A Starbucks tud róla, mégis ennyi újrahasznosítatlan papírpohár kerül évente a szeméttelepekre

A legnagyobb papírmalmok sem tudják újrahasznosítani azokat a papírpoharakat, aminek belsejében műanyag bélés van - ilyenek a Starbucks poharai is. 

A Starbucks legnagyobb problémája az egyszer használatos papírpoharai. A kávéóriás minden évben közel 4 milliárd papírpoharat(!!!) ad ki a koffeinre éhes vásárlóknak, ehhez viszont közel egymillió fát kell kivágni, hogy biztosítani tudják a papírmennyiséget. A legtöbb ember azt hiszi, hogy ezek újrahasznosíthatóak - végtére papírból vannak - de tévednek.

A Stand.earth legújabb jelentéséből kiderül, hogy a Starbucks kötelezettségvállalása, miszerint, hogy jobb papírpoharakat adjon a vásárlóinak úgy tűnik nem teljesült, mert egyre több végzi a szeméttelepeken.

De miért van ez?

Ahhoz, hogy a pohár biztonsággal megtartsa a folyadékot, egy vékony, 100%-ban olajalapú, polietilén műanyaggal vonják be. Ez a bevonat teszi lehetetlenné utána, hogy újrahasznosítsák.

Mivel a Starbucks poharai egyre jobb minőségű papírból készülnek, így elég sajnálatos, hogy a legtöbb a szeméttelepeken végzi, miközben újrahasznosíthatóak is lehetnének.

A jelentés kiemeli, hogy kevés a papírpoharakat újrahasznosító eszköz. Összesen 18 amerikai nagyvárosban gyűjtik ezeket szelektíven, amit aztán csak 3 feldogozóüzemben (a 450-ből) tudnak újrahasznosítani. Az Egyesült Királyságban csak 2 ilyen létesítmény működik.

A Seattle Times írt egy cikket, hogy a régi Starbuckos poharkat Kínába szállították, ahol feldolgozták őket, mint vegyes papír, de a maradék így is a kínai szeméttelepeken végezte.

A Starbucks nagyon is tudatában van a problémának

2008-ban ígéretet tett, hogy 2015-re egy teljesen újrahasznosítható, biológiailag lebomló poharakat dob piacra, és a vásárlóinak egy negyede a saját bögréjét fogja majd használni. Ez a terv azóta sem valósult meg, és 2015-ben a vásárlók mindösszesen 1%-a kérte a kávéját a saját termoszában.

A kávéóriásnak persze az lenne az előnyös, ha a papírfeldolgozók specializálódnának ezeknek a poharaknak a feldolgozására, de a felújítás több milliárdba kerülne. A poharak újradesignolása egy sokkal egyszerűbb és felelősebb megközelítés lenne - a Stand.eart meglátása szerint.

Megkérdeztük a hazai Starbucksot üzemeltető Amrest Kávézó Kft. is, hogy ők hogyan kezelik a papírpoharakat, de még nem kaptunk választ.

Ezt olvastad már az ízHUSZÁR Magazinon?

41 év után váratlan lépésre szánta el magát a McDonald's

(forrás:treehugger.com)

Címlapról ajánljuk

További cikkek