Rántott ételek – végtelen variációk (x)

Vigyünk egy kis fantáziát rántott fogásainkba, készítsünk fitt falatokat vagy csemegézzünk a nemzetközi bundázási fortélyokból. Ha pedig semmi extra feladatot nem szeretnénk felvállalni, akkor mutassuk be családunknak a Globus Ínyenc mártás vadonatúj ízét!

A magyar gasztronómiában a panírozott ételek az egyik leggyakoribb és legkedveltebb fogásnak számítanak. Nem múlhat el úgy vasárnapi ebéd vagy alkalmi lakoma, hogy ne kerüljön rántott hús vagy rántott zöldség az asztalra. Bár itthon főként a liszt, tojás és zsemlemorzsa hármasából álló klasszikus bundát használjuk a húsfélék, sajtok és zöldségek bevonására, ám külföldön és az új gasztronómiai irányvonalakban számos egyéb bundázási módszer létezik. A rántott húst és a zöldségeket forgathatjuk sörtésztába vagy palacsintatésztába, a hagyományos zsemlemorzsás bevonatot megbolondíthatjuk különféle fűszerekkel, például chilivel, vagy gazdagíthatjuk szezámmaggal. Ha éppen diétázunk, akkor a liszt helyett teljes kiőrlésű gabonát is használhatunk, a zsemlemorzsát pedig felválthatja a korpa. A legtöbb család imádja a rántott ételeket, így a háziasszonyok számára óriási kihívást jelent, hogy miként újítsák meg hétről-hétre a klasszikus ételeket! Cikkünk néhány jól ismert és bevált trükkel segíti az érdeklődőket.

Fókuszban a hagyomány

A klasszikus rántott hús legtöbbször disznókarajból vagy tarjából készül, ha könnyebb ebédet szeretnénk tálalni, akkor válasszunk csirke vagy pulykahúst. A magyar panírozás három lépésből áll, először lisztbe, majd tojásba, végül pedig zsemlemorzsába forgatjuk a kiklopfolt húsokat, és bő olajban kisütjük. A rántott húsok mellé hasábburgonyát, krumplipürét, rizst vagy párolt zöldségeket kínálunk savanyúsággal vagy tartármártással. Ha a család ragaszkodik a hagyományos rántott húshoz, akkor a szokásos fogások ízét izgalmasabbá tehetjük egy kis Globus Ínyenc mártással. A klasszikus savanyúság pikáns ízét is jól helyettesíti ez az Ínyenc mártás, melyet snidling és savanyú uborka darabok is gazdagítanak. A mártás majonéz alapú, ám frissebb, könnyedebb ízű, ezért érdemes a szokásos tartármártás helyett kipróbálni. A lágy, krémes mártás harmonikusan illik a nehéz, bő olajban sült húsokhoz.

Könnyed ízek, bundás zöldségek

A húsféléken kívül a legtöbbször zöldségeket kínálunk rántva: a gomba, karfiol és cukkini gyakori vendégek a magyar asztalokon. A rántott zöldségek bundája a klasszikus rántott húshoz hasonló, de a zöldségeket érdemes hirtelen, forró olajban kisütni, hogy kevésbé tocsogjanak a zsírban. A bundázott zöldségeket készíthetjük zsemlemorzsa nélkül is, vagy sörtésztában kisütve. A zöldségekhez főként rizst kínálnak tartármártással. A rizs mellé adhatunk különféle szószokat, például a megszokott tartármártást helyettesíthetjük a pikáns, könnyű Globus Ínyenc mártással.

Fitt falatok bundázva

Sokan úgy gondolják, hogy az egészséges életmódból ki kell iktatni a rántott ételeket, mivel ezek bővelkednek zsírban, és a bundájuk is rengeteg szénhidrátot tartalmaz, ráadásul a klasszikus köretek is kalóriadúsak. Számukra jó hír, hogy a rántott ételeknek nem kell feltétlenül több száz kalóriát tartalmazni, és egy jól összeállított menü bátran beilleszthető akár egy szigorú diétába is. A klasszikus bundát felcserélhetjük teljes kiőrlésű lisztre, tojásra és zabkorpára, majd a panírozott sovány csirke- vagy pulykamellet, esetleg zöldségeket kisüthetjük vékonyan olajozott tepsiben is. Köretnek adhatunk salátát: vágjunk össze jégsalátát, rukkolát, kevés paradicsomot és adjunk hozzá Globus Ínyenc mártást. A Globus Ínyenc mártás nem tartalmaz hozzáadott tartósítószert, így bátran fogyasztható, ráadásul zsírtartalma alacsonyabb, mint a klasszikus majonézé. Kiváló választás, ha szeretnénk felidézni a hagyományos ízeket, de mégis ügyelünk a fogások összetételére.

Nemzetközi ízek a konyhában

A magyaros rántott ételeket megbolondíthatjuk rafinált külföldi trükkökkel is. A mediterrán konyhában igen gyakran használnak a zsemlemorzsába keverve különféle magokat: szezámmagot, diót, mandulát. Ezek különleges aromát adnak az egyszerű bundázott ételeknek. A zsemlemorzsát gazdagíthatjuk fűszerekkel is, például köménnyel és chilivel. Amerikában nagyon népszerű a tört cornflakes-be bundázott hús is, ezzel a módszerrel ropogós falatokat készíthetünk. Az ázsiai konyha is kedveli a bundázott fogásokat, de ők nem használnak zsemlemorzsát, hanem a tojásba tejet és keményítőt kevernek, így sokkal lágyabb bevonatot érhetünk el. A párizsi bunda egyszerűen készül, csak lisztbe és tojásba forgatjuk a húst. A különleges rántott falatokat nem érdemes a klasszikus hasábburgonya, tartármártás párossal tálalni. Keressünk újszerű ízeket, például próbáljuk ki a Globus Ínyenc mártást héjában sült burgonyával vagy párolt cukorborsóval, bébikukoricával.

Még több rántott étel recept itt >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk