Demcsák Zsuzsa, gyerekekkel a konyhában

Sztárkonyhánk vendége Demcsák Zsuzsa televíziós műsorvezető, aki kétgyermekes édesanyaként az egészséges táplálkozás híve, és amikor csak teheti, együtt süt-főz gyermekeivel a konyhában.

Kisgyerekként szerettél a konyha közelében lenni? Mit tanultál a nagymamádtól és az édesanyádtól?

Pontosan emlékszem gyerekkorom konyhai pillanataira. Amikor ott lábatlankodtam édesanyám mellett, és alig vártam, hogy apiskótatésztamaradékát elpusztíthassam, vagy hogy végre elrontson egypalacsintát, amit én kaphatok meg. Emlékszem, amikor a nagymamám mellett a forró konyhában a hatalmas lábas mellett álltam és kevergettük, készítettük alekvártés persze élénken él bennem az első pillanat, amikor nagyiék úgy gondolták, már nagylány vagyok és itt az ideje megtanulnom a csirke kopasztását. Hoztam magammal az ő ízeiket és mozdulataikat. Tőlük tudom, mikortól jó anokedli tésztájaés hogyan kell kézzel dagasztani, mennyi idő alatt kész akovászos uborkaés hogyan tegyek elbefőttet.

Nyilván én is sokat bakiztam a főzések és kísérletezések során. Az egyik legemlékezetesebb egy karácsonyibejglihezkötődik. Rettenetesen büszke voltam arra, hogy megtanítottak igazi finom mákos, diós bejglit készíteni, de a biztonság kedvéért már 24-e előtt elkészítettem. Tökéletes lett. Büszkén szeltem fel a karácsonyi asztalnál és mindenki nagy bizalommal vett belőle, majd egyenként kezdték elhúzni a szájukat. Kiderült ugyanis, hogy valóban minden tökéletes lett volna, ha nem felejtem el amákotledarálni. Azóta is emlegeti édesanyám azt a bejglit.

Melyik ételhez fűződik a legemlékezetesebb élményed?

Egyáltalán nem opcionáltam a főzést egészen addig, amíg a férjemmel meg nem ismerkedtem. Első randevúnkra egymexikói csirkespecialitássalkészültem. Még arra sem méltatta, hogy megkóstolja, hanem csak ránézett és annyit mondott: köszönöm, mégsem vagyok éhes! Na, ő az, akinél finnyásabb, válogatósabb embert nem ismerek, viszont hihetetlen határozott elképzelései vannak arról, milyennek is kell lennie az ételeknek. Én pedig ahelyett, hogy megsértődtem volna, megtanultam az ő szája íze szerint főzni a mi családi hagyományainkkal és persze egészségesen, hogy a gyerekeinknek is jó legyen, mert amint megszülettek, tudtam, hogy csak saját készítésű ételeket vagyok nekik hajlandó adni az anyatej után. Csak így lehettem biztos abban, hogy amit adok nekik, arról pontosan tudom, miből van.

Mikor ragadtál először fakanalat?

Nagyon szeret ott sündörögni a konyhában, amikor főzök. Belenéz a lábasokba, beleszól, hogy mit hogyan készítsek, és segíteni is szokott. Leginkább zöldségek pucolásában, mert a nyers húshoz nem ér hozzá. Mondtam már, hogy nagyon finnyás… Az elkészült ételt viszont nagyon tudja kritizálni, de el is ismeri a főzési tudományom. A gyerekeim már sokkal hálásabbak az ételek tekintetében. Sokfajta ételt megesznek, rengeteg zöldséget fogyasztanak, ráadásul tudják is és értik is, hogy mit esznek.

Van specialitásod, amit az év bármely szakában megfőzöl? Mitől lesz „zsuzsás”?

A férjeddel sűrűn főztök együtt? Mit készítesz neki a legszívesebben?

A paprikás csirkémre szokták a barátaim azt mondani, hogy ez annyira „zsuzsás”. Én viszont salátamániás vagyok, a bátyám még édesanyámat is mindig arra kéri, hogy úgy készítse el a salátát, ahogy a Zsuzsi csinálná.

Imádsz a gyerekekkel sütni-főzni. Mi a kedvencük, amit te csinálsz nekik, és mi a te kedvenced, amit ők csinálnak?

A lányom kedvence a tonhalas, rukkolás, koktélparadicsomos tészta. A fiam pedig a halakért rajong! Szinte mindegyiket kedveli, legyen az ponty vagy akár lazac. Ezért is került a könyvembe egy egész fejezetnyi halas recept, természetesen olyan tudnivalókkal, amik a halak bevezetésével és sorrendiségével kapcsolatosak. Természetesen imádják az édességeket, azok közül is a csokis tallért, a habcsókot vagy a narancsos csokitortát. Ők szinte mindenben tudnak nekem segíteni, de teljesen egyedül két dolgot készítenek: a rántott húst és a kókuszgolyót.

Tavaly jelent meg az első szakácskönyved, a Konyha, tündérek – receptkönyv kisgyerekes szülőknek. Mitől lett különleges ez a szakácskönyv? Lesz folytatása?

A könyvben gyakorlati tanácsokat adok tulajdonképp hasonló cipőben járó, többgyerekes szülőknek, akik felismerik, hogy mennyire sokat számít minden együtt töltött perc, legyen annak a színtere a konyha vagy bármely más helyiség a lakásban. Ha viszont a gyerekek sikerélménye a konyha emlékével kapcsolódik össze, az egy életre meghatározhatja, hogyan alakítják ki majd ők a saját családi életüket és milyen lesz az ételekhez a viszonyuk. A praktikusság abban érhető tetten, hogy hasznos megoldások vannak a könyvemben azzal kapcsolatban, hogyan lehet finnyás gyerekek étrendjét változatosabbá tenni, hogyan lehet a zöldségeket megszerettetni velük, hogyan lehet egészséges húsokat becsempészni az étrendjükbe, hogyan lehet 20 perc alatt a farkaséhes gyerekeknek enni adni, és persze mindezt úgy, hogy az az egész családnak jó legyen. Mindegyik fejezet végén van egy gyerekfeladat, amit ők tudnak elkészíteni, úgy, hogy követik a fázisfotókat és lemásolják a képeket. De nagyon jó visszajelzéseim vannak a születésnapi fejezetről is, főleg a rózsaszín lány tortával és az igazi bonbonos fiú tortával kapcsolatban is.

A tapasztalataid alapján, mit javasolsz a kisgyerekes szülőknek, hogyan szerettessék meg a főzést a gyerekekkel?

A gyerekekkel nem nehéz semmit sem megszerettetni. A lényeg, hogy a sikert találja meg benne, legyen egy feladat, amit egyedül vagy kis segítséggel ő old meg. Ennél nagyobb motiváció nem kell!

Lenne esetleg egy - két recepted a Szakácskönyvedből, amit megosztanál a NoSalty olvasóival?

Ez egy igazi titkos nagymama recept. Pontosan olyan, amit az ember soha senki másnak nem adna oda, csak a saját lányának. Mégis annyira finom az alábbi kuglóf, aminek a receptjét nagymamám egy cukrásztól kapta, hogy muszáj megosztanom mindenkivel. Karácsony másnapjának reggeli csemegéje, ami estig már biztosan nem marad meg.

Demcsák Zsuzsától - Nagyi kuglófja

Hozzávalók

  • 4 tojás
  • 20 dkg cukor
  • 1 dl forró víz
  • 1 dl olaj
  • 1 vaníliás cukor
  • 25 dkg liszt
  • 1 sütőpor
  • Mazsola vagy kandírozott gyümölcs ízlés szerint

Elkészítés

  1. A sütőt légkeveréses fokozatra 160 fokra beállítom.
  2. A négy tojás sárgáját a cukorral és a forró vízzel gépi habverővel habosra keverem, majd hozzáadom az olajat és a vaníliás cukrot.
  3. A liszthez keverem a sütőport és rászitálom a kuglóf alaphoz, majd mazsolát vagy kandírozott gyümölcsöt adok hozzá. Készítettük már aszalt szilvával is, úgy is isteni.
  4. Egy másik tálban a négy tojás fehérjét kemény habbá verem és két részletben egy lyukas fakanállal összeforgatom a kuglóf nedves részével. Vigyázzunk, hogy mindig a fehérjét adjuk a sárgájához és ne fordítva!
  5. A kivajazott, kilisztezett kuglóf formába beleöntöm a tészta 2/3-ad részét, a maradékhoz pedig 1 evőkanál kakaót keverek, majd ezt is beleöntöm a formába. Légkeveréses sütőben 45-50 percig sütöm.

Demcsák Zsuzsa kedvenc receptjei a NoSalty-ról

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek