Elfelejtett köretek – térj el a megszokottól!

dd

Főtt krumpli, főtt rizs, sült krumpli, nokedli... kis hazánk köretkínálatát sajnos sokszor kimeríti az alábbi négyes. Újíts be, és térj vissza a régiekhez! Éljen a bálmos, a puliszka és többi népi köret!

Ezerarcú krumpli

Lehet, hogy nem a legelegánsabb étel, viszont biztos, hogy az egyik legsokoldalúbb! Különböző fajtái mind különböző ételekhez ideálisak, és csak egy pici utánajárást igényel, hogy melyik típusból mit érdemes készíteni. Lisztesebb fajták, mint az ella vagy a rózsa, tökéletesek krumplipürének vagy tésztának (nudli, burgonyakrokett, gombóc). Salátát desiréből, somogyi sárgából vagy kifli burgonyából készítsünk, ezeket főzés után is szépen lehet szeletelni. A kettő között tanyázó góliát vagy hópehely pedig rakottasokhoz, levesekbe, főzeléknek vagy lepcsánkának tökéletes.

Íme, a világ legjobb levesei! >>

A jó krumpli kiválasztása már fél siker, de ne felejtsünk el kreatívak maradni! Magyaros fogásokhoz ne csak a megszokott főtt-sült krumplit adjuk, variáljunk kicsit rajta! A bő olajban sült krumpli tökéletes alternatívája lehet a tócsni vagy a krumplis lepény. Próbáljunk meg egyszer a rántott hús mellé krumplisalátát adni – majonézes vagy sima, az már mindegy, a lényeg a változatosság. Marha- vagy birkapörkölt mellé, ha a család vagy a vendégek bírják, főtt krumpli helyett próbáljuk ki kedvenc zalai fogásunkat, a dödöllét. A vadast sem kell mindig zsemlegombóccal vagy krokettel tálalni – régen leggyakrabban a jóval egyszerűbb, nudlitésztából készült krumpligombóc dukált mellé.

Finomságok percek alatt leveles tésztából! >>

Lisztből, kukoricából

Egyre több étterem kínál a szaftosabb húsok vagy pörköltek mellé polentát. Nem puliszkát, pedig a kettő ugyanaz, csak valamiért a köztudatban a puliszka olyan „snasszul hangzik". Nos, aki alélt már el polentától, az a puliszkát is szeretni fogja, aki pedig nem állhatja a kukoricadara ízét, az egyikkel se próbálkozzon. Ha magában nem is a kedvencünk, egy szaftosabb tokányhoz, vadraguhoz tökéletesen illik. A szaftos húsok másik kedvenc társa, a nokedli is sokkal izgalmasabb lesz, ha egyszer keverünk egy kis juhtúrót a tésztájába. Esetleg sajtot – amíg az osztrák konyha hagsúlyosabb volt hazánkban, kisvendéglők kínálatában rendszeresen szerepelt a spatzle magyaros változata.

Frissensült-kalauz: cordon bleu >>

A rangidős tészta

Ami nem is úgy néz ki, mint a tészta – a tarhonya a maga egyszerű formájával az egyik legősibb magyar köretünk. Ma már ritkán készítjük külön köretként, inkább az egytálételekbe főzzük bele, pedig egy karakteres ízű, szaftos, sűrű birkapörkölthöz tökéletes kísérő! Szintén megfeledkeztünk a kölesről, pedig a középkorig gyakoribb vendég volt az asztalokon, mint a kenyér. Szaftos ételekhez önmagában is nagyon jó párosítás, de friss zöldségekkel, valamilyen alaplében megfőzve, ki tudjuk vele váltani a rizst, és nyugodt szívvel tálalhatjuk sült szárnyasok vagy halak mellé is!

Társ a konyhában: séfkések terítéken >>

A rovat korábbi cikkei itt >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Mátra rejtett kincsei

Budapesttől egy órányira Nógrádban, a Mátra nyugati vonulatában, festői környezetben fedezhetjük fel az egyre izgalmasabb élményt nyújtó Szurdokpüspöki, Tar és Szuha falvakat, vagy ahogyan saját magukat említik, a Mátra Nyugati Kapuját.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A mi Rögös túrónknak tényleg nincsen párja?

Ha röviden kellene válaszolni, a következőt mondanánk: bátran állíthatjuk, hogy valóban egyedülálló élelmiszer. Miért jelenthetjük ki ezt ennyire magabiztosan? Milyen érvekkel támasztható alá a Rögös túró egyedisége? Következzen egy gyors gasztronómiai kalandozás páratlan tejtermékünk világában!

Címlapról ajánljuk

További cikkek