Magnéziumtabletta: csak divat vagy tényleg szedni kell?

A reklámok között gyakran találkozunk a magnéziumkészítmények szedésére buzdító kisfilmekkel. Vajon tényleg szükségünk van rájuk?

A magnézium az egyik legfontosabb ásványi-anyag az emberi szervezet számára, az alacsony magnéziumszint okozta problémákról és a magnéziumpótló készítményekről egyre többet hallunk.

Dr. Bajnok Éva, a Rózsakert Medical Centerendokrinológus szakorvosa ismerteti, hogy miért fontos ez az ásványi anyag, mikor, kinek és hogyan szükséges pótolni.

dr. Bajnok Éva, a Rózsakert Medical Center endokrinológus szakorvosa

A magnézium szerepe

A magnézium hatása az emberi szervezetben rendkívül sokoldalú, fontos funkciót tölt be az agy-, szív- izom- és idegműködés szabályozásában, a csont szerkezeti felépítésében. Hiánya sok betegséggel és tünettel összefüggésbe hozható, többek között a magas vérnyomással, vesekövességgel, székrekedéssel, izomműködési zavarokkal és fejfájással.

375 mg naponta

Hazánkban a felnőtteknek ajánlott napi magnéziumbevitel átlagosan 375 mg. Ez az érték életkor és nemek szerint eltérő, és a stressz, az alkoholfogyasztás, az intenzív sport, a várandósság és a szoptatás is befolyásolja. Fontos megjegyezni azt is, hogy a bevitt magnézium 25-75%-a szívódik csak fel.

A magnéziumhiány jellemzően aluldiagnosztizált, előfordulása körülbelül 2%, a lappangó esetek aránya azonban egyes betegcsoportokban akár 80% is lehet. A lakosság kb. fele a szükséges mennyiségnél kevesebb magnéziumot fogyaszt.

A magnéziumhiány okai és tünetei

Kialakulásának oka lehet a friss növényi alapanyagokat nélkülöző étrend de akár a cukorbetegség is, illetve a fokozott igény ellenére csökkentett bevitel: pl. terhesség, erős izzadással járó sporttevékenység, hányás, hasmenés esetén, vesebetegség, egyes gyógyszerek, pl. vízhajtók szedése és genetikai tényezők.

A magnéziumhiány tünetei lehetnek: izomremegés, izomgyengeség, izomgörcs, idegesség, szívritmus-zavar.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Szedjük, vagy ne szedjük?

Fontos leszögezni, hogy magnéziumkészítmények szedése az alábbi esetekben javasolt: igazolt magnéziumhiány, terhességi magas vérnyomás, ritmuszavar, asztma, migrén, Cluster-típusú fejfájás, székrekedés, illetve bizonyos fokozott kockázatú csoportok esetén, pl.: gluténérzékenység, cukorbetegség, csontritkulás, szoptatás, krónikus hasmenés, vérhígítók szedése.

A magnéziumkészítmények általában nem alkalmasak betegségek megelőzésére, az immunrendszer erősítésére vagy az egészség megőrzésére. A természetes magnéziumpótlás azonban az egészségre gyakorolt pozitív hatásai miatt mindenkinek javasolt. Kiváló magnéziumforrások a teljes kiőrlésű gabonafélék, a zöld leveles növények, a rostban gazdag ételek, a tojás és az olajos magvak. A magnéziumtartalmú készítményekkel szedésével kapcsolatban kérjük ki kezelőorvosunk véleményét, mert ha nincs rá szükségünk, akkor szedése felesleges pénzkidobás.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek

5 konyhai eszköz, melyet évente kell cserélned

A konyhai eszközöket nemcsak akkor kell cserélni, ha már ténylegesen elhasználódtak. Mivel rengeteg baktérium kerülhet rájuk, már az alapos tisztítás sem mindig segít rajtuk, ezért érdemes őket évente cserélni, mert az egészséged bánhatja. Mutatjuk, melyek ezek az eszközök!