Verbéna, a sokoldalú gyógynövény

Most kezdjük újra felfedezni ezt a gyönyörű nevű, régóta ismert és használt gyógynövényt. Vegyük sorra mi mindenre alkalmazható és hogyan használjuk!

A gyönyörű, lilás virágú vasfűt más neveken is ismerhetjük: pl. verbéna, orvosi vasfű, lakatfű, uborkafű, galambfű, szaporafű, varázsfű, szentfű, a kereszt gyógyfüve. A vasfűfélék vagy verbénafélék családjába tartozó évelő növény, magassága 30-120 centiméter.

A verbéna elnevezés a rómaiaktól ered, ők oltáraik díszítésére használták ezt a növényt, illetve különböző szertartások és varázslatok kelléke volt. A legenda szerint Jézus sebeit is vasfűvel kezelték, erre emlékezve szedésekor szokás keresztet vetni. A föld feletti részeket hasznosítják, nyár közepén virágzáskor gyűjtik be és szárítják.

Mikor használjuk?

A verbéna csersavat és keserű anyagokat tartalmaz, amelyek enyhülést nyújthatnak gyomorpanaszok, hasmenés esetén, étvágygerjesztő hatásuk is ismert. Enyhítheti a fejfájást, a migrént és a depressziós tüneteket, jó megfázás és influenza ellen. Általános erősítőszerként is használatos, vérszegénység, kimerültség esetén az anyagcsere folyamatokat stimulálja. Emellett elősegíti a sebgyógyulást, jó sebek, bőrfertőzések, körömágygyulladás esetén. Pajzsmirigy túlműködés esetén fő hatóanyagai, az iridoidok lassítják a pajzsmirigyhormon termelődését.

Várandósság idején, asztmás megbetegedés és vastagbélgyulladás esetén fogyasztása ellenjavallt.

Hogyan használjuk?

  • Készíthetünk belőle teát: egy teáskanálnyi száraz füvet tegyünk egy csészébe, forrázzuk le, majd hagyjuk ázni 10-15 percig. Szűrés után fogyasztható, naponta legfeljebb 1-2 csészével igyunk. Az íze jellegzetesen keserű, ízesítsük mézzel.
  • Pajzsmirigy túlműködés esetén felhasználásával készíthetünk teakeveréket az alábbi gyógynövényekből: 40 g vasfű, 20 g közönséges galaj, 15 g csalán, 10 g édesgyökér, 15 g bojtorjángyökér.
  • Gyógyfűkeverékben alkalmazva enyhíti az arcidegzsába, ideggyulladás és a migrén tüneteit. Készítsünk teakeveréket 30 g verbénából, 20 g fűzfakéregből, 20 g bodzavirágból és 10 g citromfűlevélből, majd a keverékből egy evőkanál füvet forrázzunk le 2,5 dl lobogó forró vízzel, hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le. Fogyasszunk belőle naponta 3x1 csészével.
  • Fogyaszthatjuk tinktúra formájában is, ekkor keserű íze kevésbé érezhető, ebből naponta egy-három alkalommal fogyasszunk fél-egy teáskanálnyit (10-30 cseppet).
  • Borogatásként alkalmazhatjuk behasadt, repedezett bőr és bőrpír esetén. 1 evőkanál füvet forrázzunk le 1,5 dl lobogó forró vízzel, majd hagyjuk állni 10-15 percig. Szűrjük le a főzetet, majd mártsunk bele egy puha vászondarabot és naponta 2-3 alkalommal borogassuk az érzékeny bőrfelületeket, majd utána kenjük be ezeket orbáncolajjal vékonyan.
  • Ecetes főzete enyhíti a reumatikus fájdalmakat. 2 evőkanál füvet 5 dl almaecetben 10 percig főzzünk, majd szűrjük le. A borogatáshoz hasonlóan merítsünk a főzetbe egy vászondarabot és helyezzük a fájdalmas testrészre.

Címlapról ajánljuk

Sajttól roskadó húsvéti sós sütik

Megadjuk a módját a húsvéti vendégvárásnak: sajtos sós sütiket sütünk, de nem sima pogácsát vagy sajtos rudat: stanglit dupla sajttal, csigát fokhagymásan-sajtosan, mini kiflit libazsírosan, krumplisan, és persze sajtosan.

Nosalty

További cikkek