Green Évi nagyon trükkös: bebizonyítja, vegánként sem kell lemondanod a halas ízekről

Vegánként a halas ízek pótlása szinte teljesíthetetlen kihívásnak tűnik. Green Évi azonban megmutatja nektek, hogy van egy titkos hozzávaló, ami megoldja a problémát. 

Lehet, hogy nem cukik és szőrösek, nem dorombolnak vagy dörgölőznek a lábunkhoz, de a halak ugyanúgy érző, és szenvedni képes állatok, mint egy kiskutya, koala vagy gorilla. Éppen ezért a vegetáriánusok és vegánok nem esznek halat. Szerencsére senkinek sem kell lemondania a halas ízvilágról.

Pár apró trükkel megtévesztően “halas” ételeket készíthetünk. A titok pedig nem más, mint az alga.

Ehető algát nagyobb szupermarketekben, bioboltokban, vagy ázsiai üzletekben kaphatunk, általában szárítva vagy fagyasztva. Rengeteg fajta ehető alga létezik, a legismertebbek a kelp, a kombu, a nori, a wakame és az arame. Ezek ízben és felhasználásban kicsit mind különbözőek, de mindegyik nagyon finom, érdemes kipróbálni őket. A legtöbb alga elég erős ízű, az alapanyagok könnyen átveszik az ízét. Betekerhetünk vele zöldségeket vagy húspótlókat, vagy beletehetjük szószokba és pácokba.

Na, de hogy is működik ez a gyakorlatban:

Az egyik legnépszerűbb és legegyszerűbb növényi “halas” recept az algás csicserikrém, szexibb néven vegán tonhalkrém. Ehhez villával nyomkodjunk szét egy adag főtt csicseriborsót, majd keverjük össze egy kevés vegán majonézzel vagy szójajoghurtottal. Ízesítsük citromlével, sóval és borssal, és egy pár kanál szárított algával (például apróra morzsolt norival). Mehet hozzá még kapribogyó, újhagyma, fokhagyma, olajbogyó, kováaszos uborka, snidling, kapor, csili, vagy zellerszár is, ki hogy szereti.

Szuper szendvicsfeltétet is készíthetünk algával marinált zöldségekből. A páchoz keverjünk össze egy sütőtálban egy adag vizet és ecetet, adjunk hozzá egy marék algát, majd fűszerezzük sóval, borssal, esetleg folyékony füsttel, szójaszósszal vagy zöldfűszerekkel. Ebbe a pácba aztán mehet szinte bármi, a legfinomabb szerintem a zöldséghámozóval vékonyra szeletelt répa vagy cékla, de a sült paprika, vagy paradicsom se rossz. Fóliával fedjük le a tálat, és alacsony fokon süssük egy órát.

Hamis halászlevet készíthetünk padlizsánnal. Halszeletek helyett használjunk padlizsán szeleteket, és egy kis adag algát az alapléhez. Ha nagyon extrák szeretnénk lenni, vágjuk a padlizsánt halfilé alakúra. Garantáltan megtéveszthetjük a halmániás ismerőseinket is.

Ha rántott halat szeretnénk utánozni, csak tekerjünk be egy kis darab tofut vagy tempeh-t algába, majd ezt panírozzuk és süssük ki bő olajban. Vagy mártsuk sörtésztába panír helyett, és tálaljuk sült krumplival. Tökéletes fish & chips utánzatot kapunk.

A sushi imádóknak pedig a végére hagytam a legjobbat. Lehet, hogy szentségtörés, de szerintem akkor sem kell hal egy jó kis sushihoz. Próbáljátok ki avokádóval, uborkával, retekkel, sült paprikával, vagy a fent említett marinált zöldségekkel. Senki nem mondhatja, hogy egy ilyen vegán sushi tál nem finom!

Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?

Green Evi gyorsan vázolja is, hogy van élet a tojáson túl - és nem is akármilyen

Címlapról ajánljuk

További cikkek