Sóban fürdik a citrom: így tartósítsd a gyümölcsöt, hogy földöntúlian finomak legyenek az ételeid

Talán nem is gondolnád, de a sóban tartósított citrom egészen különleges ízekkel tudja felruházni az ételeidet, legyen szó akár levesekről, főételekről vagy süteményekről! Mutatjuk a filléres, gyors és biztos praktikát, amivel csodálatos új ízeket hívhatsz elő.

A citrom univerzális élelmiszer a háztartásban: italokat, mártásokat és pasztákat ízesítünk vele, húsokra és köretekre sprickoljuk rá, de nem maradhat ki a süteményekből sem, arról nem is beszélve, milyen sokoldalú tisztítószer tud lenni. A citrom minden esetben frissességet csempész az ételekbe és az italokba, egy könnyed tartósítási eljárással azonban még jobban kihangsúlyozhatjuk ízét az ételekben. Itt az idő, hogy a citromot (is) elkezdjük fermentálni!

Szinte nem kell hozzá semmi, csak türelem!

Miért jó, ha tartósítjuk a citromot?

Bár citromot az év bármelyik napján tudunk szerezni még a legközelebbi sarki közértben is, a gyümölcs nem áll el túl sokáig, egy-két hét után már a hűtőben is elkezd puhulni. Nem volt ez azonban mindig így: Mary Ellen Snodgrass, A Konyhatörténelem Enciklopédiája című könyv szerzője szerint a tartósítás az algériai, tunéziai és marokkói konyhában több száz éves múltra tekint vissza.

Az első, sóban tartósított citrom receptjéről pedig egy 12. századból való feljegyzést is találtak. Az évszázadok során a tartósított gyümölcs beolvadt az iráni, a török és az indiai gasztronómiába is, a nyugati konyhakultúrában viszont csak az elmúlt pár évtizedben vált ismertté.

A sóban tartósított citrom eredetileg marokkói ételekben jelenik meg, kitűnően alkalmazható sült húsok esetében, halas fogásoknál, jól passzol a kuszkuszhoz, tagine-hoz és rizottókhoz is. A sima citromleves ízesítéshez képest a sóban érlelt citrom egy plusz ízt, egyfajta umami-érzést csempész az ételekbe. Mi kell hozzá? Csak három evőkanálnyi só, 1 kilogramm kezeletlen héjú citrom, egy csipetnyi cukor és annál sokkal több türelem.

A citromokat hosszában negyedbe vágjuk, de úgy, hogy ne vágjuk teljesen át a gyümölcsöt, hanem az alján egybe maradjon. Tedd át a gyümölcsöket egy nagyobb tálba, kézzel kicsit nyomkodd szét őket, majd szórd le a gyümölcshúst sóval. Ha kicsit édesebb ízt is szeretnél belecsempészni a citromba, egy csipet cukrot is szórhatsz a gyümölcshúsra, a lényeg, hogy a húst kellően befedje a só, ezután pedig rakd egy éjszakára a tálat a hűtőbe.

Másnapra a citromok egy kevés levet fognak ereszteni, ezután pedig már csak egy jól záródó befőttesüvegre lesz szükséged, amibe a citromdarabokat egymásra jó szorosan kell rápakolnod. Semmi sem veszhet kárba, a só által eresztett citromlé is mehet az üvegbe (lehetőleg annyi citromlé legyen, amennyi teljesen ellepi az üvegben tárolt citromok közötti réseket, ha pedig elkészültél, jöhet a várakozás. A sóban tartósított citrom minél több ideig áll hűvös, fénytől elzárt helyen, annál finomabb és karakteresebb lesz, egy hónapnyi türelmes várakozás után pedig egy selymes héjú, puha belsejű, mégis szaftos és eszméletlen ízvilágú citromot kapsz majd, amely teljesen új szintre emeli az eddig citromlével ízesített ételeket.

Ezt az élményt még tovább lehet fokozni, az üvegbe pedig tehetsz még egy egész fahéjrudat is vagy egy kanálnyi koriandert, de egy-két babérlevél is kitűnően passzol a citromhoz.

Elindult a Nagy Tavaszi Receptversenyünk, melyen minden receptbeküldő nyer!

Lássa és tesztelje a te főztödet az egész ország! 2021. április 26. és május 23. között töltsd fel a kedvenc tavaszi fogásod receptjét az egyszerűsített receptfeltöltés segítségével, és Nosaltys vászontáskával jutalmazunk – további nyeremények is várnak!

Nézd meg a részleteket, hogy te is részese lehess a kikeleti megújulásnak!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezeket az új ízeket is érdemes kipróbálnod:

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk