Aioli – a majonéz unokatestvére, amit otthon is elkészíthetsz

Biztos te is találkoztál már éttermekben az aiolival. De mi az, és hogyan készítheted el te magad otthon? Lentebb eláruljuk!

Ha eddig úgy gondoltad, hogy az aioli egy nagyon extra majonéz, akkor nem állsz teljesen távol a valóságtól, de azért mégis több a maga krémes, savanykás ízével. Azért nem kell megijedni, otthon is egyszerűen elkészítheted!

Az aioli (egyébként AH-yo-lee-nak kell ejteni) lényegében az emulgált olajat takarja, amely kevés – vagy sok, attól függően, hol kóstolod – fokhagymával. Ez egy gazdag és krémes szósz, mediterrán és francia gyökerekkel. Az aioli készítésének hagyományos módja az olaj emulgeálása zúzott fokhagymába. Mostanra azonban ezt sokfelé felváltották az egyszerűbb, félig házi módszerek. Az első módszer egyszerűen átitatja a boltban vásárolt majonézt mindenféle szórakoztató és érdekes ízzel – gondolj például a srirachára, paprikára, fekete fokhagymára stb. A második módszernél, amit lentebb bemutatunk, az olajat tojássárgájába és zúzott fokhagymába emulgeálják.

Aioli - a majonéz unokatestvére, amit otthon is elkészíthetsz

Mi a különbség az aioli és a majonéz között?

Az aioli készítés folyamata nagyon hasonlít a majonézéhez, ezért az eredmény is hasonló a házi majonézhez. A különbség? Ahhoz, hogy az aioli aioli legyen, fokhagymának kell bele kerülnie.

Hasonlóság, hogy mind a majonéz, mind az aioli tartalmaz olajat, tojássárgáját és valamilyen savat, például citromlevet vagy ecetet.

Hogyan készíts aiolit

Hozzávalók

  • 1 gerezd fokhagyma, lereszelve
  • 1/8 teáskanál só, plusz még ízlés szerint
  • 1 nagy tojássárgája, szoba-hőmérsékletű
  • 2 teáskanál citromlé
  • 1/3 csésze enyhe ízű olívaolaj (vagy fél olívaolaj, fele növényi olaj)

Ha valami igazán extrára vágysz:

Pépesítsd a fokhagymát

A reszelt fokhagyma használata enyhén darabos aiolit eredményez, ezért ajánlott, hogy először reszeld le a fokhagymát, majd pépesítd. Ehhez szórd meg sóval a reszelt fokhagymát, és a szakácskés segítségével pépesítsd. Nyomd rá és mozgasd előre-hátra a penge lapos oldalát a fokhagymán.

Add hozzá a tojássárgáját és a citromlevet

Egy nagy tálban keverd simára a fokhagymát, a tojássárgáját és a citromlevet. Ha a tál csúszik, tedd egy nedves konyharuhára.

Figyelem, az aioliba nyers tojás kell. A szalmonella kockázatának csökkentése érdekében használj pasztőrözött tojást.

Ha szeretnél gondoskodni a biztonságról, keverd össze a hozzávalókat egy fémtálban, amit egy forrásban lévő vízzel teli lábosra teszel, amíg a keverék el nem éri a 70°C fokot legalább 30-40 másodpercre. A tojások ilyen módon történő finom főzésével biztonságosan fogyaszthatóak lesznek anélkül, hogy az aioli állagát veszélyeztetné.

Fokozatosan add hozzá az olajat

Folyamatosan kevergetve, lassan, először cseppenként, majd vékony sugárban öntve add hozzá az olajat, amíg a tojás és az olaj teljesen emulgeálódik. Ha a keverék elkezd szétválni, ne adj hozzá több olajat, hanem kevergesd addig, amíg össze nem áll. Ízlés szerint tovább sózhatod. Tedd az aiolit egy kis üvegedénybe, szorosan záródó fedéllel, és tárold a hűtőszekrényben 3-5 napig.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több izgalmas, tavaszi recept:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk