Háztartástan: tojás nélkül soha

Az ősz közeledtével csökken a tojást övező rizikófaktor. Sárdi Dani beavat főzési titkaiba és biztos tanácsokkal lát el, hogyan vásároljunk jó tojást, és megosztja a tuti tojáskrém és majonéz receptjét!

Most, hogy alábbhagy a kánikula, már merek a tojásról írni. Igaz, a tojást melegben is lehet használni, csak fokozott óvatosságra van szükség.

A tojás az alap

Tojás mindig legyen otthon. Ha nincsen otthon tojás, nem tudunk lágy vagy kemény tojást, rántottát, tükörtojást készíteni. De panírozni, palacsintát sütni, meg sütiféléket sem, szóval meg vagyunk lőve. Tojásból mindig egy kicsit többet vegyünk, mint amennyire előreláthatólag szükségünk lesz, mert el is törhet, ráadásul úgy vettem észre, hogy valahogy mindig több kell a tervezettnél.

Palacsintareceptjeinket itt találod >>

Aki keres, az talál

Tojást venni nem könnyű, amennyiben arra törekszünk, hogy friss, és lehetőség szerint ne ketrecben tartott tyúkok tojása legyen. Ha őstermelőnél vagy annak látszó piaci kofánál vásárolunk, elsősorban arra figyeljünk, hogy a tojások ne legyenek egyformák. Ez ugyanis minden kétséget kizáróan azt jelzi, hogy a tyúkok nem ugyanazt ették, így az egyik sötétebb, a másik világosabb tojást tojik, egyik kisebbet, a másik nagyobbat. Ha egyszer valahol sikerült jó tojást venni, ne próbálkozzunk tovább, igyekezzünk visszajáró vendégek lenni.

De melyik a friss?

A tojás frissességének és jó minőségének megállapítására létezik egy nem tudományos módszer is: üssük fel a tojást óvatosan, hogy a sárgája ne azért ne maradjon egyben, mert a héjával felsértettük a burkát. Ujjainkkal nyúljunk óvatosan a sárgája alá és próbáljuk meg egyszerűen egyben kivenni fehérjéből. Ha ez sikerül, akkor friss és jófajta tojásunk van. A tojást lehetőleg tartsuk hűtőben, tovább marad majd friss, bár hűvösebb időben erre nincsen mindenképpen szükség, főleg, ha pár napon belül elhasználjuk.

A tuti lágytojás

A tojás főzése sem olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Lehet készíteni lágy tojást, lágyabb tojást, majdnem kemény tojást és kemény tojást. Mindnek megvan a maga főzési ideje. Érdemes a tojást forrásban levő vízbe rakni, így pontosabban számolhatunk. A lágy tojást 3 percig kell főzni, a még lágyabbat kevesebb ideig. 5 perc körül a sárgája eléri azt a még éppen kicsit folyós állagát, 6-7 perc forrás után visszavonhatatlanul kemény tojásunk lesz. Ennél sokkal tovább nem érdemes főzni, mert különben a sárgája és a fehérje között kis, zöld csík fog megjelenni. Húsvétkor viszont a zöld csík ellenére is érdemes a tojást a sonka levében főzni órákig, színt, finom illatot és füstölt ízt is kap.

Reggeli tojásból itt >>

Recept: Tojáskrém

  • Főzzünk 6 tojást keményre. Tegyük hideg víz alá, legalább egy percre, és hagyjuk őket hűlni.
  • Alaposan törjük meg a héját és így könnyedén meg tudjuk majd hámozni. A meghámozott tojásokat keverőtálban nyomjuk össze villával és keverjünk hozzá egy jó evőkanálnyi libazsírt (lehet vaj is), egy közepes hagymát apróra vágva, mustárt, sót, borsot.
  • Keverjük ki alaposan, kóstoljuk és ízesítsük még, akár zsírral is, ha túl száraz. Aki még cifrázná, tehet bele capribogyót és sós szardellát apróra vágva, snidlinget, hagymazöldet. A tojáskrémet mindenképpen finomra kell csinálni, mert nem áll el túl sokáig.

Tojáskrém-receptjeink itt >>

Recept: Majonéz

  1. Üssünk fel egy tojást a botturmix keverőedényébe, tegyünk hozzá egy-két csipet sót, egy kávéskanál cukrot, egy teáskanál mustárt és egy fél citromot csavarjunk bele, de ne teljesen.
  2. Kezdjük turmixolni és folyamatosan, amilyen kis sugárban csak tudjuk, kezdjünk hozzá adagolni olajat. Egy idő után kezd majd sűrűsödni, amikor a botturmix hangja kissé megváltozik és majonéz állaga is eléri a kívántat, készen is vagyunk.
  3. Ízesítsük,hígíthatjuktejföllel, tehetünk hozzá reszelt hagymát, uborkát, szardellát, sok-sok mindent, de az alap mindig ez.

Majonézreceptjeink itt >>

Utánajártunk, melyik a legjobb tojás >>

Megtaláltuk a tökéletes olívaolaj-lelőhelyet >>

Panírozási tippeket itt kaphattok >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?