Ennyit költöttem vegánként a boltokban - tényleg többe kerül az ebéd, ha nem eszünk húst?

Hamarosan véget ér a vegán kihívásom. Mielőtt beszámolnék a tapasztalataimról, nézzük, hogy mennyit költöttem a növényi étrendre! (x)

Egy és fél hónapja nem eszem húst és állati eredetű élelmiszereket. Egyre nehezebben bírom, csak annak a tudata nyugtat meg, hogy a kihívás hamarosan véget ér. Mielőtt beszámolnék a növényi alapú étrend szervezetemre gyakorolt hatásairól, szeretnék szólni a piszkos anyagiakról.

Sokan mondják, de az ismerőseimtől is megkaptam, hogy anyagilag nem éri meg hús és tejtermékek nélkül élni, mert a zöldségek és a különböző vegán élelmiszerek drágák. Ezeket a kritikákat próbálom meg most cáfolni azzal, hogy megmutatom, én mennyit költöttem a növényi alapú étrendemre egy héten. Figyelem, az adatok tájékoztató jellegűek, messzemenő következtetéseket azért nem érdemes belőlük levonni, mert mindenki más mennyiségű étellel lakik jól!

NÖVÉNYI HÉTFŐ - csatlakozz te is!

Heti egy nap hús nélkül nem csak neked, de a bolygónknak is jót tesz. Hétfőnként csatlakozz a Nosalty szerkesztőségéhez, és válts te is növényi üzemmódra!

Mennyit költöttem egy héten?

Van egy rossz hírem azok számára, akik szerint a növényi alapú étrend drágább a hagyományos étrendnél: én nagyjából 10-15 ezer forintot költöttem egy héten ételre úgy, hogy odafigyeltem a bevásárlásaimra. Ez annak is köszönhető, hogy a hús- és sajtfogyasztásom jelentősen mérséklődött. Bár a húsokat és felvágottakat általában olcsóbban, a piacon vettem, így is többet költöttem rájuk előtte, mint most zöldségekre. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy nyár végén, ősz elején még olcsóbban lehet hozzájutni a zöldségekhez, mint télen, de ha azt nézzük, hogy sokszor készítettem fagyasztott brokkoliból, karfiolból, borsóból az ebédemet, akkor is jobban jártam, mint a hússal. Az egész hetemet nagyon hosszadalmas lenne tételesen szétbontani, de azt megnéztem, hogy nagyjából mennyit költök a főétkezéseimre.

A Nosalty Növényi Hétfővel kapcsolatos tartalmait itt éritek el!

Reggeli

Ahogy azt korábban már részleteztem nektek, reggelire szinte mindig zabkását eszek. Zabból a drágább fajtát szoktam venni, ami 900 forint. Nem szeretek sokat bajlódni a reggelimmel, ezek a zabpelyhek pedig már eleve ízesítve vannak, így rögtön fogyaszthatóak. Egy doboz általában egy hétig tart ki nálam, ahogy egy doboz növényi ital is, amit 400-600 forintért szoktam vásárolni. Hét napra lebontva a reggelim körülbelül napi 230 forintba kerül. Ha hozzászámolom a reggeli kapszulás kávémat, akkor is 350 forintból kijövök egy nap.

Ebéd

Ebédet általában heti egyszer rendeltem. Kiszállítási díjjal együtt ilyenkor 2500-3000 forintot költöttem. Talán nem meglepő, hogy sokkal jobban jártam, ha magamra főztem. Nagyon szeretem az indiait, ezért vegánként sokat készítettem például vöröslencse dahlt vagy valamilyen curryt. Ezek durván 800-1200 forintból jöttek ki, tekintve, hogy jópár fűszer egyébként is megtalálható a háztartásomban.

Vacsora

A vacsorát a lehető legegyszerűbben próbálom megoldani. Az első opció, hogy az ebédmaradékot eszem meg. Ilyenkor értelemszerűen nem költök pluszban a vacsorára. A második, hogy a boltban vásárolok zöldségeket, és ezt eszem meg valamilyen extrudált kenyérféleséggel. Ennek ára 300-500 forint között mozog, de 1-1,5 hétig kitart. Az esti zöldségek árai: sárgarépa 199-250 Ft/kg, kígyóuborka 199 Ft/db, retek 199 forint/csomó, paradicsom 499 Ft/doboz. Valami mártogatós is kell hozzájuk, ami zöldségkrém vagy humusz, áruk 300-500 Ft. Durván számolva ilyenkor a vacsora is kijön 1000 Ft alatt.

TIPP

A Flora margarin tejmentes, így tökéletesen beilleszthető a növényi alapú illetve a tejfehérje-allergia és a laktóz-intolerancia étrendjeibe is. Zsírtartalmának 71%-a értékes egyszeresen és többszörösen telítetlen (omega-3, omega-6) zsírsavakból áll, amelyek hozzájárulnak szív- és érrendszerünk egészségéhez.

A harmadik opció, hogy szendvicset készítek, amihez kell pékáru (200 forint), margarin és valamilyen zöldségek, salátaféle (300-400 forint). A 340 forintos margarin nálam egy hónapig is kitart. Ez is simán megoldható 1000 forint alatt.

Mire érdemes figyelni?

Azok akik növényi alapú étrendet követnek, rengeteg késztermék közül válogathatnak a boltokban. Ha azonban ezekre az élelmiszerekre váltunk, akkor a számla végösszege gyorsan 20-25 ezer forintfölé emelkedhet egy heti bevásárlás során. A hús- és sajthelyettesítő termékek egyelőre drágák, egy vegán felvágott 600-700 forintba kerül, négydarab szójavirsli pedig akár 800 forintba is fájhat. A növényi sajtok még drágábbak, 900 és 1400 forint között mozognak a 200 grammos kiszerelések. Növényi alapú joghurtot és tejfölt valamivel olcsóbban 300-500 forintért is lehet vásárolni. Aki persze teheti, próbálja ki a drágább termékeket is, néhány egészen finom.

Egy hét múlva jelentkezem a kihívás záró epizódjával, amiben elárulom, milyen hatással volt rám, hogy több mint 1,5 hónapi növényi alapú étrenddel éltem a mindennapjaimat!

A Nosalty Növényi Hétfővel kapcsolatos tartalmait itt éritek el!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

4 természetes talajtakaró a gazok ellen

Ha nem szeretnél vesződni a gaz irtásával, pláne nem vegyszerrel, akkor válaszd a természetes talajtakaró növények egyikét. Szemnek jóleső, zöld, praktikus és olcsó: íme, 4 talajtakaró növény, ami nem engedi felszínre törni a gazokat.