Még mindig veszélyes trükkökkel tartják magukat vékonyan a modellek

A testpozitivitási mozgalmak ellenére még mindig 4-ből 1 modell kórosan sovány, és megmaradtak az egészségtelen fogyókúrás módszerek is.

Úgy tűnhet, hogy egyre kevésbé egysíkú a modellszakma, és nem mindenhol a nagyon vékony a trend, de egy friss kutatás szerint ez egyáltalán nem így van: a modellek 81 százaléka még így is veszélyesen alultáplált, legalább is a Northwestern Egyetem, a Harvard és a The Modell Alliance közös kutatása szerint.

Az International Journal of Eating Disorders tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a szakértők 85 felnőtt modellt vizsgáltak meg, akiknek 22,7 volt az átlagéletkora, és azt találták, hogy átlagban 4-ből 1 közülük kórosan sovány, és 81 százalékuknak az egészségtelen tartományban van a testtömegindexe (BMI). Rachel Rogers, a tanulmány fő szerzője elmondta, hogy a modellek közül nagyon sokan egészségtelen módszerekkel próbálják megtartani a súlyukat, ami a fiatalabbaknál különösen nagy egészségügyi kockázatot jelent.

Ez az első kutatás egyébként, amely arra fókuszál, hogy a modellügynökségek milyen nyomást helyeznek a modellekre, és hogy ez hogyan hat a súlyukra. A megkérdezettek 62 százalékát kérte már ügynökség arra, hogy fogyjon, 54 százalékuknak egyenesen azt mondták, hogy nem dolgozhatnak, ha nem vesztenek a súlyukból.

A káros súlyvesztési tevékenységek közül a következők voltak a leggyakoribbak:

  • 71 százalék egy szigorú diétához tartotta magát,
  • 56 százalék kihagyott étkezéseket,
  • 52 százalék böjtölt, vagy méregtelenítő programokat próbált ki,
  • 23 százalék fogyókúrás szereket szedett,
  • 16 százalék élénkítő hatású, komolyan függőséget okozó Ritalint szedett,
  • 8 százalék hánytatta magát,
  • 7 százalék kokaint használt,
  • 2 százalék pedig olyan intravénás csepegtetőt, amit a kórházakban adnak a betegeknek.

Szakértők szerint ez a jelenség nemcsak azért problémás, mert a modellek számára egészségtelen, hanem rossz példát mutat a (fiatal) nőknek – még mindig, annak ellenére, hogy a testpozitivitási mozgalom egyre nagyobb teret nyer. A tanulmány jól bizonyítja, hogy a modellszakmában még mindig van min javítani, és strukturális változások egyáltalán nem történtek az elmúlt években.

Ezeket olvastad már?

Forrásaink voltak.

Címlapról ajánljuk

„Leszámolhatnánk-e azzal, hogy a hortobágyi húsos palacsinta ciki?” – Interjú...

Nagyon sok irányból lehetne hozzá közelíteni, és mindegyik megérne akár egy önálló cikket is. Legyen szó a pályaívéről, a Bocuse d’Or-ról, a Michelin-csillagokról, Szulló Szabina a séfszakma minden fontos állomását megjárta. Mégsem ambicionálja, hogy állandóan szerepeljen, mint mondja, az ő terepe a konyha, ami pedig máig lázban tartja, az a főzés és maguk az ételek. A Nosaltynak adott nagyinterjújában beszélt többek között arról is, hogy mit csinálna a saját pályáján másképp, hogy mi az, amit már neki kell másképp csinálnia az új generáció tagjaival, és hogy min múlt az, hogy máig a nordic cuisine-től hangos a csúcsgasztronómia világa ahelyett, hogy a magyar csodáról beszélnénk.

Kormos Lili

További cikkek