Vöröslencse

Vöröslencse

Leírás

Vöröslencse – receptek, leírás, tippek

A vöröslencse igen népszerű, apró szemű, jellegzetes, narancsos színű lencseféle. Ez a fajta hüvelyes elsősorban a Földközi-tenger partján őshonos, és a Közel-keleti, illetve az indiai konyhában vált alapvető hozzávalóvá.

Magyarországon csak az utóbbi évtizedben terjedt el a vöröslencse, köszönhetően annak, hogy jótékony hatásait sokáig lehetne sorolni, emellett pedig változatosan elkészíthető, természetesen gluténmentes, plusz előnye pedig, hogy gyorsabban megfő, mint a mezei barna lencse.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a vöröslencse?

Narancsos-vöröses színű lencseféle, mely nagy mennyiségű szénhidrátot és fehérjét tartalmaz: fehérjetartalma 26 gramm, ami rendkívül magas, nem véletlen, hogy egyike a legnagyobb proteintartalmú növényeknek, emiatt pedig a vegetáriánus konyha egyik alapvető élelmiszere. Szénhidráttartalma 60 gramm, amit bár sokan hátránynak tartanak, glikémiás indexe mégis alacsony, így a diétás étrendbe is jól illik. A zsírtartalma minimális, aminek köszönhetően a vöröslencse kalóriatartalma sem túl magas: 360 kcal található 100 grammban. Magas a kálium-, foszfor- és vastartalma, valamint sok A,-, E-vitamint és különböző B-vitamint is rejt magában. Nyomelemekben is kiemelkedik, mivel nagyobb mennyiségben található benne cink, magnézium, foszfor, kálium és vas, sőt, folsavat, rezet és Ómega-6 zsírsavat is tartalmaz, nem elhanyagolható mennyiségben.

A legtöbb hüvelyessel ellentétben a vöröslencséről eltávolítják a külső, nehezen emészthető burkot, emiatt pedig legtöbbünknek nem kell tartania attól, hogy puffadást fog okozni. Bár a növényi étrendet követők számára az utóbbi se jelent problémát, mivel szervezetük hozzá van szokva az átlag feletti zöldségfogyasztáshoz, rostbevitelhez.

Hogyan vásároljuk?

Mára a legtöbb élelmiszerboltban megvehetjük zacskózva vagy kimérve, de a bioboltokban, egészségboltokban, keleti fűszerboltokban is biztosan megtaláljuk.

Hogyan készítsük el a vöröslencsét?

Mivel eltávolítják a külső héját, így nem okoz puffadást, sőt, a főzési ideje is töredéke lesz a többi hüvelyessel összevetve. Míg más hüvelyestársát, például a babot akár órákig is főzni kell, addig a vöröslencse általában 20-25 perc alatt, de akár 15 perc alatt is készre puhul, emiatt pedig beáztatni sem kell előre. Gyorsan összedobhatunk belőle egy lencsés egytálételt, főzeléket, salátát vagy levest. Az elkészítési módja nem különbözik a többi lencsefélétől a főzési időt leszámítva, és minden egyéb lencsés ételben bevethető. Ami viszont kfiejezetten jellemző rá, hogy zseniálisan működik a közel-keleti és az indiai ételekben, ezeken a területeken egyébként alapvetően közkedvelt alapanyag.

Mi készülhet a vöröslencséből?

Sütőtökös vöröslencsedahl, "sima" dahl, paradicsomos-brokkolis vöröslencsesaláta, indiai vöröslencseragu, gluténmentes vöröslencsetortilla, vegán harira, kókusztejes krémleves, húsmentes bolognai ragu, zöldségfasírt, zöldséges lasagne, lencsés csirkecurry, de még fitnesszpizza is készülhet belőle. Vegyítheted barna lencsével salátában, készíthetsz belőle vöröslencsepürét, de természetesen ízletes főzeléket is!

Még több vöröslencsés receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Bármikor kapható a legtöbb élelmiszerboltban, bioboltban, keleti boltban, sok helyen kimérve is.

hogyan tároljam

Száraz, hűvös helyen, jól zárható dobozban, üvegben.

100g Vöröslencse

fehérjetartalom

23.91 g

zsírtartalom

2.016 g

szénhidráttartalom

63.1 g

víztartalom

7.82 g

gramm vöröslencse?

Top ásványi anyagok

Foszfor

294 mg

Magnézium

59 mg

Kalcium

48 mg

Vas

7.39 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.403 g

C vitamin

1.7 mg

Niacin - B3 vitamin

1.495 mg

Tiamin - B1 vitamin

0.51 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

23.91 g

Zsír

telített zsírsav

0.379 g

egyszeresen telített zsírsav

0.5 g

többszörösen telített zsírsav

1.137 g

ásványi anyagok

Kalcium

48 mg

Vas

7.39 mg

Magnézium

59 mg

Foszfor

294 mg

Nátrium

7 mg

Cink

3.6 mg

Réz

1.303 mg

Mangán

1.716 mg

szénhidrát

rost

10.8 g

víz

7.82 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.51 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.106 mg

Niacin - B3 vitamin

1.495 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.348 mg

Folát

204 µg

Béta-karotin

35 µg

A vitamin

3 µg

C vitamin

1.7 mg

B6 vitamin

0.403 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek