Pirog, az orosz kelt tészta

Orosz kulináris túránk folytatódik – a Szovjetunió egyik legkedvesebb édessége után az oroszok egyik legrégebbi kelt tésztáját készíthetjük el. Lessük meg együtt a pirog titkait!

Minden népnek megvan az az órákon át készülő, ezerféle változatban létező, tradicionális kelt tésztája, amit mindenképpen meg kell kóstolnunk, ha éppen ott vendégeskedünk. Az oroszoknál ez nem más, mint a pirog. Pontosítanunk kell, hiszen a lengyeleknél ugyanúgy megtalálható, mint a szlovákoknál, a cseheknél, az ukránoknál és az összes szláv népnél. Mégis az orosz konyha egyik legszervesebb része, és ha ezzel ismerkedünk, akkor kihagyhatatlan. Rengeteg változata létezik: töltik a legkülönbözőbb lekvárokkal és gyümölcspépekkel – ezeket az édes változatokat általában reggelire vagy uzsonnára fogyasztják, teával. Ebédre vagy vacsorára nehezebb töltelék dukál bele, hal, káposzta vagy darált hús. Ünnepkor kicsit drágább és tartalmasabb belevalókkal töltik, és a leeső tésztadarabokkal díszítik. Ezzel pedig még mindig nincs vége a pirogok sorának: készítik tortaformában, kerekre, tepsiben szögletesre, kisebb batyunként pedig pirozskinak becézik. És bár eredetileg kemencében sütötték, a bő zsírban, majd olajban is nagyon népszerű lett: ma már ez is egy széles körben elterjedt elkészítési forma.

Egy cári fogás: Stroganoff bélszín >>

A pirog receptjét itt találod >>

{ GALÉRIA = title:Pirog%20k%C3%A9sz%C3%ADt%C3%A9se%20l%C3%A9p%C3%A9sr%C5%91l%20l%C3%A9p%C3%A9sre, 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13 }

A pirog egyébként egy tatár eredetű étel: az oroszországi pékek a 16. században váltak önálló iparosokká. Nemzetiségenként különböztették meg, hogy ki mit készít: az orosz pékeké volt a kelt tészta, a görögöké a kevert, míg a tatároké a pirog és a többi töltött-kelt finomság. Eredetileg nem volt túl elegáns fogás: a városi és falusi középréteg mindennapi eledeleként, nem titkoltan a maradékot használták fel, emiatt lett hamar népszerű, hiszen, ahogy már említettük, az alaptészta szinte bármivel tölthető! Eleinte kizárólag rozslisztből készült, majd a fehér gabona olcsóbbá válásával készítői áttértek a fehér lisztre. A magasabb társadalmi rétegek konyhájában a 18. század elejétől állandó vendég. A kínai tea elterjedésével az orosz arisztokrácia és a módosabb városlakók ugyanis egy újabb étkezést, a délutáni teázással egybekötött uzsonnát vezették be, melynek elmaradhatatlan kelléke lett a lekvárral, gyümölccsel vagy édes zöldséggel töltött pirog. A pirog Oroszországban ma is a nemzeti étkezés egyik alapja. Mivel rendkívül sokáig tart elkészíteni, a házi pirog leginkább csak ünnepekkor kerül az asztalra, de a büfék, étkezdék és bisztrók egyik állandó vendégszereplőjeként a mindennapok étkezésének kihagyhatatlan alapdarabja.

A vörös, pöttyös az igazi! >>

A rovat korábbi cikkeit itt találod >>

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

5 kockás abroszos óbudai vendéglő, ahol a Krúdy-nosztalgia ma is...

A Krúdy-év emlékezetes volt. 2013-ban reflektorfénybe került Óbuda vendéglátása, az ihletadó pedig az író születésének 135. és halálának 80. évfordulója volt. Ekkor még több legendás hely működött a Krúdy-negyedben: egy évre rá zárt be a Lajos utcai Régi Sipos Halászkert, aztán a Mókus Söröző, majd a Fő téri Új Sipos is. A kultikus vendéglői negyed fénye mára kissé elhalványult, pedig most is van hová mennünk, ha egy kis vendéglői nosztalgiára vágyunk. 5 jó helyet ajánlunk Óbuda szívében!

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?