Na ezért ne az utolsó pillanatban szaladj a mosdóba!

Te is csak az utolsó pillanatban szaladsz a mosdóba, amikor már tényleg muszáj? Pedig ez nem jó ötlet, mert sok bajod származhat belőle.

Nagyon sokan vannak, gyerekek és felnőttek egyaránt, akik már tényleg csak akkor mennek el a mosdóba, ha nagyon muszáj. A kérdés csak az, hogy vajon ezzel ártunk-e a szervezetünknek?

A vizeletvisszatartás körül rémtörténetek keringenek, az egyik ilyen szerint Tycho Brahe XVI. századi dán csillagász és alkimista például állítólag abba halt bele, hogy szétrobbant a húgyhólyagja, mert az etikett miatt nem akarta elhagyni a mulatságot, így egész este visszatartotta a vizeletét.

Tényleg történhet ilyen? Kaphatunk húgyúti fertőzést, vagy vesekövet attól, ha nem megyünk el időben wc-re?

Dr. Csicsenkov Péter, a Rózsakert Medical Center urológusa segítségével megválaszoljuk az 5 legfontosabb kérdést a témában.

dr. Csicsenkov Péter, a Rózsakert Medical Center urológusa

Meddig lehet tartani?

Kezdjük az elején. Az, hogy valaki meddig képes visszatartani a vizeletét, biológiai és pszichológiai tényezőktől is függ. A nők hólyagkapacitása kisebb, mint a férfiaké, a hölgyek hólyagja csak 200-400 ml, míg a férfiaké 350-550 ml folyadékot képes tárolni. Általában körülbelül fél liter folyadék elfogyasztása után jelentkezik az agyban a vizelési inger. Meglepő, de akár a neveltetés – hogy gyerekkorában hányszor küldtek el valakit wc-re – is befolyással lehet arra, hogy milyen gyakran kell a mosdóba mennie. Ezek mellett biztosan mindenki érezte már, hogy a mellékhelyiség közelébe érve úgy érzi, szinte egy másodpercig sem tudja már tartogatni, pedig egész addig nem volt annyira sürgető az inger.

Emellett bizonyos betegségek gyakori vizelési ingert okozhatnak, ilyenek pl. a cukorbetegség, a prosztata megnagyobbodás, a vesebetegségek, a hólyagfájdalom szindróma.

Na de mi történik velünk, ha mi is az "utolsó pillanatosok" közé tartozunk? Vajon mi igaz a riogatásokból?

1. Gyulladást okozhat

Ez igaz. A vizelet rendszeres visszatartása következtében a húgyutakban elszaporodhatnak a kórokozók, ami húgyúti- és hólyagfertőzéshez és gyulladáshoz vezethet.

2. Ha visszatartjuk, azzal erősítjük a hólyagunk izmait

Egyáltalán nem igaz, sőt! A rendszeres visszatartás épphogy gyengíti a tartóizmokat és hosszútávon vizelettartási problémákhoz is vezethet.

3. Szétrobbanhat a hólyagunk

Sajnos ez is előfordulhat, de nagyon-nagyon ritkán. Olyankor történhet meg, ha a hólyag rendkívül telt és valamilyen baleset ér minket, vagy akár elesünk, ilyenkor megrepedhet a hólyag, ami életveszélyes állapothoz vezethet.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

4. Vesekövet okozhat

Igaz. Ha gyakran és sokáig visszatartjuk a vizeletet, a húgycsőből kórokozók juthatnak fel a hólyagba, és ott elszaporodhatnak. Ezek akár a vesékig is átterjedhetnek, ami fertőzést, és súlyosabb betegségeket, akár vesekövet is kiválthat.

5. Nem ússzuk meg szárazon

Arra is van bizony esély, hogy nem jutunk el a mosdóig. Ha az utolsó utáni pillanatig feszítjük a húrt, megtörténhet, hogy a záróizmok már nem bírják tovább tartani a folyadékot és az "kérdezés nélkül" távozik.

A rendszeres, gyakori vizelet-visszatartásból semmi jó nem származik, viszont nagyon kellemetlen betegségeket és tüneteket okozhat, pl. a vizelet sűrűsödését, hasfájást, görcsöket, húgyúti fertőzéseket, vesegyulladást, inkontinenciát.

Mire figyeljünk?

  • Ha van rá mód, azonnal menjünk el a mosdóba, amint a vizelési inger jelentkezik.
  • Ha néha muszáj visszatartani (ez nyilván előfordulhat utazás, tárgyalás, mozi, színház, iskola közben), nem gond, de ne csináljunk belőle rendszert.

Címlapról ajánljuk

További cikkek