Kuszkusz

Kuszkusz

Leírás

Kuszkusz – receptek, leírás, tippek

A kuszkusz egy remek alapanyag, melyet leginkább alternatív, gyorsan elkészíthető köretként használunk. Semleges ízének köszönhetően kedvünk szerint variálhatjuk, sós és édes ételek is készíthetők belőle. A régen kézzel gyúrt specialitást szerencsére ma már a boltban is megvásárolhatjuk, így nem kell hosszú órákat bajlódnunk az elkészítésével. 

A kuszkusz kiváló alapanyag, melyről sokan nem tudják, hogy nem a gabonafélék családjába tartozik, hiszen durvára őrölt durumbúzából gyúrják. Tehát inkább egy tésztafélével van dolgunk, így a fogyókúrázók és cukorbetegek mindenképp számoljanak a benne levő szénhidrát mennyiségével.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a kuszkusz?

A kuszkusz hántolt, őröletlen, vagy durvára őrölt durumbúzából készül. Ez a tésztaféle alapvetően az arab gasztronómia alapdarabja volt, ma már az egész világon ismerik és szeretik. A kuszkusz alapját képezheti búza-, árpa-, zab- vagy kukoricadara is, ugyanis a kuszkusz eredetileg a gabonafélék malomköves őrlésének nagyszemű mellékterméke volt. Anno a berber asszonyok a kuszkusz alapjához vizet és lisztet adtak, majd kézzel apró galacsinokat formáztak belőle. Ezt a keveréket kiszárították, és durumbúzaliszttel vonták be.

Szerencsére nekünk ma már nem kell végigmenni ezen a hosszú procedúrán, hiszen kapható előrecsomagolt változat, csak úgy, mint bármelyik tésztaféléből. 

Hogyan vásároljuk?

Szerencsére a kuszkusz Magyarországon is népszerű alapanyag, így nem kell speciális boltba ellátogatnunk, hogy beszerezzük. Vásároljuk meg valamelyik szupermarketben, bioboltban. 

Hogyan készítsük el a kuszkuszt?

A kuszkusz pillanatok alatt elkészíthető, hiszen nem szükséges főzni, csak forrázni. Egy nagy bögre kuszkuszt mossunk át, tegyük bele egy hőálló edénybe, majd öntsük nyakon 2 bögre frissen forralt vízzel. Ízlés szerint sózzuk, majd takarjuk le, és hagyjuk állni 15 percig. 

Mi készülhet a kuszkuszból?

Készülhet belőle saláta, tartalmas egytálétel zöldségekkel vagy hússal, de akár valamilyen különleges édesség is. Természetesen egyszerű köretként is megállja a helyét.

Még több információ a kuszkuszról!

Mikor vegyem

A kuszkusz egész évben kapható, nagyobb szupermarketekben és bioboltokban is megtalálhatjuk a polcokon.

hogyan tároljam

A konyhakész kuszkuszt érdemes úgy tárolni, mint a különböző tésztaféléket, száraz, hűvös helyen, zárható tárolóban. A főtt változatot azonban a hűtőbe érdemes rakni, és pár napon belül elfogyasztani.

100g Kuszkusz

fehérjetartalom

12.76 g

zsírtartalom

0.458 g

szénhidráttartalom

77.43 g

víztartalom

8.56 g

gramm kuszkusz?

Top ásványi anyagok

Foszfor

170 mg

Magnézium

44 mg

Kalcium

24 mg

Nátrium

10 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.11 g

Niacin - B3 vitamin

3.49 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

1.243 mg

Tiamin - B1 vitamin

0.163 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

12.76 g

Zsír

telített zsírsav

0.117 g

egyszeresen telített zsírsav

0.089 g

többszörösen telített zsírsav

0.252 g

ásványi anyagok

Kalcium

24 mg

Vas

1.08 mg

Magnézium

44 mg

Foszfor

170 mg

Nátrium

10 mg

Cink

0.83 mg

Réz

0.247 mg

Mangán

0.78 mg

szénhidrát

rost

5 g

víz

8.56 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.163 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.078 mg

Niacin - B3 vitamin

3.49 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

1.243 mg

Folát

20 µg

B6 vitamin

0.11 g

150 találat

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!