Karfiol

Karfiol

Leírás

Karfiol – receptek, leírás, tippek

A karfiol nem tartozik a legkedveltebb zöldségeink közé, pedig megannyi finom fogás készíthető belőle. Levesek, főzelékek, vegetáriánus ételek, saláták fő eleme lehet, de akár savanyúságként is isteni!

Számos olyan tulajdonsága van a karfiolnak, ami miatt előszeretettel tesszük bele a kosarunkba: energia- és szénhidráttartalma alacsony, így cukorbetegek is fogyaszthatják, C-vitamin-tartalma jelentős, és tele van ásványi anyagokkal, rostokkal. A pozitív tulajdonságai mellett fontos tudni, hogy puffaszt!

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a karfiol?

A káposztafélék családjába tartozó zöldség, mely a Földközi-tenger keleti részéről származik, rokona a brokkoli, a káposzta, a kelkáposzta és a kelbimbó is. Magyarországon csak a századforduló után terjedt el. Elérhető fehér, lila, sárga és zöld színben is. Fontos, hogy nemcsak rózsája fogyasztható, leveléből készíthetünk alaplevet, szárának belső részét pedig tehetjük főzelékbe, egytálételbe vagy levesbe. 

Hogyan vásároljuk?

Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy a tömör, fehér rózsájú, foltmentes darabokat válasszuk ki a hétvégi ebédhez. Keressük hazai termelőknél, piacokon, zöldségeseknél, és szinte bármelyik nagyobb élelmiszerboltban.

Hogyan készül a tökéletes sült karfiol? 

Egy egész karfiolt szedjünk szét rózsáira, és a nagyobb darabokat nyugodtan félbe is vághatjuk. Tegyük egy tálba, locsoljuk meg olívaolajjal, fűszerezzük sóval, borssal, chilivel, majd keverjük össze alaposan. Béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral, majd öntsük bele a beízesített karfiolrózsákat. Úgy helyezzük el őket, hogy ne érjenek egymáshoz a darabok. Tegyük 220 fokos sütőbe, és süssük 20-25 percig. Ha szeretnénk valamibe tunkolni a kész sült karfiolokat, akkor készítsünk mellé tahiniszószt. 

Mi készülhet karfiolból?

A karfiol nagyon sok ízletes ételünk alapját adja, készítsünk hát rózsáiból egy melengető karfiollevest, hagyományos finomfőzeléket, sült csirkés rakott karfiolt, sült karfiolt, ropogós rántott karfiolt, egészben sült, fűszeres karfiolt vagy egy ellenállhatatlan Dubarry szeletet

Még több karfiolos receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Szezonja nyár végén és ősszel van, de lényegében egész évben beszerezhető zöldségesnél, nagyobb boltokban, piacokon. A tavaszi, téli időszakban jóval borsosabb az ára, ezért érdemes ilyenkor a fagyasztott verzióját választani.

hogyan tároljam

Hűtőszekrényben néhány napig jól eltárolható, mivel a hűtés lelassítja a romlási folyamatot. Ha fóliázott verzióban vásároltuk, akkor szúrjunk a fóliába lyukakat! Csak akkor mossuk meg, ha utána egyből fel is használjuk, és ne fogyasszuk el, ha azt látjuk, hogy a rózsái már elszíneződtek!

100g Karfiol

fehérjetartalom

1.92 g

zsírtartalom

0.195 g

szénhidráttartalom

4.97 g

víztartalom

92.07 g

gramm karfiol?

Top ásványi anyagok

Foszfor

44 mg

Nátrium

30 mg

Kalcium

22 mg

Magnézium

15 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.184 g

C vitamin

48.2 mg

Kolin

44.3 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.667 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

1.92 g

Zsír

telített zsírsav

0.13 g

egyszeresen telített zsírsav

0.034 g

többszörösen telített zsírsav

0.031 g

ásványi anyagok

Kalcium

22 mg

Vas

0.42 mg

Magnézium

15 mg

Foszfor

44 mg

Nátrium

30 mg

Cink

0.27 mg

Réz

0.039 mg

Mangán

0.155 mg

Szelén

0.6 µg

szénhidrát

rost

2 g

cukor

1.91 g

víz

92.07 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.05 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.06 mg

Niacin - B3 vitamin

0.507 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.667 mg

Folát

57 µg

Kolin

44.3 mg

Lutein+zeaxantin

1 µg

E vitamin

0.08 mg

K vitamin

15.5 µg

C vitamin

48.2 mg

B6 vitamin

0.184 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek