Képzeljünk el egy olyan világot, amelyben autónk, pecabotunk vagy épp konyhai eszközeink sárgarépából készülnek. Nem, ez nem pusztán fantázia, hamarosan meg is valósulhat!
A sárgarépának eleddig csak gasztronómiai vonatkozásait ismertük, ám úgy tűnik, hogy ezen szerény kis zöldség akár a bolygó jövőjébe is beleszólhat. Két skóciai tudós olyan nagyszerű ipari alapanyagot hozott létre belőle, amely hamarosan felválthatja a jelenleg használatos építőanyagokat, például az üveget vagy a karbonszálat.
Ismerjük meg a Currant!
A sárgarépa kelta nevét viselő szubsztancia a növény sejtfalaiban található cellulóz kivonásával készül, felhasználási palettája pedig a gördeszkáktól a horgászbotokig terjedhet, sőt néhány éven belül talán az autóvázak gyártásában is szerepet játszhat. A korábbi cellulóztartalmú anyagokhoz képest a Curran sokkal könnyebben előállítható, hiszen a répából kevesebb erőfeszítéssel vonható ki a cellulóz, mint például a fából vagy a gyapotból – ennek köszönhetően nagy mennyiségű káros vegyszerek egyáltalán nem kerülnek felhasználásra. Ráadásul az új vegyület kétszer erősebb, mint a szénszál.
A Curran kitalálói, Dr. David Hepworth and Dr. Eric Whale a kezdeti fázisokban bevásárlóközpontok polcairól szerezték be a narancssárga gyökereket, ám egy idő után kitiltották őket, mivel felvásárolták az egész készletet a fogyasztók elől. Ekkor fedezték fel azokat a kereskedelemből kiselejtezett répákat, amelyek nem voltak elég mutatósak ahhoz, hogy a boltokba kerülhessenek. Ezt a kategóriát általában takarmányként hasznosítják, ám a skót tudós-üzletembereknek hála most jóval nemesebb célt szolgálnak.
A remek találmány előtt fényes jövő áll: kiötlői már más gyökérrel rendelkező zöldségekre, például közönséges répára és a cukorrépára is kiterjesztették módszereiket, a lényeg ugyanis a cellulóz, és nem a zöldség maga. Nem kell már sokáig várnunk, hogy a mi otthonainkba is eljussanak a Curranból készülő eszközök, amelyek előállítása olcsóbb, gyorsabb, sőt, a szénalapú vagy a fákat használó módszerekhez képest sokkal környezetkímélőbb is. Tiszta győzelem.
Az ősz az év gyönyörű időszaka arra, hogy élvezd a természet változó színeit, a napsütést és a már hűvös szellő simogatását. Ezekben a hónapokban érdemes felkészíteni a szervezetedet a téli hónapokra, hogy ne döntsenek le a betegségek.
A disznóvágás sokak fejében – különösen a mai városi ember számára – egy távoli, elfeledett népszokásként él, amit elsősorban a zord téli hajnalokkal és a kemény fizikai munkával kötünk össze. Ez a felületes asszociáció azonban korántsem adja vissza sem a disznóvágás lényegét, sem azokat a hagyományokat melyek hozzá kapcsolódnak. A disznótor persze alapvetően az élelem feldolgozásáról szólt, de egyben a közösségről, az összetartásról is, hiszen igazi társadalmi esemény volt a korabeli vidéken. A faluban szinte minden háznál tartottak sertést, amelyet gyakorta télen vágtak le és így bespájzoltak a családnak következő időszakra. A disznóvágás bizony kemény munka, de a család minden tagja kivette belőle a részét, így igazi közösségi élmény is volt egyben.
Budapesttől egy órányira Nógrádban, a Mátra nyugati vonulatában, festői környezetben fedezhetjük fel az egyre izgalmasabb élményt nyújtó Szurdokpüspöki, Tar és Szuha falvakat, vagy ahogyan saját magukat említik, a Mátra Nyugati Kapuját.
Ha röviden kellene válaszolni, a következőt mondanánk: bátran állíthatjuk, hogy valóban egyedülálló élelmiszer. Miért jelenthetjük ki ezt ennyire magabiztosan? Milyen érvekkel támasztható alá a Rögös túró egyedisége? Következzen egy gyors gasztronómiai kalandozás páratlan tejtermékünk világában!
Október 6-8-ig ismét a balatoni halé a főszerep a X. Siófoki halfesztiválon, ahol színes családi és gyermekprogramok, ingyenes koncertek, kulináris élmények, Fish Food verseny és halkülönlegességek várnak minden korosztályt.
A héten már elő kellett vennünk a dzsekiket, könnyű kabátokat, ugyanis megérkezett az ősz. A vastagabb ruházat mellett segíthet még egy-két savanyú káposztás étel is: vigyük be velük a C-vitaminunk egy részét.
Nem kevés, mintegy 500-550 ezer tonna teremhet idén a legfinomabb és legklasszikusabb őszi pite alapanyagából, ami végre egy jó hír a sok rossz között.
Az őszi alapanyagpaletta eléggé kitesz magáért, az átmenet nyárból őszbe, majd őszből télbe tartogat nekünk pár csodás szezonális finomságot: cékla, körte, sütőtök, alma, szilva, batáta, füge, birsalma vár rád, de a sornak nincs vége. Főzz és süss velünk októberben is!
Nem kell sokat bajlódni a mai ebéddel, mégis isteni ízeket, csodás textúrákat kapunk majd ajándékba. Készítsünk tarhonyalevest, sült karfiolt és vaníliás desszertet.
Mintha csak fellapoznánk a nagymama régi, kopottas, szamárfüles receptkönyvét: olyan érzés lesz végigenni a most következő hét ebédjeit. Gazdag levesek, komfortos raguk és ízes tészták várnak ránk, gyors elkészítési idővel.