Tudj meg mindent a miómáról!

Az egyik leggyakoribb nőgyógyászat probléma hazánkban az ún. miómák megjelenése. Most segítünk megismerni a betegséget, a tüneteket és a kezelést.

Manapság rengeteget olvashatunk a miómákról a vérzési rendellenességekkel, hasi diszkomfort érzéssel és a meddőség kérdésével összefüggésben. A miómák a nőgyógyászatban előforduló leggyakoribb jóindulatú elváltozások, a méh izomdaganatai, amelyek a méh izomszövetéből indulnak ki. 35 éves korra a páciensek 41%-ánál fordul elő mióma, 50 éves korban pedig már 70%-os kialakulásuk aránya.

Dr. Horányi Dániel, a Rózsakert Medical Center szülész-nőgyógyász és nőgyógyászati daganatsebész szakorvosa segítségével annak jártunk utána, hogy a vérzési rendellenességek mellett milyen tünetekkel jár még, milyen kezelési lehetőségei vannak, illetve milyen hatással lehetnek a teherbeesésre, illetve igényelnek-e speciális kezelést, ha a várandósság alatt kerülnek felismerésre?

Dr. Horányi Dániel, a Rózsakert Medical Center szülész-nőgyógyász szakorvosa

A mióma göbök elhelyezkedésüktől függően különféle tüneteket, panaszokat okozhatnak:

  • a hashártya borítéka alatt kialakuló: növekedésével egyre inkább elfoglalja a teret a hasüregben, ezáltal székelési- és vizelési panaszokat okozhat
  • a méh nyálkahártyájának belső borítéka alatt elhelyezkedők: leginkább vérzészavart okozhatnak, de a teherbeesést is nehezíthetik, megakadályozhatják a megtermékenyített petesejt beágyazódását
  • a méh szalagjai között találhatóak: ugyancsak a hasüregben a méh mellett a helyet foglalják el, ezzel okozva problémákat
  • közvetlenül a méhnyakban kialakult miómák.

A mióma főbb tünetei:

  • Leggyakoribb tünete a vérzési rendellenesség: a ciklus felborul, vagy bővebbé, darabosabbá válik a vérzés, hosszabb távon akár vérszegénységet is okozhat,
  • a vizelési- és székelési szokások megváltoznak, ezek a mióma növekedésével állnak összefüggésben, hiszen elfoglalják a helyet a kismedencében és a hasüregben,
  • szélsőséges esetekben egész nagyra megnőve a húgyvezetékeket is összenyomhatják, a vesepangás kialakulásában is szerepet játszhatnak.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

Miómák és a terhesség

A miómák megnehezíthetik a teherbeesést, megakadályozhatják a megtermékenyített petesejt beágyazódását. Sok esetben a várandósság megállapításakor derülhet fény a miómákra, amikor a várandós első ultrahangját végezzük el. A várandósság alatt a hormonális hatások miatt a méretük változhat, nőhet, de akár csökkenhet is, lepénytapadási rendellenességet is okozhatnak, de akár a baba fekvését, fejlődését is kedvezőtlenül befolyásolhatják méretük miatt.

A mióma kezelése – gyógyszeres kezelés vagy műtét?

Kezelése történhet gyógyszeres vagy műtéti úton, vagy ezek kombinációjaként is. Fontos annak megállapítása, hogy jó- vagy rosszindulatú elváltozásról van-e szó: ez méhtestből történő mintavétellel lehetséges. A rosszindulatú elváltozások aránya azonban elenyésző, 0,5%-os. Amennyiben az elváltozás jóindulatú, műtéti eljárás, gyógyszeres terápia, vagy ezek kombinációja jelent megoldást.

A műtéti eljárás során laparoszkópos módszerrel, azaz hastükrözés segítségével is elvégezhető már a miómák eltávolítása, a méh megtartása mellett. Ha műtét szükséges, a gyógyszeres „előkezelés” a műtétet előre tervezhetővé teszi, valamint a vérzés mennyiségének redukálása mellett a mióma méretét is képes csökkenteni. Egyes esetekben, amikor a gyermekvállalási szándék már lezárult és a panaszok szükségessé teszik, szintén hastükrözéssel a méhtest eltávolítására is sor kerülhet.

Ha a menstruációs ciklusban, illetve a vizelet-, székletürítési szokásainkban rendellenes változás áll be, keressük fel feltétlenül nőgyógyászunkat!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!