Nagyanyám receptje, természetesen. A nagyinál születésnapi tortaként volt számontartva, és olyankor sütötte. Folytatom a hagyományt, azzal hogy ez nálam a férfi szülinapi torta, a lányoknak általában gyümölcstortákat készítek.
Ezúttal édesapám 81. szülinapjára sütöttem, aki nem szereti a szülinapi faksznikat, így ilyen kis aranyos, egyszemélyes tortácskát készítettem neki.
4 tojásból sütöttem a tésztát, ez még annak is a fele, mert a másik felét a gyerekeknek adtam, egyék meg a nagyapjuk tiszteletére.
Nagyon finom torta és egyáltalán nem 'sértődik meg', ha kicsit igényesebben kidekoráljuk, apukám azonban puritán ember és kicsit meg is viselődött, mire ’leszállítottam’.
Ehhez a tortához fűződik első velőtrázó élményem, hogy mennyit tehet hozzá egy ital az étel élvezeti értékéhez. Számtalanszor megsütöttem már, amikor egyszer a Káli Art Inn-ben egy szomelié is jelen volt a szülinapi vacsorán, ő kínálgatta ételeim mellé az italokat.
Amikor ehhez a tortához értünk egy friss aszút kaptunk hozzá. Nem is tudom, milyen hasonlatot találjak, hogy szemléltessem azt a többletet, amit az amúgy is rém finom torta élvezetéhez ez az ital hozzátett! Egy másik dimenzióba vitte az ügyet.
Bocsárd remélem megmondja nekünk pontosan, mit is kaptunk akkor a tortához. 1998-ban voltunk.
Hozzászólások (5)
A komment maximális hossza nem lehet több, mint 3969 karakter!
Azért a piros bogyós gyümölcsökkel érdemes minden esetben csínján bánnunk, ha bort szeretnénk az ételhez rendelni!
Hűha! 1998-ban mi lehetett az elérhető legszebb, ami passzolt fenti születésnapi tortához!? Nem egyszerű bemondani a legjobbat! Abban biztos vagyok, hogy a friss aszú mindig a legszebb a édes-nemes borok közül. Rácáfolva a közhiedelemre, miszerint az idős, akár több évtizedet megért palackokban rejtezik az aszú világának színe-java. Nos, hogy ne csépeljem feleslegesen a klaviatúrát, itt van egy a valószínűsíthető legszebbek közül: Szepsy István Botond Cuvée-je a 2006-os évjáratból!!! A borról tudniillik, hogy a furmint és a hárslevelű fajták mellett muscat lunel-t (sárgamuskotályt) is tartalmaz a házasítás a Szent Tamás és Nyulászó dűlőkből, ami még inkább meghatározza gyümölcsösségét az amúgy is hárslevelű irányba igyekvő bornak. A furmint pedig egyértelműen hozza a bor botritiszes jegyeit. Még egy megjegyzés, hiszen jó büszkének lennünk magyarokként a magyar mesterek boraira; a Tom Stevenson – az ő nevéhez fűződik a Sotheby's Bor Enciklopédiája is – főszerkesztő által fémjelzett Wine Report magazin kelet-, és délkelet-európai blokkjának legjobb borkészítője hosszú évek óta Szepsy István, illetve a 2009-ben megjelent szám legjobb borának választotta Dr Caroline Gilby (Master Of Wine) Szepsy Botond Cuvée 2006 borát!!! Innen gratulálok még egyszer Pistának! Abszolút respekt!!! Én magam -persze konyhafőnökünkkel karöltve- korábban egy préselt libamájpástétomot ajánlottam hozzá.
A receptúra pedig a következő volt:
Préselt libamájpástétom
Hozzávalók:
Hízott libamáj - 0,8 kg
Kristálycukor - 0,01 kg
Fűszerpaprika - 0,01 kg
Friss rózsabors - 0,01 kg
Szepsy Botond Cuvée 2006 - 0,1 l
Elkészítés:
A hízott libamájnak a külső hártyáját eltávolítjuk, majd 1x1 cm-es kockákra vágjuk. A hozzávaló fűszereket és a bort hozzáadjuk, összekeverjük óvatosan és 8 órát állni hagyjuk hűtőben. Ezután a bekevert májat pástétomformába tesszük és 70 Celsius fokon, kevés vízgőzzel 40 percig pároljuk. Miután lejárt, kivesszük, hűlni hagyjuk, majd hűtőben 3-4 napig állni hagyjuk, ezután karamellezett dióval, durva tengeri sóval és piros bogyós gyümölccsel ízlésesen tálaljuk.
Jó kóstolást, és jó étvágyat hozzá mindenkinek!
kedves Ildikó!
az Isten éltesse sokáig édesapádat jó egészségben!
xxx
toma
A megadott adatok 26 centis tortaformára vonatkoznak.
Nem szárad ki, ha 3 lapban sütöd, rövidebb a sütésidő, figyelni kell!
Ildikó
Örökösen visszatérő kérdésem a sütőforma mérete.
Ha laponként sütöd nem szárad ki?