Patisszon

Patisszon

Leírás

Patisszon – receptek, leírás, tippek

A patisszon, más néven csillagtök egy különleges nyári zöldség, mely a tökfélék családjába tartozik, és számos egészségmegőrző tulajdonsággal rendelkezik. Itthon leginkább különleges lapos, zöldes fehér, hullámos-dudoros szélű külsejéről ismerjük, és főként rántva fogyasztjuk.

A patisszon jótékony tulajdonságai közé sorolható, hogy alacsony a kalóriatartalma és magas a víztartalma, emiatt pedig kiváló választás a fogyókúrázóknak és azoknak, akik tudatosan táplálkozáznak. Ezen kívül ásványi anyagokban és C- és B-vitaminban is gazdag, de a káliumot, magnéziumot és sok-sok élelmi rostot is tartalmaz.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a patisszon?

Az egyedi és jellegzetes külsejű csillagtök, azaz patisszon egy nyáron beszerezhető kedvenc, mely a főzőtökhöz hasonlóan semleges ízével számos fogásban felhasználható: ránthatjuk, bundázhatjuk, savanyíthatjuk, mehet rakottasba, lecsóba, vega/vegán fogásokba, főzelékbe, de akár zöldségpörköltbe is.

Amerikából érkezett zöldség, Magyarországon a Keszthelyi Agrártudományi Egyetem mosonmagyaróvári Kertészeti Tanszéke honosította meg.

Hogyan vásároljuk?

A patisszon általában július és szeptember között érik be, ekkor pedig megérkezik a zöldségesekhez, valamint a piacokra, élelmiszerboltokba. Csapjunk le rá, mert rövid a szezonja, és ritkán beszerezhető szezonon kívül. Keressük a zsenge, fényes, zöldesfehér, feszes héjú egyedeket!

Hogyan készítsük el a patisszont?

Zsenge állapotában héját sem kell eltávolítani, ha azonban nagyobb, kicsit kemény héjú egyedet sikerült vásárolnunk, vékonyan meg kell hámozni, a magokat pedig jobb eltávolítani.

Íze semleges, kissé a cukkinihez és a főzőtökhöz hasonló, emiatt pedig sokféle ételhez felhasználhatjuk. Főként a húsmentes, vegetáriánus/vegán konyha kedveli. Vissza­fogott ízét a főzés és sütés előhozza, de bátran fűszerezhetjük is. Jól áll neki a babérlevél, bazsalikom, feketebors, fokhagyma, kardamom, kapor, majoránna, pirospaprika, petrezselyem, szerecsendió, citrusok és az ecetfélék. Édesen is működik, passzol hozzá a fahéj és a szegfűszeg is.

Mi készülhet a patisszonból?

Természetesen rántva, bundázva a legnagyobb kedvenc, de tehetjük egy rusztikus nyári lecsóba, főzhetünk belőle patisszonkrémlevest, darált hússal, zöldségekkel is megtölthetjük, készülhet vele tésztaétel, kombinálhatjuk cukkinivel egy csirkés-rizses főételben, lehet belőle rakottas, de főzelék formájában is megállja a helyét. Párolhatjuk húsok, halak mellé vagy magában, sőt, húsmentes, zöldséges ragukba főzve is pazar!

Ha sikerült magos patisszont venni, pirított magját elrágcsálhatjuk, salátákra, krémlevesekre is szórhatjuk.

Még több patisszonos receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

A patisszon általában július és szeptember között érik, ekkor piacokon, zöldségeseknél és élelmiszerboltokban is megvehetjük.

hogyan tároljam

Ha a zsenge patisszont nem használjuk fel azonnal, hűtőszekrényben 3-4 napig tárolhatjuk.

100g Patisszon

fehérjetartalom

1.2 g

zsírtartalom

0.14 g

szénhidráttartalom

3.84 g

víztartalom

94.18 g

Hány kalória

gramm

patisszon?

Top ásványi anyagok

Foszfor

36 mg

Magnézium

23 mg

Kalcium

19 mg

Nátrium

1 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.109 g

C vitamin

18 mg

Kolin

7.3 mg

Lutein+zeaxantin

2308 µg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

1.2 g

Zsír

telített zsírsav

0.041 g

egyszeresen telített zsírsav

0.015 g

többszörösen telített zsírsav

0.084 g

ásványi anyagok

Kalcium

19 mg

Vas

0.4 mg

Magnézium

23 mg

Foszfor

36 mg

Nátrium

1 mg

Cink

0.29 mg

Réz

0.102 mg

Mangán

0.157 mg

Szelén

0.2 µg

szénhidrát

rost

1.2 g

cukor

2.39 g

víz

94.18 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.07 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.03 mg

Niacin - B3 vitamin

0.6 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.102 mg

Folát

30 µg

Kolin

7.3 mg

Béta-karotin

130 µg

Lutein+zeaxantin

2308 µg

E vitamin

0.13 mg

K vitamin

3.3 µg

A vitamin

11 µg

C vitamin

18 mg

B6 vitamin

0.109 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek