Így pakolj nagyon komoly ízeket az egyszerű zöldséglevesedbe

A zöldséglevest nem kedvelők igazából csak olyan emberek, akik még nem találkoztak életük zöldségekből főzött levesével. Ez pedig biztosan ott rejtőzik valahol a jövőben, és csak arra vár, hogy elkészítsük. Kezdjük a lenti tippek bevetésével!

Zöldséglevest akkor főzünk, amikor túl sok zöldségünk van otthon, és meg akarjuk menteni őket az enyészettől, vagy amikor egy könnyedebb „folyékony fogásra” vágyunk, és nem valami húsosra. Vagy szimplán tényleg szeretjük a zöldséglevest, és egy szép napon megkívánjuk ebédre. Mindegy, hogy ezek közül melyik igaz ránk, a lényeg, hogy minden alkalommal olyan levest alkossunk, amire méltán büszkék lehetünk. És nem mellesleg, ami az utolsó cseppig el fog fogyni a tányérból.

Így pakolj nagyon komoly ízeket az egyszerű zöldséglevesedbe

Gabonával

Bármilyen levesről legyen is szó, egy kis levesbetét nem árthat neki, az biztos. És persze használhatnánk tésztát is, azonban sokkal jobban járunk majd, ha gabonára váltunk. Az apró szemeket közvetlenül a levesbe szórva nemcsak az ízt, de az állagot is megsokszorozhatjuk.

Itt felmerülhet a kérdés, hogy „ugyan milyen ízt ad egy marék gabona a levesnek?” És ez teljesen jogos, hiszen köztudott, hogy a rizs és társai általában elvesznek az ízből, minthogy hozzáadnának.

Épp ezért ilyen fantasztikus ötlet a gabona belefőzése a levesbe: a puhára főtt szemek megszívják magukat a leves minden ízével és aromájával.

Nem mellesleg sűrűbbé is teszik az állagát, ami még a legharciasabb levesellenest is megzavarhatja, hogy akkor most, ami a tányérban elé került, vajon leves-e vagy sem.

TIPP: mindig a főzés utolsó pár percében tegyük a levesbe, hogy puha legyen, de ne főjön szét teljesen.

Paradicsommal

Paradicsommal minden sokkal finomabb lesz: egy saláta, egy tészta, egy szendvics, egy ragu és igen, egy leves is. Na de álljunk csak meg! Hogyan jutunk paradicsomhoz egész évben? Mihez kezdjünk az íztelen, sápatag paradicsommal, amit télen találunk a boltokban? Őszintén, semmit!

Szezonon kívül használjuk bátran a paradicsom megannyi más megtestesülését: a különböző konzerveket és püréket. A sűrített paradicsommal kiváló alapot építhetünk a főzés elején, a darabolt vagy egész paradicsom gazdagíthatja a levet, csakúgy, mint a passzírozott paradicsom.

TIPP: használjuk a paradicsomot előszeretettel bármilyen zöldséges levesben, hiszen szinte az összes zöldséghez jól illik.

Citrusokkal

A savasság képes bármilyen étel ízét a maximumra pörgetni, ugyanis ilyenkor intenzívebben beindul a nyálelválasztásunk, aminek köszönhetően több aromát érzünk. Persze ennél egy fokkal izgalmasabban is megfogalmazhatjuk: egy kis citromlével minden sokkal finomabb.

És nem csak a klasszikus ragulevesekre igaz ez: ha unalmasnak érezzük az ételt, egy kis savanyú hozzáadásával csak javítani fogunk rajta.

TIPP: a citrusok levét (hiszen akár lime-ot is használhatunk a citromon túl) mindig a főzés legvégén adjuk hozzá, nehogy elvesszen. Ilyenkor fogjuk a legpontosabban érezni, mennyi kell belőle.

Borral

Az alkohollal való főzés érdekes módon sokakat taszít, annak ellenére, hogy milyen nagy potenciál rejlik ebben az alapanyagban. Ahogy a rizottó és egyes olasz tészták sem lennének ugyanazok bor hozzáadása nélkül, úgy egyes levesek is megkívánják a vörös vagy fehér nedűt.

Hiszen mindkettőből használhatunk egy keveset (nagyjából 1-1,5 decit), hogy felfokozzuk a levesünk ízét. Ha világos színű ételt főzünk, használjunk fehérbort, ellenben a sötétebb (pl. paradicsomos) levesek sokat kaphatnak egy kevés vörösbortól.

TIPP: a bort mindig a legelején adjuk hozzá. Amikor már megvan a zöldséges alapunk, öntsük nyakon a borral, hogy az alkohol elpárologjon. Az íz marad, és beleépül a levesünkbe.

Sajttal

Ha borral sok dolgot megoldhatunk, akkor sajttal szinte mindent. És ez nem kevésbé igaz a levesek esetében sem. Használjunk sajtot még ott is, ahol elsőre nem akarnánk!

Belefőzhetjük konkrétan a levesbe a keménysajtok (pl. parmezán) megmaradt héját, reszelhetünk sajtot közvetlenül a fazékba vagy utólag a már kiszedett adagok tetejére is. Érdemes valamilyen karakteresebb sajtot használni, egy trappista ugyanis csak eltéved egy ízekkel telepakolt ételben.

TIPP: ha reszelt sajtot tennénk a levesünkbe, azt már csak a tűzről levéve, főzés nélkül tegyük, különben elveszítjük az ízek nagy részét.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Konyhai ötletek, amikkel minden sokkal finomabb lesz:

Címlapról ajánljuk

További cikkek