Hogyan válassz mosogatót? Ha megfogadod tippjeinket, nem lősz majd mellé!

A mosogató kiválasztása fontos eleme minden konyhafelújításnak, új konyha kialakításának. Összeszedtük a legfontosabb szempontokat, hogy könnyen meghozd ezt a döntést.  

Ha felújítjuk a konyhát vagy új helyre költözünk, fontos, hogy olyan mosogatónk legyen, ami illeszkedik a konyhánk stílusához, elrendezéséhez és passzoljon saját mosogatási stílusunkhoz. Számít az is, hogy használunk-e mosogatógépet: ha nincs ilyen szerkezet a birtokunkban, még kritikusabb egy olyan mosogató választása, amiben egy nagy tepsit is ki tudunk sikálni. Most a mosogatótálcák típusait vesszük sorra, és összegezzük az egyes fajták előnyeit és hátrányait.

A mosogatótálca beépítésének módja

Öntartó mosogatótálca

Ezek a mosogatótálcák a legismertebbek, mindannyian találkoztunk már ezzel a verzióval. A munkapultból egy megfelelő méretű lyukat vágnak, majd belesüllyesztik a mosogatótálcát, amit a saját pereme tart meg. A tálcát a megfelelő helyeken szilikonnal szigetelik. Előnye, hogy mivel ez a legelterjedtebb típus, könnyen és viszonylag olcsón hozzáférhető. Hátránya, hogy egy kicsike konyhában még az a kevéske hely is hiányzik a munkapultból, amit a tálca pereme foglal el. A peremes megoldás a tisztán tartást is megnehezíti. Ezen kívül lényegesen kevésbé elegáns, mint a későbbiekben ismertetett megoldások.

Aláépíthető mosogatótálca

A munkapult alá beépített mosogatótálcát alulról rögzítik a munkapulthoz, de ennél is gyakoribb az a megoldás, hogy egy speciális konzol tartja a medencét, ami a konyhabútorhoz van szerelve. Előnyeaz, hogy rendkívül elegáns, kevés helyet vesz el a munkapult értékes felületéből.Hátránya az, hogy csak teljesen vízálló munkapulttal lehet összeépíteni. Így az amúgy is drága mosogató a méregdrága természetes köveken, speciálisan kezelt tömörfán, rozsdamentes acélon, betonon kívül mással nem igazán kompatibilis. Noha a mosogató felső pereme nem állja útját a tisztogatásnak, a munkapult és a mosogatótálca közötti eldugott kis résbe szépen befészkelhet a kosz.

A munkapulttal együtt kialakított mosogatótálca

Ezek az elegáns mosogatótálcák azonos anyagból vannak kialakítva, mint a munkapult. Sok esetben külön gyártják őket, majd utólag dolgozzák össze a két egységet, de van, hogy egyben készülnek. Előnye, hogy kifinomult, átgondolt képet ad a konyhánknak, ráadásul itt nincsenek peremek és szegélyek, amelyek alá beszorulhat a kosz. Hátránya az, hogy hihetetlenül drága megoldás a személyre szabhatósága miatt.

Mosogatómedence

A kerámiából, kőből készült, sokszor rusztikus mosogatómedencék előnyeaz elegáns, megjelenésük és a nagy méretük. Ugyanez sajnos egyben a hátrányuk is. Ráadásul mivel sokszor nagyon szögletes élekkel alakítják ki ezeket a mosogatókat, a kosz elég könnyen beletapad a sarkaiba. Nagy súlyuk miatt gondosan kell őket beépíteni.

A mosogatótálcák száma és jellege

Két tálcás mosogató

Előnye, hogy kevés vízzel is tudsz mosogatni benne, mert az egyik tálcában mosószeres vízzel átmosod az edényeket, míg a másikban öblítesz. A második tálcát ráadásul az edények szárítására is lehet használni.Hátránya, hogy nagy helyet foglal, így kis konyhákhoz nem ideális.

Egy tálcás mosogató

Előnye az, hogy értelemszerűen olcsóbb, mint a két tálcás verzió. Nagyobb edények is beleférhetnek a tálcába, és kis helyet foglal. Hátránya, hogy ha egy tálcát használsz a mosogatáshoz, valószínűleg több vizet fogyasztasz, mint a két tálcás verzióval.

Csepegtetős mosogató

Előnye az, hogy szükség esetén a csepegtetőfelületet is lehet munkapultként használni egy deszka ráhelyezésével - ez a megoldás a két tálcás mosogatókra is igaz. Szerencsés az is, hogy így kulturáltan tudjuk lecsepegtetni az edényeinket. Hátránya, hogy sok helyet elvesz a munkapultból, mégsem tudjuk ezt a felületet mosogatásra használni.

Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?

Méhmentő szemetelés - végre egy papír, amit el KELL dobnod

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?