erős bizonyítékokat találtak a paradicsomfogyasztás és számos daganatos betegség megelőzésének vonatkozásában. Több vizsgálat igazolta a paradicsom hatásosságát a prosztata-, gyomor- és tüdődaganatok megelőzésében és ígéretesek a vizsgálatok a mellrák megelőzésében is.

Van, amikor nem ajánlott

Mint ahogy nincs mindenkinek egyformán jól álló ruha, sajnos a paradicsomról is elmondható, hogy nem feltétlenül előnyös és ajánlott mindenki számára a fogyasztása.

  • Az egyébként nagyon ritka paradicsomallergia esetén egyértelműen ellenjavalt. Előfordulhat az is, hogy bizonyos allergénekkel szemben - például: parlagfű, fekete üröm, latex - a paradicsom keresztallergiát okoz. (A keresztallergia annyit jelent, hogy például aki parlagfűre allergiás, annak allergiaszezonban, a paradicsom parlagfűre hasonlító fehérjéit is allergénnek ismeri fel a szervezete).
  • Előrehaladott krónikus veseelégtelenség esetén magas káliumtartalma miatt csak korlátozott mennyiségben fogyasztható.
  • Gyomorpanaszok, refluxbetegségben a paradicsom savassága fokozhatja a tüneteket. Ilyen esetben is belefér némi paradicsom az étrendbe, de a paradicsom vagy a paradicsomos étel mindenképp egészüljön ki (az étrendi korlátoktól függően) olyan összetevővel, ami ellensúlyozza a paradicsom savasságát, például együnk mellé pirítóst, burgonyát, rizst, kölest, hajdinát vagy tésztát.

Szezonban élvezzük ki a paradicsom és a paradicsomos, mediterrán ételek kínálatát: ne feledjük, a feldolgozottság, a hozzáadok zsiradék (növényi olajok) a paradicsomban lévő likopin hasznosulását növelik. Ha tobzódunk a paradicsomban főzzük be, likopintartalma így még inkább érvényesül.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Mintaétrend: DASH-diéta

Az USA-ban a 2014-es év legegészségesebb étrendjének kiáltották ki a DASH-étrendet. Lássuk, hogyan illeszthetőek össze a diéta alapelvei és a hazai megszokott ételek!

Szabó A

Címlapról ajánljuk

További cikkek