Nincs többé diabetikus élelmiszer!

Figyelem: megszűnik a „diabetikus”, „cukorbetegek is fogyaszthatják” és a narancssárga kör jelölés!

Mindig meg kell nézni a termékcímkét!

A cukorbeteg illetve a fogyókúrás étrenddel kapcsolatosan az egyik leggyakoribb tévhit, hogy az ún. "diabetikus" élelmiszerek bátran és korlátlanul fogyaszthatóak. Ez persze soha nem volt igaz, de akik esetleg nem fordultak szakemberhez vagy nem olvastak utána megbízható forrásokban, azok beleeshettek az élelmiszeripari jelölés csapdájába.

Hamarosan azonban már nem fog senki a félreértés csapdájába esni, hiszen 2016. július 20-tól nem használható a „diabetikus”, „cukorbetegek is fogyaszthatják” és a narancssárga kör jelölés az élelmiszereken. A kontrollt igénylő étrendet követők számára félrevezetőek lehettek ezek a jelölések, hisz arra utalhattak, hogy az adott termék korlátlanul fogyasztható.

Megszűnik a diabetikus jelölés

Az új szabályozásról

A "diabetikus élelmiszer" kategóriát megszüntető EU rendelet 2013. július 20-án lépett hatályba, és három év „türelmi időt” adott a „diabetikus” élelmiszerek gyártóinak, forgalmazóinak arra, hogy felkészüljenek és átálljanak az új rendszerre. A jogszabályt 2016. július 20-tól kötelező alkalmazni, ám az eddig az időpontig becsomagolt/piacra helyezett élelmiszerek a készletek kimerülésig (a szavatossági idő lejártáig) forgalmazhatók.

A fogyasztókat az élelmiszereken lévő cukortartalommal és a többi tápanyagtartalommal (pl. szénhidráttartalommal) kapcsolatos tájékoztatás, a tápértékjelölés is segíti a tájékozódásban, ma már kötelező az élelmiszereken tápértékjelölést feltüntetni, melyek alapesetben az alábbiak: energiatartalom, zsírtartalom, ebből telített zsírsav, szénhidráttartalom, ebből cukrok, fehérjetartalom, sótartalom.

Az élelmiszerekkel kapcsolatos tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokról szóló Európai Uniós rendelet lehetőséget ad az élelmiszerek cukortartalmával és az egyéb tápanyag tartalmakkal kapcsolatos kommunikációra, melyek pl. a következők lehetnek: alacsony cukortartalmú, cukormentes, hozzáadott cukrot nem tartalmaz, csökkentett (tápanyag neve, pl. szénhidrát) tartalom.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket a cukorbetegség étrendjéről!:

Étrendi ajánlások cukorbetegeknek

Mit kell tudni a cukorbetegeknek?

Nem vitás, hogy a diabetes mellitus (cukorbetegség) ma népbetegségnek tekinthető. Bár központi regiszter hiányában pontos számadatokkal nem rendelkezünk, általánosan elfogadott becslés szerint hazánkban az ismert cukorbetegség gyakorisága 6,0 – 7,0 %-ra tehető, azaz kb. hat-hétszázezer honfitársunk szenved ismert módon cukorbetegségben. E betegek döntő (90 %-ot meghaladó arányú) többségének az egészségtelen életmóddal összefüggő, felnőttkori, 2-es típusú cukorbetegsége van.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!:

Helytelen életmód = cukorbetegség?

A cukorbetegség kezelésének három alapvető pillére van: legfontosabb elemei a diéta és a fizikai aktivitás, melyekhez adaptálják szükség esetén a különböző gyógyszeres kezeléseket (tabletta, inzulin). A cukorbetegek diétájának összeállítását alapvetően egyéni adottságok, így például a testsúly, életkor, társbetegségek is befolyásolják – mondja dr. Putz Zsuzsanna, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Belgyógyászati Klinikájának diabetológusa.

Az eddig használt „diabetikus” jelölés sem jelentette azt, hogy az adott termék szénhidrátmentes. Diabetikusként jelölt termékek (pl. sütemények, csokoládék, desszertek stb.) esetén a cukor helyett édesítésre különböző anyagokat használnak (pl. szorbit, fruktóz, xilit stb). Jellemzőjük, hogy szénhidrátot és energiát tartalmaznak, és bár kisebb mértékben, mint a cukor, de emelik a vércukorszintet, van inzulinigényük, így a napi szénhidrátmennyiségbe be kell számítani.

A meghatározott szénhidráttartalmú étrenden élők számára fontos, hogy szakember (dietetikus) segítségével ismerjék meg egyéni energia- és tápanyagigényüket és ennek fényében önállóan legyenek képesek összeállítani saját étrendjüket.

forrás: OGYÉI

fotó: shutterstock

Címlapról ajánljuk

További cikkek