Reggel vagy este - vajon melyik napszakban a legjobb edzeni?

Van, akinek a reggelek mennek könnyebben, van, aki este is még tele van energiával. Mikor lesz vajon a leghatékonyabb az edzésünk? Edzőnk tippjei.

Vannak, akik inkább reggelente szeretnek sportolni, de sokan választják munka után, a kora esti időpontokat is az edzésre. Persze mozogni mindig jó, de nem teljesen mindegy, hogy melyik napszakban mire összpontosítasz, hogy az edzésed még eredményesebb legyen.

Fontos a napi rutin

Mindenekelőtt vedd figyelembe a saját napi rutinodat. Hogyha éjszaka dolgozol, akkor több, mint valószínű, hogy nem reggelente leszel a legterhelhetőbb, ha pedig éppen kismama vagy, az életed minden percét most a babádhoz igazítod. Természetesen a legfontosabb, hogy rendszeresen mozogj a napnak bármely szakában is tudsz időt szakítani a sportra, de ha megteheted, hogy a céljaid érdekében egy kicsit tudatosabban választod ki az edzéseid időpontját, mint eddig, akkor mindenképpen vedd figyelembe az alábbi szempontokat!

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!

10+1 nyújtó gyakorlat, hogy jól induljon a reggel

1. Reggeli/hajnali edzés

A reggeli edzések egyik legnagyobb előnye, hogy utána az egész nap sokkal energikusabban telik majd. Egészen biztos, hogy energiától duzzadva, jókedvűen végzed a napi feladatokat, hiszen a szervezeted a mozgás hatására endorfint termel. Mozgással indítani a napot, tudni, hogy már reggel tettél magadért (bármilyen nehéz is kikecmeregni az ágyból), vitathatatlanul nagyon jó érzés, de ezen kívül van még egy óriási előnye az esti edzéssel szemben: egy kiadós reggeli edzés után tizenkét órán keresztül jobb lesz a sejtek inzulinérzékenysége és felpörög az anyagcsere, így a napi kalóriafelhasználásod is jobb lesz.

Olvastad már?

13+1 csodás süti, ha nem fogyasztasz glutént és tejet

Sokszor javasolják reggel az éhgyomri edzést, mivel így több energiát használhatsz fel a zsírraktárakból. Igen ám, csakhogy sokaknál (persze nem mindenkinél) ez szédülést, remegést, rosszullétet okoz, hiszen alacsony vércukorszinttel vágnak bele az edzésbe, ami a terhelés során tovább csökken. (Erre különösen az inzulinrezisztenciával, cukorbetegséggel élőknek kell nagyon odafigyelni.) Pontosan ezért, ha súlyzós vagy intenzívebb cardioedzést választasz napindító edzésnek, mindenképpen reggelizz előtte és edzés közben is figyeld a tested jelzéseit. Az edzés előtti reggeli persze nem azt jelenti, hogy jóllakásig kell tömni magad, de fontos, hogy fogyassz edzés előtt kevés lassan felszívódó szénhidrátot.

Mindenképpen válaszd a reggeli edzéseket, ha fogyni szeretnél, könnyen fel tudsz ébredni, és nem okoz gondot, hogy kicsit korábban kell kelned. Akkor is érdemes a hajnali/reggeli edzések mellett dönteni, ha valami miatt megváltozott a bioritmusod és nem tudsz elaludni éjfél előtt.

2. Esti edzések

Míg reggelente érdemes inkább a cardioedzéseket, a biciklizést, futást, gyors gyaloglást előnyben részesíteni, a súlyzós edzéseket jobb, hogyha a délutáni/kora esti órákra időzíted. Ilyenkor ugyanis hatékonyabban lehet izmot építeni, mint reggel. Ennek elsősorban az az oka, hogy a kortizolszint az esti órákban alacsonyabb, a tesztoszteron szint pedig (a kortizolhoz képest) magasabb a szervezetben. A kortizol segít a vércukor szabályozásában, és ha szükséges az izombontást is fokozza, míg a tesztoszteronnak az izomtömeg növelésben van kulcsszerepe. Mindezen kívül a reakcióidő, a terhelhetőség, és a testhőmérséklet is délután, valamint a kora esti órákban a legoptimálisabb az intenzívebb, erősítő edzésekre. Ilyenkor terhelhetőbb vagy és a súlyzós edzések eredményesebbek.

Mindenképpen válaszd a délutáni/kora esti edzéseket, ha vékony vagy és inkább formásabb, izmosabb szeretnél lenni vagy az állóképességedet szeretnéd fejleszteni.Arra viszont figyelj oda, hogy túl későn (este nyolc után), már nem szerencsés belevágni, mert könnyen előfordulhat, hogy még éjfélkor is forgolódni fogsz az ágyban, nem tudsz elaludni és rendesen kipihenni magad. A szervezetednek ugyanis nem volt ideje megnyugodni az edzés alatti pörgés után.

Ezek is érdekelhetnek...:

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek