Miért tartós a fokhagymás lehelet?

Sokan imádjuk a fokhagymát, de fogyasztása után nemcsak a vámpírokat, hanem sajnos minden olyan embert elriasztunk, aki másfél méteres körzetünkbe lép. Mi okozza ezt?

Miért is olyan átütő és hosszan tartó a fokhagyma illata? Miért érezzük még másnap is a leheletünkben vagy épp a bőrünkön? Az alábbi videó megadja a válaszokat.

Mikor felvágjuk vagy összetörjük, a zöldség egy allicin nevű kémiai elemet bocsát ki, amely négy másik vegyületre bomlik le. Ezek közül a legerősebb az allil-metil-szulfid (AMS), amely nagyon lassan bomlik le a szervezetünkben. Ő felelős nemcsak a hosszan tartó bűzös leheletért, hanem a véráramba bekerülve akár a verejték és a bőr szagát is befolyásolhatja.

Persze amint testünk feldolgozta ezt a vegyületet, a szag már el is múlik, viszont ez a folyamat egyes embereknél elég lassú lehet, akár 48 órával a fokhagyma fogyasztása után is kifejtheti hatását.

Nincs tökéletes ellenszer, ám léteznek anekdoták, melyek elég hatékony megoldást ígérnek a problémánkra. A tej, a citrusfélék, illetve a petrezselyem ellensúlyozhatja a kellemetlen bukét, és a ludas vegyület feloldódását is gyorsíthatja.

Az allicin azonban nemcsak kellemetlenül befolyásolhatja életünket. A társasági életben okozott hátrányt az egészségügyi előnyeivel kompenzálja. A fokhagyma felvágása vagy zúzása után megszülető allicin erős gomba- és baktériumpusztító, és ekképp hozzájárul szervezetünk helyes egyensúlyának megőrzéséhez.

(via NPR)

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek