7 zseniális felhasználási mód a parmezán héjához

A parmezán sajt legkülső kérge igen kemény, huzamosabb szellőztetés után kősziládságú is lehet. Mégse dobd ki, konyhád legnagyobb aromaforrása!

Eszméletlenül sok okot fel tudunk sorolni, miért vásárolj parmezánt, és most láthatod azt is miért ne dobd ki a héját. Először is a sajt héjhoz legközelebbi része a legízletesebb, legaromásabb rész. Mindig reszeld le, ne akasszon meg, hogy ott egy kicsit nagyobb erőbedobásra van szükséged! Sőt a legszélső kéreg is tartogat számodra némi meglepetést. Lehet, hogy idáig nem tudtad, de konyhád egyik meghatározó ízforrását tisztelheted benne. Amit idáig kidobtál, most a leghasználatosabb darab lesz. Figyelj, mutatjuk, hogyan!

Ezeket olvastad már?

Először megfelelően tisztítsd meg a sajt megmaradt héját. Külső, viaszos részét reszeld le vagy mosd meg, belülről vágd ki a már teljesen elszíneződött foltokat. Innen indulhat az újrahasznosítás!

1. Készíts alaplevet belőle!

Csak úgy, mintha húsalaplevet forralnál, a hagyma, fokhagyma, egész fekete bors, babérlevél, petrezselyem és további fűszerek mellé dobd be a megmaradt részeket. Az így elkészült, leszűrt ízbombát kisebb fakkokban, esetleg jégkockatartóban lefagyaszthatod és a későbbiekben zöldségleveshez, rizottóhoz, tésztaszószhoz felhasználhatod.

2. Ízesíts vele paradicsomszószt!

Dobd bele az éppen készülő hagymás, fokhagymás, bazsalikomos, oregánós paradicsomszószba, hadd engedje ki jótékony aromáját. Tálalás előtt pedig kapd ki belőle.

3. Dobd a lébe!

Levesekhez, – nem csak paradicsom és vegyes zöldségléhez – lencse, borsó és bármilyen krém-, illetve erőleveshez is használhatod ízesítőként. Minden, hosszan készülő, szaftos finomsághoz: raguhoz és húsos egytálételhez nagyszerű. A végén, természetesen itt is ki kell venni a sajthéjakat. El ne felejtsd!

4. Süsd meg!

A legkülső viaszkos része ehetetlen, de ami még belül foglaltatik, mindig fogyasztható. Ha gázsütőd van: akkor szúrj egy villát a darabkába, először a belső, majd a külső oldalát tartsd a lánghoz. Pirítsd pár percig, míg aranybarna nem lesz. Ha grilleznéd: akkor is először a belső felével kezdd, így a külső viasz nem olvadhat a belső ehető részre. Alufólián vagy sütőtálcán fogasd a darabkákat, hogy mindkét felükön megpiruljanak. Aztán jöhet a falatozás, vágd vagy harapd ki a megpuhult, még ehető részt - sós, borsos olívaolajjal tunkolt bagettel a legfinomabb!

5. Párolj vele!

Tedd a pároló edénybe, vagy a forrásban lévő víz fölé helyezett szűrőbe a zöldségek mellé. Nincs többé ízetlen párolt zöldség. Állítólag articsókával a legfinomabb, de mi brokkolival próbáljuk ki először, az biztos!

6. Ízesíts vele olívaolajat!

Dobj egy tálba vagy egy üveg aljára pár megmaradt parmezánvéget. Öntsd fel olívaolajjal, dobhatsz mellé fokhagymát is. Majd hagyd állni egy darabig. Isteni finom tészta, kenyér vagy krémleves tetejére csepegtetve.

7. Piríts zsemlekockát vele!

Dobd a felhevített olívaolajba, a fokhagymagerezdek és a friss rozmaring vagy kakukkfűágak mellé, ezekkel együtt pirítsd a levesbetétnek, vagy zsemlegombócba szánt zsemlekockákat. Sőt, sós kenyérpuding ízesítésére is használhatod!

Ha mégsem éreznéd felkészültnek magad arra, hogy azonnal hasznosítsd a megmaradt sajtvégeket, akkor zárd őket egy tasakba és felhasználásig tedd a mélyhűtőbe. De bízhatsz bennünk, ha egyszer kipróbálod, utána soha többé nem hevernek parlagon az értékes darabok!

via: huffingtonpost

Ezeket olvastad már?

10+1 kötelező tipp uborkához

Egy jégbe hűtött saláta friss roppanós uborkából valódi nyári kedvenc! De vajon mire használhatjuk ezt a csodálatos zöldséget még? Receptek és szépészeti trükkök röviden.

Gréti
Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek