Megvan az európai Bocuse d'Or győztese

Az európai döntőn húsz ország legjobb séfjei közül választották ki azt a 11-et, akik indulhatnak a 2017-es lyoni világdöntőn. Magyarország nyerte a kontinensdöntőt.

Népes és lelkes magyar szurkolói csapat buzdítása mellett kezdett versenyfogásainak elkészítésébe Széll Tamás a világ legrangosabb szakácsversenye, a Bocuse d'Or budapesti kontinensdöntőjének második, szerdai napján.

Végül a Magyarországot képviselő Széll Tamás és csapata nyerte a világ legrangosabb szakácsversenye, a Bocuse d'Or budapesti kontinensdöntőjét, a második helyezett Norvégia, a harmadik pedig Svédország lett.

Az Európa-döntőn húsz csapat versenyzett, közülük tízen kedden már elkészítették versenyfogásaikat: egy haltányért dunai kecsege és kaviárjának felhasználásával, illetve egy vadtálat magyar gímszarvas borjúból.

Bíró Lajos séf, a Magyar Bocuse d'Or Akadémia korábbi elnöke elmondta, a versenyzők elbeszéléséből kiderült: kecsegével nem igazán dolgoztak még.Az ilyen versenyeken általában nyelvhal, rombuszhal vagy hasonló fajták szoktak alapanyagként feltűnni, a kecsege másfajta hús.

Nagyon jó volt a hala a norvég és az izlandi versenyzőnek, de egyiküknél a hús már egy kicsit elcsúszott. A nagy esélyesek között idén is a norvég, a svéd, a dán és a francia induló, de jól szerepelt a finn csapat is, és volt egy erős középmezőny; az észtek idén gyengébbnek tűntek.

Pohner Ádám séf a Bocuse d'Or 2015-ös világdöntőjén commis-ként segítette a 13. helyen végzett Molnár Gábort, idén pedig már önállóan is elindult a Bocuse d'Or nemzeti selejtezőjén. A mostani kontinensdöntőn a hústálak tálalásában vett részt.

Beszámolója szerint a hústálak minősége kedden némileg vegyesnek tűnt, de voltak jó munkák: a legerősebbek talán a finn és a norvég csapat voltak.A fiatal séf úgy vélte, a magyar alapanyagok nem jelentettek számottevő előnyt Széll Tamás számára, hiszen a többi csapat is ezekkel készül már három hónapja, így volt idejük jól megismerniük a dunai kecsegét és a magyar gímszarvast.

Sturla Birgirsson zsűritag elismerően szólt a magyar szurkolók rendkívül lelkes és hangos buzdításáról, a keddi csapatok közül pedig Izlandot, Norvégiát, Törökországot és Ausztriát emelte ki.

Az izlandi séf szerint az északi országok versenysikereihez (az eddigi tizenöt Bocuse d'Or világdöntőből hetet norvég, svéd vagy dán szakács nyert) hozzájárulhat, hogy "családi alapon" megosztják egymással tapasztalataikat, információikat, figyelik és segítik egymást.

A gasztronómia fontos ügy az északi nemzeteknél, hiszen jól tudják, az hozzájárulhat egy ország gazdasági sikerességéhez is. "Ha egy turista azon gondolkodik, melyik országot keresse fel, biztosan megnézi, hol talál jó éttermeket; ahol nem lehet jót enni, oda senki nem utazik szívesen" - nyilatkozta Sturla Birgirsson.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

Sajttól roskadó húsvéti sós sütik

Megadjuk a módját a húsvéti vendégvárásnak: sajtos sós sütiket sütünk, de nem sima pogácsát vagy sajtos rudat: stanglit dupla sajttal, csigát fokhagymásan-sajtosan, mini kiflit libazsírosan, krumplisan, és persze sajtosan.

Nosalty

További cikkek