Kacsamell
Leírás
Kacsamell – receptek, leírás, tippek
A hízott kacsa mellének húsa a szárnyakhoz kapcsolódik. Ha a kacsamellet bőrével együtt vesszük meg, akkor lesüthető saját zsírjában (konfitálás). Ha zsírszegényen szeretnénk megsütni, akkor lebőrözve kell a sütőbe tenni - így a sütés rövidebb ideig tart. A legfinomabb a kicsontozott kacsamell, amelyet hagyományosan a levágástól számított második napon kell elkészíteni.
A kacsamell ismert és kedvelt alapanyag hazánkban. Gyakran kerül az ünnepi asztalra, hiszen megfelelő technikával elkészítve különleges fogás.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az a kacsamell?
A kacsamell a kacsa mellizomzatából származó húsrész, amelyet különleges íze és szaftossága miatt népszerű. Ez a húsrész a kacsa mellkasi részéből származik, és jellemzően bőrével együtt kerül forgalomba, mivel a bőr alatti zsírrétege különösen gazdag ízt ad a húsnak sütés közben. A kacsamell különbözik a hagyományos baromfihúsoktól, például a csirke- vagy pulykamelltől, mivel sötétebb színű, karakteresebb ízű, és általában zsírosabb is. Emiatt gyakran hasonlítják a vörös húsokhoz.
Hogyan vásároljuk?
A jó minőségű kacsamell színe mélyvörös vagy bordós. Ha a hús színe fakó, az annak a jele lehet, hogy nem friss. A bőr legyen sima, feszes és halvány, enyhén sárgás árnyalatú. Kerüljük az elszíneződött vagy foltos bőrű darabokat. A kacsamellet zsírréteg borítja a bőre alatt, ami sütéskor szaftossá és ízessé teszi. Válasszunk olyan darabot, amelynek bőre alatt egyenletes, közepesen vastag zsírréteg található, és ne legyen túl zsíros. A friss kacsamellet hűtőben, légmentesen tárolva pár napig tárolhatjuk, de hosszabb tárolás esetén érdemes lefagyasztani. A kacsa zsírját érdemes megtartani, mert rendkívül ízletes, és egyéb ételekhez (például krumplis ételekhez) is felhasználható.
Mire jó a kacsamell?
A kacsamell magas fehérjetartalma mellett jelentős mennyiségű vasat, B-vitaminokat és cinket tartalmaz. Viszonylag zsírosabb húsrész, főleg a bőrében található jelentős zsírmennyiség miatt, de ezzel együtt is kedvelt alapanyag, hiszen épp ettől válik ízgazdaggá a hús. A kacsamell 100 grammjában 202 kcal van, melyből majdnem 25 gramm a fehérje, és körülbelül 11 gramm a zsír.
Mi készülhet a kacsamellből?
A kacsamell változatosan felhasználható alapanyag, ami a fűszerezését illeti. Készítsünk rozé kacsamellet, aszalt szilvás kacsamellet, narancsos kacsamellet, kacsamelltacot vagy mangós kacsamellet cukkinisalátával. Ha igazán ünnepi fogásra vágyunk akkor a kacsamell káposztás cvekedlivel, kacsajus-vel, marinált körtével tökéletes választás, úgy ahogy a rozé kacsamell sárga cékla textúrákkal, sült répával és fodros kel chips-szel vagy a szószok arányát nevében jelölő 1-2-3-4-5 kacsamell.
Még több kacsamelles receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
Kacsamellet egész évben vásárolhatunk vákuumcsomagolva vagy a henteseknél, piacokon frissen is.
hogyan tároljam
Hűtőben egy pár napig tárolhatjuk. Hosszabb idejű tárolás esetén tegyük fagyasztóba.
100g Kacsamell
fehérjetartalom
18.28 g
zsírtartalom
77004.61 g
szénhidráttartalom
0.94 g
víztartalom
73.77 g
Top ásványi anyagok
Foszfor
203 mg
Nátrium
74 mg
Magnézium
19 mg
Kalcium
11 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.34 g
Kolin
53.6 mg
C vitamin
5.8 mg
Niacin - B3 vitamin
5.3 mg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
18.28 g
Zsír
telített zsírsav
2.32 g
egyszeresen telített zsírsav
1.54 g
többszörösen telített zsírsav
0.75 g
koleszterin
77 g
ásványi anyagok
Kalcium
11 mg
Vas
2.4 mg
Magnézium
19 mg
Foszfor
203 mg
Nátrium
74 mg
Cink
1.9 mg
Réz
0.253 mg
Mangán
0.019 mg
Szelén
13.9 µg
szénhidrát
víz
73.77 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.36 mg
Riboflavin - B2 vitamin
0.45 mg
Niacin - B3 vitamin
5.3 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
1.6 mg
Folát
25 µg
Kolin
53.6 mg
Retinol
24 µg
E vitamin
0.7 mg
D vitamin
3 µg
K vitamin
2.8 µg
B12 vitamin
0.4 µg
A vitamin
24 µg
C vitamin
5.8 mg
B6 vitamin
0.34 g