Idén tutira sportolni fogsz? Ezek a legmenőbb mozgásformák 2017-ben!

Persze nem csak azért érdemes választani őket, mert menők, hanem mert ráadásul tényleg hatékonyak is!

Minden évben mutatnak be új mozgásformákat vagy éppen kapnak fel régi edzéstípusokat. Nincs ez másként idén sem. A kérdés csak az, hogy az idei év legdivatosabb edzésformái közül melyik mire jó, és kinek melyiket érdemes kipróbálni.

1. Bikram jóga

A jóga az utóbbi időben egyébként is nagyon népszerűvé vált a stresszes városi emberek életében, de a bikram jóga - úgy tűnik - a többi jóga típusnál is közkedveltebb. A jógának ezt a formáját 38-40 fokra felfűtött teremben végzik, hogy az izmok lazábbak, rugalmasabbak, könnyebben nyújthatók legyenek. Így a sérülésveszély is csökken. Az órán 26 speciálisan összeállított, egymásra épülő gyakorlatot kell végigcsinálni, mely valóban nagyon hatékonyan tudja növelni a hajlékonyságot.

Ezeken az órákon fokozatosan, lépésről-lépésre terhelik a mozgásra vágyókat, így elkerülhetőek a túlterhelésből fakadó sérülések. Megerősíti a törzs tartóizmait, fejleszti az állóképességet, a hajlékonyságot, és javítja a testtartást. Azok számára, akik merevebb izomzattal rendelkeznek, kifejezetten előnyös, de ízületi problémákkal érdemes inkább másik edzéstípust választani.

2. Rúdtánc fitnesz

Egyre népszerűbbek, az ún. pole dance órák, melyek a közhiedelemmel ellentétben valóban sokoldalúan formálják és erősítik a testet. Ez az akrobatikus mozgásforma is egyfajta funkcionális tréning, ahol a gyakorlatokat egy függőlegesen rögzített rúd segítségével hajtják végre.

Egy jó edző segítségével javítja a testtartást, fejleszti a koordinációs képességet, az egyensúlyt és az izomerőt is. Szégyenlősebb nők számára elsőre merész választásnak tűnhet, ennek ellenére érdemes kipróbálni, mert a táncos mozgásformákhoz hasonlóan ez az edzésforma is sokat segíthet a nőiesség megélésében és az önelfogadásban. Alapvetően egészséges, megfelelő törzsizomzattal és testtudattal rendelkezőknek mindenképpen érdemes kipróbálni, de ha ezt az edzésformát választod, mindenképpen iktass be az edzéstervedbe cardio edzéseket is.

3. Deepwork

A deepwork idén is töretlen népszerűségnek örvend. Nem is csoda, mivel egy nagyon sokoldalú, dinamikus, összetett funkcionális tréning, rengeteg saját testsúllyal végezhető gyakorlattal. Alaposan átmozgatja a teljes testet, ráadásul az erősítés mellett a nyújtás és a hajlékonyság fokozása is kiemelt szerepet kap az edzésben. Nagyon sok haladó gyakorlat van benne, mely a törzsizomzat folyamatos, tudatos megfeszítését és jó koordinációs képességet igényel, ezért az edzésforma elsősorban haladó sportolóknak ajánlott.

Rengeteg pozitív élettani hatása is van. Amennyiben helyes a feladatok kivitelezése, gyakorlatilag az összes kondicionális képességet fejleszti:

Fejleszti az izomerőt, az állóképességet, javítja a koordinációt és a hajlékonyságot is fejleszti, miközben kifejezetten hatékonyan dolgoztatja meg a gerinc körüli izmokat.

Minden izomcsoportot alaposan átmozgat. Kevés olyan mozgásforma van, amely ennyire alaposan át tudja mozgatni a testet akkor, ha jó és alapos az edző. A deepwork nem egy könnyű óra, ezért elsősorban azoknak ajánlott, akik már rendelkeznek alap állóképességgel, tudatosan meg tudják feszíteni a törzsizmaikat, és nem kimondottan túlsúlyosak.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

4. Aquaterápia

Egyre népszerűbbek a vízben végezhető sportok, ráadásul egyre több helyen nyílik lehetőség az aquafitnessre és a vízi tornára. A vízben végezhető mozgásformák legnagyobb előnye, hogy jóval kisebb terhelés nehezedik az ízületekre, miközben az izmokat nagyon keményen megdolgoztatja. Szakképzett edző vezetésével bárki, még ízületi panaszokkal küzdők számára is végezhető.

5. Gymstick Muscle

Egyre népszerűbbé válik a Gymstick, mint edzéseszköz, és vele a Gymstick Muscle finn edzésmódszer is. Ez a mozgásforma lassan 7 éve elérhető Magyarországon, de igazán közkedveltté csak az utóbbi időben vált. Egy nagyon sokoldalú eszközről és egy nagyon pontosan kidolgozott edzésmódszerről van szó. Az eszköz gyakorlatilag egy bot, melynek két végére gumikötelet rögzítettek, ezzel lehetővé téve, hogy egész edzés alatt ellenállással tudj végre hajtani különböző erősítő, egyensúly- és koordinációs képesség fejlesztő gyakorlatokat. A feladatok egymásra épülnek, így nem kell tartanod attól, hogy esetleg egy-egy gyakorlatot nem tudsz majd helyesen végrehajtani. Érdekesség, hogy a finn élsportolók is sokat használják a gymsticket a felkészülési időszakban. Ez az edzés erősít, állóképességet, egyensúlyt és koordinációs képességet fejleszt egyszerre. Mindenkinek érdemes kipróbálni.

6. Bodyart

A bodyart egy nagyon vonzó mozgásforma lehet mindenki számára. Ahogy a legtöbb mai edzésforma, ez is több klasszikus mozgásforma gyakorlatait ötvözi. Merít a jógából, a pilatesből, a klasszikus balettből, a japán Do Inból, és még a gyógytornából is, de ezzel együtt is dinamikus az edzés. Az órán kulcsfontosságú a helyes légzéstechnika elsajátítása. Ez az edzés nemcsak a testnek, a léleknek is nagyon kedvező hatású, és kiváló stressz levezető. A bodyartban rengeteg olyan gyakorlat van, mely erősíti a mély has- és hátizmokat, és javítja a testtartást. Derék és hátfájással küzdők számára (orvos engedélyével) kifejezetten ajánlott, de mindenki számára nagyon hasznos mozgásforma.

7. CrossFit vagy cross training

A cross training talán az egyik legdivatosabb edzésmódszerré vált az utóbbi időben. Maga a szó keresztedzést jelent. A lényeg, hogy ez az edzésmódszer is több sportág elemeit gyúrta össze és integrálta egy edzésbe, de ebben az esetben gyakorlatilag egy teljes testet átmozgató, nagyrészt saját testsúllyal végzett gyakorlatokból összeállított köredzésről van szó. Ez az edzés gyakorlatilag az összes kondicionális képességet hatékonyan képes fejleszteni (erő, állóképesség, gyorsaság, koordináció, hajlékonyság), miközben remekül formálja a testet. Mindenkinek érdemes kipróbálni, akinek van már alap állóképessége és némi testtudata. Teljesen kezdőknek viszont mindenképpen érdemes előtte alapozó edzéseket végezni a sérülésveszély és a túlterhelés elkerülése miatt.

címlapkép: 123rf

Címlapról ajánljuk

További cikkek