Tényleg megúszhatatlan a nyaralás gyomorrontás nélkül? Akkor nem, ha a büfében jól választasz!

Lángos, gyros, palacsinta, jégkrém - mindannyiónknak vannak kedvenc strandkajái. Lássuk mire kell figyelni, hogy ebédünknek ne gyomorrontás legyen a vége! (x)

Akármennyire is felkészülünk előre, a hazai nyaralásaink alatt biztosan előfordul, hogy egy-egy ebédet vagy vacsorát a strandbüfék kínálatából biztosítunk magunknak. Tejfölös-sajtos lángos, sült hal, görög saláta, gyümölcssaláta, főtt kukorica, tekerős fagyi - kinek mi tartozik a strandélményhez.

Lángos

A (hagyományos ízesítésű) lángosnál egyedüli kockázatot a tejföl jelenthet, de mivel a tejfölös lángosok a legnépszerűbb változatok, ezért igazából nem sok esélye van a tejfölnek, hogy tönkremenjen a büfépulton. Azért, ha gyanús, amit kapunk (pl. kellemetlen a szaga), akkor ne fogyasszuk el.

Hús- és halételek

A hús- és halételeknél arra figyeljünk, hogy a hús és a hal mindig laposan át legyen sütve. Ez egy hekknél, keszegnél általában nem probléma, mivel gyorsan sülnek. A gyroshúsnál is azt gondolhatnánk, hogy biztosan átsül, de én már jártam úgy (mondjuk nem strandkörülmények között), hogy hirtelen túl sokan álltak sorba gyrosért, és a sülő hús nem bírta a tempót.

Steaket, tatárbifszteket én nem ajánlom, hogy strandon fogyasszunk, inkább keressünk ezekhez az ételekhez egy jó éttermet.

Tojás

Kerüljük a nyers tojást tartalmazó ételeket, mint pl. a madártej, a tiramisu, illetve ha tojásos reggelit kérünk, akkor is figyeljünk, hogy a tükörtojás, a rántotta jól átsült legyen.

Tejtermékek

A lángosnál már említettük, hogy a tejföl kockázatot jelenthet, de igaz lehet ez a tejföllel ízesített levesekre is (pl. tárkonyos ragulevesek), ill. ehhez hasonlóan a meleg ételeknél a tejszín is (pl. tejszínes mártásoknál).

Majonéz

Majonézt ma már nem csinálnak vendéglátóhelyen nyers tojásból, de a majonézes saláták esetében fontos, hogy megfelelően legyenek hűtve-tárolva. Ha már furcsa a színe, az állaga, száradt a teteje, akkor inkább válasszunk mást a kínálatból.

Saláták

Egyre több helyen kínálnak mediterrán típusú salátákat is a büfékben. Ezeknél az egyetlen kockázat, ha a zöldségek nincsenek megfelelően tisztítva. Ezt sajnos ellenőrizni nem tudjuk, de ha ropog a fogunk alatt a homok, akkor sejthetjük, hogy nem voltak elég gondosak az előkészítés során.

Palacsinta

A palacsintánál talán csak a túrós változat rejt némi kockázatot, ha nagyon aggódósak vagyunk, akkor együnk más ízesítésűeket.

Gyümölcsök

Ma már egyre több strandon lehet vásárolni műanyag poharakban feldarabolt gyümölcsöket gyümölcssalátaként, ami egyébként egy szuper lehetőség, hiszen a hűtött gyümölcssaláta nagyon jól fel tud minket frissíteni a meleg nap közepén. Kockázatuk, hogy vajon megfelelően megtisztítottak és megfelelően tároltak-e a gyümölcsök.

A legjobban akkor járunk, ha kis hűtőzacskóban/-táskában magunkkal visszük az alaposan megtisztított gyümölcsöket. A higiénia így garantált, és még spórolhatunk is.

Jégkrém, fagyi

Jégkrém, fagyi szintén minden strandon található már, a jégkrémnél figyeljünk, hogy megfelelően fagyott állapotban legyen. Gyakran előfordul, hogy egy hűtőláda felmondja a szolgálatot vagy a túl sok nyitogatástól nem tuja tartani a megfelelő hőmérsékletet.

Kockázatmentes ételek

A kürtös kalács, a főtt kukorica, a gulyás-, a bableves, a frissen sült húsok (pl. rántottszelet, natúr szelet stb.) általában nem rejtenek magukban kockázatot - persze nem megfelelő minőségű alapanyagok ezeknél is előfordulhatnak.

Annak érdekében, hogy nyaralásunk minél békésebb legyen, válasszunk a fentiek szerint körültekintően a strandbüfé és -éttermi kínálatból.

Az igazán menők probiotikummal készülnek!

Ha igazán felkészültek szeretnénk lenni, akkor tervezzünk előre! Ne csak a szokásos fejfájáscsillapító jusson az eszünkbe, amikor a gyógyszeres táskát pakoljuk, hanem vigyünk magunkkal probiotikumot is!

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?