Azeri ízek - Dushbara

E heti gasztrobloggerünk Szuzi, a Bakupest szerzője hazájának, Azerbajdzsánnak egyik legismertebb levesét hozta el nektek. Készítsétek el vele együtt az azeri levest, a Dushbarát!

A dushbara egy igazi tradicionális azeri leves, ami aprócska húsos batyukat tartalmaz. A főváros, Baku területén jellegzetes étel, de az egész országban elterjedt. Talán az olasz tortellini-hez hasonlít leginkább. Hagyományosan csontlevesből készült, de manapság már mindenki gyorsabb verzióval készíti. A batyuk darált bárányhússal, vagy 1:1 arányban marha és bárány keverékével vannak megtöltve. A leves autentikus ízét a fűszerezése adja, tálaláskor kevés fokhagymás ecetet teszünk bele és szárított mentát morzsolunk a tetejére.

Hozzávalók:

  • (5-6 adag)
  • 250 g finomliszt
  • 1 tojás
  • 200 g darált bárány, marha, vagy a keverékük
  • 1 vöröshagyma
  • 1 paradicsom
  • szárított menta
  • fokhagyma
  • borecet
  • bors

{ GALÉRIA = title:Dushbara%20elk%C3%A9sz%C3%ADt%C3%A9se, 0,1,2 }

Elkészítés:

  1. Keverjük össze a lisztet fél teáskanál sóval, majd csináljunk egy mélyedést a keverékükbe és törjük bele a tojást. Kevergetés közben adjuk hozzá fokozatosan kb. 165 ml langyos vizet, majd lisztezett munkalapon gyúrjuk kb. 5 percig, amíg a tészta sima és ruganyos lesz. Túl sok plusz lisztet nem szabad hozzá adni, mert majd nyújtáskor úgyis kell liszttel szórni. Hagyjuk pihenni a tésztát konyharuha alatt 10 percig, addig készítsük el a tölteléket.
  2. Reszeljük le kislyukú reszelőn a hagymát és keverjük össze a darált hússal, fél teáskanálnyi sóval és fél teáskanálnyi fekete borssal.
  3. Nyújtsuk ki a tésztát kb. másfél milliméter vastagságúra. Ennél a fázisnál gyorsan kell dolgozni, hogy ne száradjon ki a tészta. Éles késsel vágjunk kétcentis párhuzamos csíkokat a tésztából, majd rájuk merőlegesen is, hogy négyzeteket kapjunk. Kézzel helyezzük rá a húskeveréket, a négyzet átlós sarkait hajtsuk össze, és az így keletkezett háromszög két alsó sarkát is hajtsuk össze (segítség képen). Nem egyszerű gyorsan miniatűr és szép batyukat gyártani, de gyakorlat teszi a mestert.
  4. A leveshez forraljunk fel kb. 2,2 liter vizet. Ha felforrt a víz, tegyünk bele ízlés szerint sót, a paradicsomot pucoljuk meg és reszeljük le, majd adjuk a forraló vízhez és főzzük kb. 1 percig. Dobjuk bele a batyukat a forraló levesbe és főzzük kb. 7-10 percig, amíg fel nem úsznak a felszínre.
  5. A tálaláshoz egy kis tálkába vagy üvegbe öntsünk ecetet, fokhagymanyomó segítségével nyomjunk bele fokhagymát. Körülbelül 1 dl borecethez 1-2 fokhagymát adunk. A leves megkezdése előtt mindenki tesz kb. fél evőkanálnyi (inkább többször keveset, különben nagyon savanyú lesz) fokhagymás ecetet a levesébe és szárított mentát morzsol a tetejére ízlés szerint.

Bakupest blogja >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk