Mártogassunk fura zöldségeket!

Már régóta szerettem volna kipróbálni a pak-choi-t és az édesköményt, mivel eddig valahogy kimaradtak az életemből. Engem meggyőztek!

Nem terveztem, hogy valami bonyolult ételt főzzek belőlük, sokkal inkább voltam kíváncsi a valódi, nyers ízükre. Önmagukban azonban nem lettek voltak túl izgik, így végül készítettem hozzájuk egy fűszeres mártogatóst. De ne fussunk ennyire előre - nézzük meg, mik is ezek a fura nevű és kinézetű zöldségek!

Fűszeres mártogatós édesköménnyel és pak choi-al recept

Pak-choi

A pak-choi vagy más néven bordáskel Ázsiából származik, és a káposztafélék családjába tartozik. Hazánkban még mindig igen kevesen ismerik. Ázsiában az egész növényt felhasználják, leveléből főleg levest és főzeléket készítenek, levélnyelét pedig igen változatos módon sütik-főzik. Nálunk elsősorban salátaként fogyasztják - mind gumója, mind levelei ehetőek. Egzotikusabb alapanyagokat is árusító zöldségeseknél, keleti fűszerboltokban lehet hozzájutni.Alacsony energia- és magas élelmirost-tartalmú zöldségféle, melyet kínálhatunk hús- és halételek mellé köretként, de fogyaszthatjuk nyersen is, salátákban is.

Cikória

Nyugat-Európában rendkívül népszerű zöldségféle. Van ahol cikóriaként, van ahol endíviaként ismerik. Gyökerét pótkávé készítéséhez használják. Levelei enyhén kesernyés ízűek. A cikóriarózsákból lehet krémlevest főzni, de egyes háziasszonyok meg is sütik. Felhasználás előtt érdemes gyengén sós vízben áztatni, hogy a leveleiben felhalmozódott keserű anyagot kioldjuk. Sokféle, illetve sok színű fajtája létezik. Színe egyben az ízéről is tanúskodik: minél halványabbak a levelei, annál kevésbé kesernyés az íze.

Édeskömény

Más néven ánizskapor. Nevét az ánizsmaghoz hasonló erős aromájáról kapta. Nyersen fogyasztva intenzív, főzve sokkal lágyabb ízű. Leginkább gyógynövényként, a termése (magja) miatt lett ismert, ez ugyanis az egyik legjobb természetes emésztést segítő szer. Gumójának felhasználása sokoldalú: előétel, leves, főzelék, zöldségköret, mártás és pikáns ízű saláta is készíthető belőle. Olaszországban párolva, olajban kisütve is fogyasztják, például halételek mellé. Termését fűszerként levesek, főzelékek, szószok, halételek, péksütemények, likőrök ízesítésére használják. A kisebb gumók ízletesebbek - jó tanács, hogy vásárlásakor ügyeljünk rá, hogy ne legyenek rajta sárgás foltok, és a levelei ne legyenek fonnyadtak!

Készül a mártogatós a KitchenAid-ben

Mártogatós

Szóval, amikor az ötlet kipattant, hogy valami mártást készítsek, elkezdtem böngészni a recepteket, és rátaláltam egy szuper szószra. Alapja leginkább egy majonézre hasonlít, de ennél jóval gazdagabb ízvilággal büszkélkedhet. Nagyon egyszerű elkészíteni, csak egy robotgép kell hozzá. Szóval szép sorjában bedobtam minden hozzávalót a KitchenAid-be, és pár perc után kész is volt az esti rágcsálnivalóm. Egészséges, izgalmas, szupergyors, és cseppet sem hétköznapi vacsorát rittyentettem.

A dekorációt köszönjük aButlers-nek! A helyszínt a ChefParade biztosította.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek