Itt a két új kávéíz!

A Nespresso kávészakértői minden évben új Limited Edition őrleményeket alkotnak, örömteli meglepetést szerezve a világ kávérajongóinak. Ismerjétek meg ezeket és a termelőket!

Két ország, melyeket több ezer kilométer választ el egymástól – mégis összeköti őket az elhivatottság, hogy a lehető legjobb minőségű kávét termeljék. A Nespresso kávészakértőit a mexikói Chiapas dús, vulkanikus tájain és a ruandai Kivu-tó élénkzöld domboldalain élő termelők elkötelezettsége inspirálta, amikor megalkották a legújabb Limited Edition kávékat: az UMUTIMA wa Lake Kivu és a TANIM de Chiapas őrleményeket.

A Nespresso nemzetközi kávészakértőjeként Shirin Moayyad több ilyen közösséget is meglátogatott, és elbeszélgetett a kávéültetvényeken dolgozó farmerekkel, így személyesen is megtapasztalhatta, mekkora odaadással dolgoznak ezek az emberek. Shirint lenyűgözte az az elkötelezettség, büszkeség, szorgalom és szeretet, amely összeköti ezt a két, igencsak különböző világot.

Ismerjék meg a chiapas-i termesztőket Mexikóban!

„A rendben tartott ültetvény a jó ültetvény” - jelenti ki határozottan Elvira Miguel Robledo (1. kép). A mexikói Chiapas régió 60 éves farmere a nagyszüleitől örökölte a birtokot, és azóta gondosan ügyel arra, hogy kávéültetvényén minden a legnagyobb rendben legyen. Elvira nem köt kompromisszumot; a férjével együtt irányítja a vállalkozást, és ketten együtt biztosítják, hogy a földművelés és az szüretelés a legszínvonalasabb legyen. Elvira olyan nő, aki még ennyi év után is láthatóan ügyel az alapos munkára. „Amióta az eszemet tudom, a kávé az életem. Korán keltünk, kimentünk a farmra és kávét szedtünk. Mindig ezt csináltam, ezért is szeretem. Óriási örömmel tölt el minket, amikor sok kávénk terem, és tele tudjuk tölteni a kosarainkat. Azért jó minőségű a kávénk, mert teljesen tiszta, hiszen a termesztés során semmilyen vegyszert nem használunk.

Ruben Miguel Velasquez (2. kép) viszont még csak most vág bele a kávétermesztésbe. Ahogy az lenni szokott, a 20 éves farmer a nagyszüleitől tanulta ki a mesterséget, és a jövőben ő is szeretné majd átadni tudását a gyermekeinek. Hogy miért olyan jó az ő kávéja? Azért, mert tisztában van a folyamat minden lépésével. „A termesztés egy éve alatt a cserjék gondozásától kezdve, a termés közvetlen napfénytől való védelmén át, a teljesen érett kávécseresznye leszüreteléséig számtalan különböző dolgot kell kézben tartani. Ezek határozzák meg a kávé minőségét.”

Raul German Solis Ortiz 58 éves (3. kép), és Chiapas kávéültetvényein nőtt fel. Gyermekként figyelte, hogyan gondozzák szülei a termést; most már a saját farmját igazgatja, ahol a hagyományos módszereket a modern technológiával ötvözi, hogy a legjobb minőségű kávét állítsa elő. Erős benne a hagyománytisztelet, így munkája során még mindig rengeteg olyan tudást használ fel, amit fiatalon tanult a szüleitől. A folyamat minden lépésére ügyelni kell: „Mivel nincs főnök, így nekem kell gondoskodnom a cserjékről. Hozzám tartoznak!” Emlékeztet a szüleitől kapott tanácsra; ”gondosan műveld meg a kávét, mert ez a fáradság egy napon értékké válik.” - mondja. „A szüleim idejében – akárcsak a saját pályafutásom elején – mindenki maga dolgozta fel a kávéját, és névtelenül adott túl rajta. Ma már tudom, hova kerül a kávém, ki vásárolja meg, sőt azt is tudom, ki veszi majd át a tenger túlsó partján. És nem csupán arról van szó, hogy pénzt kapok. Ez a pénz az országot gyarapítja, utakat és iskolákat épít, és nekem is megélhetést jelent!”

Ismerjék meg a ruandai Kivu-tónál élő termesztőket!

Zachariah Kabayego (4. kép)nagyon elegánsan fest legjobb kék öltönyében. Olyan emberről van szó, aki rengeteget tud a kávéról, hiszen 77 éves, és már 1958 óta dolgozik az iparágban, ahol az évek során sikert sikerre halmozott. A termelők ma már új módszereket alkalmaznak, de közel 40 éven keresztül Zachariah vagy kézzel működtetett hántológépeket, vagy köveket használt arra, hogy kinyerje a termésből a kávészemeket. 2000-ben csatlakozott egy olyan termelőszövetkezethez, amely egy központi malmot használva kiváló minőségben dolgozta fel az összes farmer termését. Ez fontos fordulópontot jelentett Zachariah számára, hiszen itt tanulta meg, melyik a legjobb időpont a kávécseresznyéik kézi szüretelésére, ha a legjobb minőségű kávéra vágyik.Amikor arról kérdeztük, hogy miért olyan kiváló a ruandai kávé, nem sokat habozott a válasszal; „A termesztők miatt, és mert most már jók az eljárások és a képzések is. Más szóval a jó munka kitűnő minőséget eredményez.”

Danielle Katiyesi (5. kép) élete szintén megváltozott, amikor megismerte a vállalkozását teljesen átalakító szövetkezetet. „2001-ben szerettem meg igazán a kávét, amikor részt vettem az agrármérnökök képzésén. Itt rengeteg hasznos tanácsot kaptam a kávétermesztésről a szüreteléssel, a termés szállításával és feldolgozásával, a talajtakarással, a cserjék metszésével és a gyomtalanítással kapcsolatban.” A tanultak óriási változást hoztak Danielle életébe; most minden erejével a legjobb kávébogyók termesztésére összpontosít, és a minőségért felárat kap. Ma már több ideje van a gyermekeire, sőt teheneket is vásárolt – szóval úgy érzi, jobb lett az élete. Danielle még egy női szövetkezetet is alapított, amely egészségbiztosítást nyújt a tagok számára; ez egy szokatlan, de rendkívül hasznos szolgáltatás. „Boldog és büszke vagyok, hogy hozzájárulhatok országom fejlődéséhez” – mondja. „A szüleim idejében – akárcsak a saját pályafutásom elején – mindenki maga dolgozta fel a kávéját, és névtelenül adott túl rajta. Ma már tudom, hova kerül a kávém, ki vásárolja meg, sőt azt is tudom, ki veszi majd át a tenger túlsó partján. És nem csupán arról van szó, hogy pénzt kapok. Ez a pénz az országot gyarapítja, utakat és iskolákat épít, és nekem is megélhetést jelent!”

Ernest Nzamwitura (6. kép) a Kivu-tó környéki közösségek egyik szövetkezetének alapítója, és már több mint 30 éve foglalkozik kávétermesztéssel. Mint a legtöbb termelő esetében, az ő édesapja is farmer volt. S hogy mi a különbség az akkori és a mostani kávétermelési módszerek között? „Édesapám agronómus volt, ezért pontosan tudta, hogyan kell hántolni a termést, csakhogy régen műtrágyát és rovarirtót is használtak, míg ma már nem használunk ilyesmit. Apám idejében csak talajtakarást végeztek, de mi már állati trágyával is javítjuk a talajt. Régen nem biztosítottak árnyékot a cserjéknek; ma már tudjuk, milyen fontos szerepet játszik ez a kávécseresznye minőségében.”Ernest átlagos napja azzal kezdődik, hogy felkészül az aznapi betakarításra. Feleségével és a dolgozókkal együtt leszüretelik az aznapi kávécseresznyéket, és délre átviszik őket a mosóállomásra. Amikor onnan visszajön, füvet kaszál az állatok számára. Ha nincs kávészezon, babot, maniókát és kukoricát termeszt, és persze gondozza a kávéültetvényét. Imádja a munkáját. „Kávé nélkül sehol nem tartanék. A kávé tett engem erős és gazdag emberré. A közösségünket tisztelik, a kávénknak köszönhetően elismernek minket. Büszke vagyok erre. A kávé teremtett lehetőséget a gyermekeim oktatására és egy új ház építésére. A kávénak köszönhetően szabadabb lettem, és ezért büszke és hálás vagyok”.

A Nespresso, amelynek neve egyet jelent a minőséggel és a kávé tökéletes ismeretével, örömmel mutatja be e két apró, ám hatalmas tudással bíró és lelkes kávétermelő közösséget, amelyek közül az egyik modern feldolgozási technológiáiról ismert, a másik pedig arról, hogy hagyományos módszereik apáról fiúra szállnak. Ezek a farmerek elkötelezetten törekszenek a lehető legkiválóbb minőségű kávé termelésére; a Nespresso mindezt elmélyült pörkölési és őrlési ismereteivel egészítette ki, s így születtek meg a különleges UMUTIMA wa Lake Kivu és a TANIM de Chiapas kávék.

További információt a Nespresso-ról itt találsz!

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!